5 Kruidberglaan in Velzen; door de week is er weinig te doen, maar op vrije dagen met mooi weer is het er vol. Dan blijken er ook wel enkele verbeteringen nodig, zoals een bescheiden verbreding en de aanleg van een fietspad. Dat zou geen moeilijkheden geven aangezien de ene zijde van de weg onbebouwd is en slechts hier en daar met wat kreupelhout begroeid. Uit persberichten en onderzoek ter plaatse bemerkte het Heemschutbestuur echter dat het voornemen bestaat om ook hét tracé van de weg te verleggen. Op een der mooiste punten van de Duin- en Kiuid- berglaan staat een boerderij met bijgebouwen en een aardig witgepleisterd woonhuisje. Dit laatste zou bij de wegverlegging verdwijnen. Heemschut heeft aan B. en W. van Velzen verzocht de wegverbetering zo te projecteren en uit te voeren dat dit complex intact blijft en het karakter van de recreatieweg niet ver andert in dat van een ter plaatse niet noodzakelijke snelverkeersweg. Dokkum, Coöperatieve Boerenleenbank Naar aanleiding van hetgeen in ons vorige nummer terzake werd gemeld, hebben B. en W. van Dokkum, aan Heemschut advies gevraagd over het plan van de Coöperatieve Boerenleenbank om het huis De Dijk 53 te vervangen door een nieuw bankgebouw. Het be stuur heeft in zijn antwoord aangedrongen op restau ratie van het bestaande aanzienlijke huis, dat, zoals vele soortgelijke voorbeelden aantonen, zeer goed geschikt gemaakt zou kunnen worden voor de ge bruikseisen van een modern bankbedrijf. Wassenaardoortrekken Stadhuislaan In Wassenaar, het miljonairsdorp, te spreken van een stadhuis lijkt een vreemde tegenspraak want niets is minder stedelijk dan Wassenaar. Desondanks heeft Wassenaar een stadhuis, omgeven door gazon en fraai geboomte en een Stadhuislaan, die volgens het gemeentebestuur doorgetrokken zou moeten worden naar de Pauwlaan. Aangezien het geenszins vaststaat dat hierdoor een aanmerkelijke verbetering in de verkeerssituatie zou ontstaan, maar wel dat de rustige ligging en de gaafheid der beplanting zouden teloor gaan, heeft het bestuur van de Bond Heemschut aan G. S. verzocht aan deze plannen goedkeuring te willen onthouden. Walcheren, torengebouw Vrouwenpolder Conform het voorstel van G. S. hebben de Provinciale Staten van Zeeland op 5 nov. j.1. de tweede partiële herziening van het streekplan Walcheren aanvaard, een herziening waartoe de aanleiding werd gegeven door het gereedkomen van de Veerse dam en de daar door sterk toegenomen „recreatiedruk", maar die in hoofdzaak tot doel had de weg vrij te maken voor een hoog appartementenhotel op een duintop in Vrouwenpolder. Heemschut heeft hiertegen bezwaren gemaakt, evenals de Contact-Commissie en de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Het is merkwaardig om in de officiële stukken: de argumentatie van het voorstel, de toelichting en het verslag van dv. statencommissie voor ruimtelijke orde ning c.a., te lezen hoe men van verschillende zijden de kernvraag of dit torengebouw nu toelaatbaar was, benaderde en er omheen draaide. G. S. „stellen met nadruk dat een dergelijke hoogbouw slechts bij zeer hoge uitzondering kan worden toegelaten en zijn betekenis juist ontleent aan zijn uniek karakter. Door een sterke verticale gerichtheid van de hoofdmassa zal dit gebouw visueel in een ruime omtrek een belangrijke rol kunnen vervullen als verticaal accent tegenover de lange zware afsluitdijk Om het verticale effect te waarborgen zal bij een minimumhoogte van 30 meterde verhouding hoogte tot langste gevelmaat tenminste 32 moeten be dragen Behoud van de recreatieve sfeer is echter alleen mogelijk wanneer het strand-, duin- en vroongebied niet veraer zal worden aangetast. Een uitzondering is in bijgaande streekplanwijziging gemaakt voor het appartementenhotel in hoogbouwvorm dat alleen bovenop de duinen tot zijn recht kan komen, en voor twee beperkte accommodaties direct ge legen aan het Veerse gat. Buiten deze uitzonderlijke gebouwen waaraan door hun zeer bijzondere ligging in het landschap de allerhoogste eisen moeten worden gesteld, dienen duinen, stranden en vronen verder integraal van bebouwing te worden vrijgehouden Wat zouden G. S. zich eigenlijk voorstellen bij die allerhoogste eisen? Zoiets als de Middelburgse Abdij toren Het is jammer dat het Zeeuwse College niet, vóór deze beslissing viel, een excursie naar Utrecht heeft gemaakt om eens rustig en van alle kanten de torenflat Drakenburg te bekijken, die zich als een monument van lompe, cultuurloze commercialiteit opdringt tussen de monumenten van middeleeuwse bouwkunst. En zou zoiets beter zijn in het wijde Zeeuw se land? „Verticaal accent," „uniek karakter", „aller hoogste eisen". Geloven G. S. van Zeeland zelf in die vage rookgordijn-terminologie, en denken zij werkelijk dat het iets anders worden zal dan de zoveelste schoe- nendoos-op-zijn-kant? Uit de zwakke en tegen strijdige argumentatie krijgt men eerder deindruk: als het dan moet, dan maar ééns en nooit weer! Later wij hopen dat de kroon deze vergissing nog tijdig corrigeren zal. Ootmarsum, commenderie Aan de gemeenteraad van Ootmarsum werd door Heemschut een telegram gezonden waarin aange drongen werd op behoud van de commenderie, omdat sloping eert- cultureel verlies voor de gemeente zou betekenen. Rheden, kasteel Biljoen Uit „Cobouw" plukten wij het bericht dat de strijd om de fraaie omgeving van het kasteel Biljoen eindelijk is beslist: het desbetreffende deel van het gemeente lijke uitbreidingsplan waartegen o.m. door Heemschut bezwaren zijn ingebracht, werd door G. S. van Gel derland afgewezen. Hiertegen kwam de gemeeqte in beroep bij de Kroon, maar gelukkig zonder resultaat. G. B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 12