f KOOLTUIN, hoe lang nog? 12 4 i O 4 O 4 O 4 4 <f 4 4 O 0 0 1 4 O f ,«=JIÜjm-^^ De goegemeente vraagt ztch a//wanneer etnflelylc ééns wordt overgegaan tot demping van de Kooltuin. Dit eertijds zo aardige koekje van de stad is dermate in verval geraaktdat spoedige amovering de enige op lossing is. Het is een onzindelijk grachtje geworden, dat als toe nog etsen wachten in een vuilnisbelt ontaardt.. 4 O 4 4 4 4 4 4 4 O 4 O O Z)/t plaatje-met-bijschrifi illustreert wel zeer duidelijk de mentaliteit der dempers. bij het in 1960 aangenomen basisplan ook een be grotingspost voor restauratie-subsidies was opge nomen blijkt de activiteit ter zake niet zo groot te zijn. Wij lezen immers een bericht: Dak van monument in Kapelsteeg bezwijkt. Dat er aan sommige panden die op de voorlopige lijst van monumenten prijken, nog wel eens verborgen gebreken zitten, werd gisterenmorgen omstreeks vijf uur nog weer eens bewezen toen een groot gedeelte van het dak van het perceel Verdronkenoord 1 ig hoek Kapelsteeg plotseling bezweek Een ander huis dat op de lijst van voorlopige monumenten stond, Bierkade 16, moet ook reeds geruime lijd worden geschoord, maar wordt thans enigszins voorzien. Bepaald gevaarlijk is de situatie waarin het bouw vallige pand Verdronkenoord hoek St. Jacobsstraat verkeert. Het werd twee jaar geleden door de gemeente aangekocht De teneurvan dergelijke berichtgeving spreekt duidelijk uit de aanhalingstekens om het woord „monument"! Dat zelfs de grote monumenten die een afzondei lijke attractie voor het vreemdelingenverkeer vormen, achterop zijn geraakt blijkt uit een bericht dat op aandrang van de brandweer de beklimming van de Waagtoren is stopgezet. Dat vreemdelingenverkeer betekende in Alkmaar, volgens het hetzelfde artikel, in 1963 40.000 overnachtingen, waarbij nog be dacht kan worden dat Alkmaar voor de meeste buiten landers doel van een dagtochtje is van uit Amsterdam of de kustplaatsen. Het bezoekersaantal en daarmee de economische betekenis van het toerisme is dus veel groter dan het niet onaanzienlijke getal over nachtingen doet vermoeden. In dit verband verdient een artikel van 10 dec. ver melding dat onder de kop: Miljoenenwerken in de binnenstad, aldus begint: De toestand in de binnenstad verslechtert in een snel tempo. De grachten mogen dan wel e.ns een essentieel onderdeel genoemd worden van het oud- Hollandse stedeschoon in de kaasstad de waarheid is echter dat vrijwel alle niet-gerestaureerde walmuren in eeti troosteloze situatie zijn komen te verkeren. In een lange reeks van jarenwellicht meer dan een halve eeuw heeft de zuinig heid de gemeentelijke overheid en de ingezetenen toch wel duide lijk bedrogen en dan volgt een lang verhaal hoe moeizaam en hoe kostbaar het herstel van walmuren en biuggen en de aanleg van de riolering in de binnen stad wel is. Ook dat is symptomatisch, en niet alleen in Alkmaar: kosten van stadsuitbreiding met wegen, bruggen, riolering, industrieterrein, sportaccommo datie en parkaanleg worden vanzelfsprekend geacht. Zodra er een overeenkomstige investering nodig is om de jarenlange verwaarlozing van de stadskern in te halen, klinken de kreten: veel te duur, slopen en dempen is goedkoper! Vanwaar dit meten met twee maten? Omdat de nadruk die door de verdedigers van het historische stadskarakter gelegd wordt op culturele waarden, de latente cultuurvijandigheid prikkelt die in ons land inheems is, verborgen achter allerlei flinkdoende schijnzakelijkheid. Tot Alkmaar terugkerend: het was de heer J. van Maarleveld, die in december een adres tot de raad richtte met de volgende inhoud: Nu in de afgelopen jaren is gebleken dat de uitvoering van hét Basisplan der gemeente Alkmaar niet zal kunnen leiden tot een spoedige oplossing van de stadssanering en ook niet zal kunnen leiden tot een spoedige oplossing van de verkeers- en parkeerproble men, is ondergetekende van mening dat dit plan onverwijld dient te worden herzien. De urgentie hiervan is des te belang rijker, omdat de noodzakelijke vernieuwing van ae walmuren en de aanleg van rioleringen op de smalle grachten enorme bedragen zullen gaan vragen, bedragen die wellicht beter aan andere doeleinden kunnen worden besteed. Waar tevens is gebleken dat de kosten van het Basisplan zelfs bij benadering niet zijn te schatten en de publieke opinie zich ten aanzien van het dempen der grachten drastisch heeft gewijzigd, verzoekt ondergetekende uw Raad dringend, deze gehele materie in behandeling te nemen. Als vervolg op en in samenhang met dit adres heeft de heer van Maarleveld het initiatief genomen tot de oprichting van een vereniging „Nieuw Alkmaar", wat dan de stem van de nieuwe tijd zou zijn, als tegen hanger tot „Oud Alkmaar" dat z.i. een grote invloed heeft gehad op de beraadslagingen in 1958 en 1960. Het gehalte van de bijval die de heer Maarleveld ondervond vinden wij weerspiegeld in de reactie van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 19