Heemschutberichten |V 4; te»*:: iwSëii*W jDe houten brug in het jaagpad langs de Schager Sloot, die niet door een plaat beton vervangen zal worden. (foto fiestadt, Schagen). Schagenbrug in het Jaagpad De activiteiten van de Bond Heemschut bewegen zich tussen plannen die, eenmaal in gang, het gezicht van steden en landstreken wijzigen, en kleine, geïso leerde objecten die zo vaak achteloos worden opge ruimd, en waarvan men de waarde meestal pas beseft als deze wordt bedreigd. Eén voorbeeld van het laatste is een hoog houten bruggetje in het voormalige jaagpad langs de Schager Sloot. Dergelijke bruggen lagen er eertijds bij honderden in het Hollandse polderland, simpele utiliteitsbouw uit de tijd dat vee en melk per praam vervoerd werden en hout het meest gerede bouwmateriaal was. Thans heeft men vrachtauto's en beton Het Schager bruggetje ligt er waarschijnlijk al eeuwen zo, periodiek hersteld maar niet veranderd. Nu het opnieuw aan een gron dige reparatie of vernieuwing toe is, rees de vraag in het polderbestuur of men niet met een goedkopere lage brug kon volstaan. Toen realiseerden verschil lende mensen zich hoe schaars deze traditionele oever verbindingen zijn geworden en hoe fraai zij passen in het landschap. Het polderbestuur besloot hierop tot herstel in de oude vorm, en vroeg subsidie in de extra kosten, een verzoek dat door de Bond Heem schut werd ondersteund. Bakei, dorpskern Een voorbeeld van het grotere werk geeft Heemschuts bemoeienis met de dorpskern van Bakel. Niet minder dan vier uitbreidingsplannen-in-onderdelen had de gemeenteraad vastgesteld; tegen één daarvan, het plan „kom Bakel" hadden de Bond Heemschut en de Stichting Het Noordbrabants Landschap bezwaren ingebracht bij het provinciaal bestuur. Zoals te doen gebruikelijk werden deze reclamanten niet ontvan kelijk verklaard maar wel hebben G.S. goedkeuring onthouden aan het noordelijke deel van het plan zodat tussen de fraaie bosrand en de nieuw-gepro- jecteerde bebouwing een open ruimte zal worden gelaten. Ook verder hebben G. S. verschillende onderdelen van de plannen afgekeurd, maar daar ging het om materiële en niet om landschapsbelangen. Velzen, verbetering Duin- en Kruidberglaan Voor vele weggebruikers dient de weg maar aan één eis te beantwoorden: dat men er zonder gevaar hard kan rijden. Er zijn echter ook wegen die een geheel andere bestemming hebben, tegenwoordig genoemd: recreatiewegen. Daar rijdt, fietst of wandelt men -op zijn gemak, daar is er een bocht geen gezwaar, maar een prettige afwisseling. Zo'n weg is dë Duin- en'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1964 | | pagina 11