De vak werk 1)0 ii w in Limburg „Zuid Limburg mag zich verheugen in de aanwezig heid van een nog vrij groot aantal bouwwerken en -werkjes, welke door hun bouwwijze (houten ge raamte met leemvullingen) en hun schilderachtig heid de bewondering genieten van elke bezoeker". Aldus de eerste zin van een inleiding tot een foto serie, welke de Restauratiestichting Limburg onlangs deed verschijnen (met een nieuw handig losbladig opbergsysteem). Het bestuur heeft daarmede ken nelijk willen tonen, wat hier op het spel staat. We begrijpen dit des te beter, wanneer we het gelijk tijdig verschenen jaarverslag 1962 bestuderen. Daar uit blijkt nl., dat het provinciaal bestuur van Lim burg vóór twee jaren weliswaar een subsidierege ling landelijke bouwkunst heeft vastgesteld, doch dat het beschikbare bedrag ad 50.000,— per jaar (rijk en provincie dragen ieder de helft hiervan) lang niet toereikend is om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Men gaat dus schriften en strenge eisen stellen aan het cultuurhistorische en bouw kundige belang, terwijl tevens de omgeving van het panel erbij betrokken wordt. Zo moest b.v. een kunstschilder worden teleurgesteld, die in Oost- Eysden een voor het dorpsbeeld belangrijk vak werkboerderijtje had gekocht, dat met tekeningen beschreven staat in de officiële monumentenbe schrijving Zuid Limburg. De rayonarchitect van Monumentenzorg vond, dat het plafond te laag was (had men de vloer eventueel niet wat kunnen uit diepen?). Het is gesloopt en de op trouwen staande kunstschilder is diep geschokt. In een ander geval vond men dat het pand te zeer omringd was door nieuwbouw, terwijl in weer een ander geval de grote schuur van een gesloten fraaie boerderij eer der en dus zonder subsidie weliswaar keurig, doch niet geheel volgens de eisen gerestaureerd was. De woning was nu hard aan restauratie toe. Bij deze hele materie zal de lezer zich overigens af vragen of het ook inderdaad verantwoord is zo veel mogelijk specimina van de vakverbouw voor het nageslacht te bewaren, dan wel of we niet moe ten volstaan met zo hier en daar een goed voorbeeld in stand te houden. Deze zelfde vraag zou men ook in Amsterdam kunnen stellen voor wat betreft het historische topgeveltype, doch de mening, dat hier 128 Hierboven: Bijzonder fraaie gesloten hoeve in vakwerk te Helle-Wi berg-Wittem, bestaande uit een onregelmatige groep kleine boerdei Bomf vroeger omwald en dus een miniatuur stadjezetel van Mechelen-Wittemomstreeks 1950 gerestaureerd. Volgende pagina in Luik en Hasselt nog vaker voorkomend maar in Limburg zeU Nuthdorpsstraat van Terstraten, bijgenaamd het Schildersparadij

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 18