13 de heer G. Kaper (n.b. voorzitter van de V.V.V.!) die volgens het krantenbericht o.m. zei: Wij moeten ons niet blind staren op eventueel oud-Alkmaars stede- schoon Mijn grootvader beurtschipperhad een aanleg steiger aan de Nieuwesloot bij de Nutsspaarbank. Maar dat was in een tijd dat alle vervoer per schip geschiedde. Ik vind het prettig dal een voorgeslacht de JVieuwesloot gedempt heeft. Anders kon ik hier thans geen zaken doen. Typerend is ook dit, uit een artikel enkele dagen later over de bijvalsbetuigingen: De tijden zijn veranderd. Grachten welke indertijd voor het vervoer te water zijn aangebracht zijn nu hinderlijk voor de hedendaagse samenleving. Helemaal ben ik het met u eens dat aan het pogen van een aantal antiek denkende mensen om van Alkmaar een museumstad te maken paal en perk moet worden gesteld. Het wordt hoog tijd dat er een frisse wind gaat waaien door de behoudzucht van enkelen voor de vele onnutte grachten en een verzameling bouwvallen staande aan veel te nauwe straten, samengevat onder de titel „stedeschoon"Geen vreemdeling meer die er naar kijkt, al wordt dit nog wel eens gedacht. Hoogstens trekt men de neus op. Het is nuttig dat men zich in Heemschutkringen goed realiseert waar en hoe de weerstanden liggen. Der gelijke brieven zijn waardevol in hun onthullende openhartigheid. Het laatst geciteerde artikel besluit: Het zal een geluid zijn tegen de behoudzucht die moordend en ver stikkend is voor Alkmaars binnenstad. Niet dat alles gedempt of opgeruimd moet worden, maar men moet niet alleen het sentiment, maar ook het verstand laten spreken. Dat is de gangbare (en waarschijnlijk onbewuste) camouflage: het verstand, de zakelijkheid. Dat be weegt de groepen winkeliers en grootwinkelbedrijven die adhesie aan „Nieuw Alkmaar" hebben betuigd. Men behoeft de cijfers van het vreemdelingenverkeer en de hiervoor aangehaalde omschrijving van „stede- schoon" slechts naast elkaar te leggen om het intel ligentiepeil van deze zakelijkheid te. schatten. Ca mouflage zijn ook de betuigingen over: niet alles dempen of opruimen, maar Hoe ver de camou flage gaat blijkt uit een artikel uit dezelfde Alkmaar- sche Courant: Mogelijkheid voor de toekomst: Demping N.H. Kanaal tussen Texelsehek en Accijnstoren, waar men een foto over het water ziet met het bijschrift: Ook op deze plaats zou, met de door liefhebbers van het oude stede lijke schoon zo bewonderde gevelwand van de Bierkade als fraaie achtergrond, een riant plein kunnen ontstaan waarvan de aantrekkelijkheid nog op velerlei wijze kan worden ver groot. Wij kennen de riante pleinen en straten die door demping ontstaan! Dezelfde mentaliteit spreekt uit vele berichten en artikelen van dit dagblad dat een directe dempings campagne voert. Wij citeren enkele koppen: Bedrijven willen demping Luttik Oudorp. „Stadsdeel is verpauperd". Mening der bewoners krachtig en eensgezind: Demping van Luttik Oudorp zo spoedig mogelijk. „Stinksloot" mag morgen worden dichtgegooid. Slechts nadelen voor bedrijven. Raad van grootwinkelbedrijven: Gedempte Oudegracht is een ideale ringbaan! Zakenlieden van oordeel: situatie in city is onhoudbaar. Ontsteltenis inzake miljoenen verslindende grachten. Kostenfactor doorslaggevendmeerderheid B. en W. thans voor demping Luttik Oudorp, enzovoorts. Om met een wel zeer tekenend citaat uit een der laatstge noemde artikelen te eindigen: De heer H. Burgering heeft een zakkenhandel en spreekt over het Luttik Oudorp door een waas van sigarenwalm. „Punt één: onhygiënisch. Verleden week hebben we drie ratten doodgeslagen die uit de gracht kropen. 2Je waren zo groot als katten. Punt twee: wij kunnen die ruimte goed gebruiken voor ons zakkenvervoer. Denk eens aan het laden en lossen. Als het zo doorgaat ben ik binnen de kortst mogelijke tijd mijn boterham kwijt. Schrijft u dat laatste gerust maar op! Wat die ratten betreft een kanttekening: in Amsterdam bevinden zich de groot ste concentraties van ratten niet in de binnenstad maar in sommige delen van de nieuwe tuinsteden. De adressen van de heer van Maarleveld en zijn aan hang werden in de raad niet, zoals werd voorgesteld, voor kennisgeving aangenomen, maar op voorstel van B. en W. in hun handen gesteld voor advies. Hoe welkom de dempingsagitatie de burgemeester was, bleek bij diens nieuwjaarsrede:Belangrijk als symptoom van ontwakende belangstelling voor het wel en wee van onze stad vind ik het initiatief van het oud-raadslid van Maarleveld tot oprichting van een vereniging Nieuw Alkmaar. Heb ik Oud-Alkmaar steeds een nuttige {nu ja, niet altijd!) organisatie gevonden, voor het gemeentebestuur kan het grote voordelen hebben dat tegenover het wel eens zeer eenzijdige Oud-Alkmaar nu een, waarschijnlijk even eenzijdig Nieuw Alkmaar is komen te staan. Als ook in zaken van sanering van onze stad de waarheid in het midden ligt, opent dat voor ons veelbelovende perspectieven, aldus burgemeester mr. H. J. Wytema. Al heel gauw kwam dit „veelbelovende" perspectief te voorschijn: de Rootorenbiug over het Luttik Oudorp verkeert in zo slechte staat dat vervanging urgent is. vervanging door een bredere brug of demping. Het is een bekende taktiek: eerst verwaarlozen, dan uit zuinigheidsoverwegingen het verwaarloosde snel ten dele doen verdwijnen, om tenslotte te kunnen zeggen: kijk, de i-est heeft nu toch geen betekenis meer. Ditmaal is het echter niet nog gelukt. Vrijdag 17 jan. meldde het Haarlems Dagblad: De gemeenteraad van Alkmaar heeft gisteren een schrijven van burgemeester en Wethouders waarin het college de raad vroeg zich in principe uit te spreken voor demping van een der Alkmaarse grachten, het Luttik Oudorp, voor kennisgeving aangenomen. De meerderheid van het college was uit financiële overwegingen voor demping. De raad voelde echter niet voor een wijziging van het destijds aangenomen basisplan op dit onderdeel, zolang de consequenties ervan voor het gehele basisplan niet te over zien zijn en het college niet met steekhoudender argumenten komt Deze voorstelling van zaken is echter te optimistisch. Volgens de Alkmaarsche Courant van 17 jan. toonde wethouder Hoijtink zich niet ontevreden: Niemand heeft zich uitgesproken tegen demping" <0 spoedig mogelijk zullen B. en W. een voorstel tot demping van het Luttik Oudorp indienen. De raad kan dan definitief zijn standpunt inzake deze uiterst actuele kwestie bepalen. Zo staan dus de zaken bij het ter perse gaan van dit

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 20