Adres aan de Ra 94 van plastics in de bouwwereld. Een assuradeur schrikt al als hij het woord plastic hoort, aldus een ingewijde. Verschillende oude pakhuizen zijn opslagplaatsen van plasticsHet werpt de vraag Op, wordt het gevaar van de brandbaarheid van plastic vol doende onderkend Het kan verkeren De Torensluis te Amsterdam zal bij onze oudere leden en lezers herinneringen opwekken aan een felle en moeizame strijd om het behoud. Men zie daartoe o.m. de juli- en decembernummers van dit orgaan in 1947, waarin wij de waarschuwing lieten horen, dat een compleet plan gereed lag om een nieuwe brug te bouwen, uiteraard na sloping van de historische Torensluis, die ,,op" werd genoemd. Het Aalsmeerder Veerhuis, was evenzo een zorgen kind. Reeds was ten stadhuize een nieuwe rooilijn, dwars door de 17de-eeuwse oude herberg gelegd en zag het er dus naar uit, dat dit gebouw, hoewel in handen van de Vereniging Hendrick de Keyser, gesloopt zou worden. In beide gevallen werd te langen leste tot restaureren besloten. Onlangs kon men een oud-wethouder van Amsterdam opmerkelijke uitspraken met betrekking tot deze beide bouwwerken horen doen, bewijzend, hoe juist destijds Heemschut's strijd was om het behoud. Het Aalsmeerder Veerhuis wordt belend door een modern huis met geglazuurde stenen; een type van onverwoestbare lelijkheid. Hiervan zei deze oud-wet houder, dat hij dit verregaand ontsierend achtte en hij vroeg zich af, „kunnen wij daar niets tegen doen?" Van de Torensluis zei hij, dat de gerestaureerde toe stand nu laat zien, hoe juist destijds de beslissing was om tot dit herstel van de brug over te gaan. Uiteraard hoorden wij dit niet zonder voldoening aan, denkend: het kan verkeren! Status Het zal ongeveer nog maar vijftien jaar geleden zijn, dat vliegen naar de Verenigde Staten van Amerika een bewijs van vooruitstrevendheid en welstand was. Die tijd is voorbij. Nu heeft reizen per boot weer statuswaarde, want het duurt langer. Het zal om de wisseling van de vorige eeuw zijn ge weest, dat het paard en het rijtuig algemeen gebruikt werden en alleen de zeer rijken zich de luxe van een auto konden veroorloven. Nu kunnen alleen de zeer welgestelden zich een paard veroorloven, om van het rijtuig maar niet te spreken. Toen ook waren het gebruik van elektrisch licht en centrale verwarming getuigenissen van welstand. Nu geeft men bewijs van zijn „status" door zijn gasten bij open haardvuur en kaarslicht te ontvangen. De laatste ontdekking der stedebouwers in de Ver enigde Staten is: lopen in de binnenstad. Dat opent nieuwe perspectieven voor de oude binnensteden in Nederland. Wanneer die althans niet bijtijds zijn weg gesaneerd. BOND HEEMSCHUT Opgericht in 1911 Beschermvrouwe H. M. Koningin Juliana Secretariaat: Oosterpark 22, Amsterdam-C., tel. 55487 en HET FRIESCH GENOOTSCHAP van Geschied-, Oudheid- en Taalkunde Friesch Museum, Koningstraat 1, Leeuwarden Beschermvrouwe H. M. Koningin Juliana Onderwerp: structuurplan voor de binnenstad Aan de Raad der gemeente Leeuwarden, De besturen van de Bond Heemschut en Het Friesch Genootschap hebben met belangstelling kennis ge nomen van het structuurplan voor de binnenstad Uwer gemeente, welk plan burgemeester en wethou ders bij schrijven van 4 januari 1963 (Bijlage no. 24) aan Uw Raad hebben aangeboden. Alhoewel dit plan in vele opzichten onze instemming heeft, achten wij ons toch verplicht U onze bedenkingen tegen en kele facetten van dit plan kenbaar te maken. Wij doen dit met temeer vrijmoedigheid, omdat in de toelichting bij het plan (I. Inleiding pag. 1) reacties worden aan gemoedigd, waarmede bij de verdere uitwerking even tueel rekening kan worden gehouden. In de toelichting (IV. Oude stad en stadscentrum, pag. 6) wordt opgemerkt, dat in vele Nederlandse steden de ontwikkeling van het centrum groeit en an derzijds de ruimtelijke mogelijkheden van de oude stad beperkt zijn, zodat de groei van het centrum noodzakelijkerwijs de grenzen van de oude stad over schrijdt. Het wordt een gelukkige omstandigheid ge noemd, dat dit in Leeuwarden (behalve voor wat een gedeelte van de kantoren betreft) niet nodig is ge bleken en ook in de toekomst niet nodig zal zijn. Ver der lezen wij, dat het Nederlands Economisch Insti tuut een onderzoek heeft ingesteld naar de toekom stige ruimtebehoefte van winkelstand en kantoren en dat het rapport van het N.E.I. heeft uitgewezen, dat ook in een verder verwijderde toekomst de ver schillende centrumfuncties in de oude stad kunnen worden opgevangen. Tot de grote problemen waarmede onze oude stads centra thans te kampen hebben, behoort naast de verkrotting, het verkeersprobleem. Nu behoren kan toren tot de meest verkeer-aantrekkende objecten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 8