Onrust in Alkmaar: Dempers in reactie 11 Voor de kleine oude vissershuizen in het gehavende kwartier bij de Havendijk (links onder) vor men constructief herstel en rede lijk wooncomfort een kostbare opgavede herenhuizen langs het Havenpark (hiernaast) zijn daarentegen te ruim voor een hedendaagse huishouding. foto's W. £ilver Rupe). Naar aanleiding van het stedebouwkundige plan dat B. en W. van Alkmaar in 1958 openbaar maakten, schreef het bestuur van de Bond Heemschut aan de gemeenteraad o.a.: Toch is de eerstemaar ook de laatste indruk dat dit plan zodanig ingrijpt dat het karakter van Uw zo typisch Hollandse stad geheel zal veranderen ten koste van haar zeer eigen schoonheidzonder enig redelijk perspectief,dat nieuwe welvaart en nieuwe schoonheid daarvoor in de plaats zullen komen. De voorgestelde wijzi gingen zijn zo fundamenteel dat het onoprecht moet. heten nog van enig behoud van het historisch stadsbeeld te- spreken. In deze mening stond Heemschut niet alleen. De A.N.W.B. wees het plan af op verkeerstechnische gronden. De Kon. Ned. Oudheidkundige Bond en de Vereniging Oud-Alkmaar wezen op de betekenis van het behoud der grachten en op de ravage die het plan in het Alkmaarse monumentenbezit zou aanrichten, een groep uit Alkmaar afkomstige hoog leraren en architecten schreef: De welvaart van Alkmaar is voor een niet gering deel te danken aan het toeristische bezoek van landgenoten en vreemdelingendie komen om van het wereldvermaarde stadsschoon te genieten. Dit bezoek te offeren aan de verkeerseisen van het ogenblik, waarvan de toekomstige omvang en noodzakelijkheid niet vallen te bepalen mag niet anders dan als een misdaad aan de roenrijke ge schiedenis van Alkmaar worden gezien. En mr. J. K. van der Haagen, toen Hoofd van de afd. Musea en Monu menten van de U.N.E.S.C.O., wees op de hulp die soms aan minder-ontwikkelde gebieden werd geboden om plannen die het karakter van fraaie oude steden zouden vernietigen, door adviezen van internationale deskundigen in betere banen te leiden, en hij vroeg zich af of Alkmaar soms ook een Unesco-missie zou nodig hebben om tot inzicht te komen. Men kan dit alles nog eens herlezen in ons decembernummer 1998. Toen twee jaar later gemeld kon worden (blz. 89, jaargang 1960) dat B. en W. een nieuw basisplan aan de raad hadden voorgelegd, dat géén demping van de belangrijkste grachten, géén brede noord-zuid weg door de binnenstad, en géén massale monumen- tensloping beoogde, was er reden tot voldoening, tot erkentelijkheid ook jegens B. en W. over de geboden gelegenheid tot open discussie en weerwoord. Al bevatte ook het nieuwe plan aanvechtbare punten zoals de demping van de Kooltuin, de vooruitgang was evident. Het blijkt nu, vier jaar later, dat er toch nog weinig reden is om van een bij Alkmaar begonnen victorie te spreken. Er tekent zich veeleer een reactionaire stroming af met alle oude, honderdmaal weerlegde leuzen en drogredenen, die helaas gehoor vindt in het gemeentebestuur. Wij hebben voor ons een stapel knipsels uit de Alk- maarsche Courant van de laatste maanden. Hoewel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 18