Zierikzee Gered uit de C. A -gevel 8 komende panden aan de hand van fotodocumentatie en eigen onderzoek naging en een indeling voorstelde in te beschermen monumenten, panden in te bescher men dorpsgezichten en panden waarvan de noodzaak tot bescherming nog niet vaststaat. Het rapport van de commissie met de lijst is een beknopt en helder geargumenteerd stuk, het wijst er op dat als er niets gebeurt de panden onherroepelijk en vrij snel uit het dorpsbeeld kunnen verdwijnen, wat beschouwd moet worden als een verschraling van de aantrekke lijkheid van Peize, en een sociale, zowel als economi sche en culturele verarming. Bedenkt men hierbij dat het doorgaans veel meer problemen meebrengt om voor een oude boerderij een renderende bestemming te vinden dan voor een .stadshuis dat als woning, winkel of kantoor kan worden gebruikt, dan blijkt wel met hoeveel meer begrip de monumentenlijst in dit Drentse dorp behandeld werd dan in provincie steden als Den Bosch en Amersfoort, waar de winke liers in paniek raken zonder te weten wat er precies aan de hand is. Verheugend is ook de reactie in Hoorn. Na een onder zoek dat door het gemeentelijk Bouw- en Woning toezicht in samenwerking met de rijksmonumenten zorg werd ingesteld, stellen B. en W. voor een aantal panden van de ontwerp-lijst af te voeren, maar er een aanzienlijk groter aantal aan toe te voegen, voor elk pand met opgaaf van redenen. Dat is een basis voor zakelijk overleg. Tenslotte Edam. Daar hebben B. en W., op grond van de gemeentelijke monumentenverordening een drietal stadsgedeelten, n.1. het Boerenbuurtje, de boomgaarden langs de Westervesting en de erven langs de Schepenmakersdijk, geplaatst op de lijst van beschermde „vergezichten, landschaps- en stads- schoon." In Edam heeft het gemeentebestuur geen voorlichting over de monumentenlijsten van node; daar weet men dat reeds met de eigen bevoegdheden veel te bereiken is, wanneer die bevoegdheden met kennis van zaken worden gehanteerd. G. B. (Vervolg van Heemwacht blz3) In het vorige nummer, wezen wij op het „genadeloos" verloren gaan van beeldhouwwerk o.m. aan de C. A.-gevel te Amsterdam. Wij hebben de gevel zien om halen met weemoed en dachten daar het onze van. Nu blijken er tóch nog fragmenten te zijn gered, waaruit blijkt, dat het niet zo genadeloos is toegegaan als wij dachten. Er is wèl wat behouden kunnen wor den. Van de beeldhouwwerken van L. Zijl zijn 12 dier figuren uitgezocht door een conservator van het Ste delijk Museum te Amsterdam en aldaar opgeslagen. Het Mathematisch Centrum zocht enige portretbus ten van mathematici uit. De directeur van het gemeen temuseum te Arnhem tenslotte verkreeg twee frag menten. T. K. Een stad als Zierikzee, waarvan het alleroudste deel meer dan 1000 jaren oud is en een goed uitgewerkt plan heeft van het geheel binnen de grachten uit de eerste helft der 14de eeuw, is nu aan het toppunt van de moeilijkheden gekomen. En toch is de stad, naar middeleeuwse begrippen, groots van aanleg. De me chanisatie brengt enorme bezwaren met zich omdat daardoor het verkeer andere eisen stelt welke niet te voorzien waren. En dit is het helaas niet alleen. De eisen, gesteld aan de bewoonbaarheid der gebouwen is mede totaal ver anderd. Het verschil in stand is voor een groot deel genivelleerd. De rijke kooplieden bouwden als het ware kastelen, wat in die tijd niet. bezwaarlijk was aangezien het bekend is dat in 1735 een alleenwonen de rijke weduwe er 8 dienstboden, 1 huisknecht en 1 koetsier op na hield. Het tegengestelde deel woonde

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 15