voor Ons gevolg in hetzelve gereed zullen vinden.'' (Algemeen Rijksarchief Bijlagen Koninklijk Be sluit 11-7-1818). Dat is duidelijke taal, die ook nu nog verstaanbaar is en duidelijk laat blijken, dat men bijzondere waarde aan dit gebouw hechtte. De Franse bezetting had vooral schade aan de eerste verdieping en de grote tuinzaal aangebracht. In de laatste werd het plafond door strak stucwerk in Empirestijl vervan gen. De daarboven gelegen zaal, die Raadzaal werd, kreeg eveneens nieuw stucwerk. In enkele kamers werden nieuwe schoorsteenmantels aangebracht. Later moet de balustrade langs de trap door de tegenwoordige, die zeer eenvoudig is, zijn vervangen en moet de oorspronkelijke verdeling van de grote vensters in kleine roeden door de tegenwoordige in acht ruiten vervangen zijn. Behalve in de hal beneden en in de hal op de eerste verdieping zijn op de begane grond vijf stuc-plafonds bewaard ge bleven, die naar alle zekerheid van de hand van Baurscheit zelf zijn. Van één vertrek op de begane grond en van één op de eerste verdieping is het veel eenvoudiger stucwerk eveneens bewaard gebleven, doch de vermoedelijk daardoor omlijste schilder stukken zijn verdwenen. Op de begane grond zijn drie van de uit de tijd van de bouw daterende natuurstenen schouwen nog aanwezig. Alle betim meringen en de oorspronkelijke deuren van de ver trekken, zowel naar de hal als tussen de vertrekken onderling, zijn vrijwel geheel intact gebleven. Van cle zo kundige en belangrijke architect Van Baurscheit Jr. zijn niet veel gebouwen in Nederland behouden gebleven, voor zover bekend. Waarschijn lijk wordt geacht, dat hij de hand heeft gehad aan het z.g. Huis Huguetan aan de Lange Voorhout te 's-Gravenhage, thans Koninklijke Bibliotheek. Het aan Van Baurscheit toegeschreven huis Van den Brande te Middelburg uit 1734, waar de Provin ciale Bibliotheek in gevestigd was, werd in 1940 zwaar beschadigd; de fraaie gevel werd gedemon teerd, maar helaas niet weer opgesteld. Het z.g. Beeldenhuis te Vlissingen werd in 1933 ge- 122 De prachtige tuinzijde van V lissin gen1 s stadhuis.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 12