Op Heemwacht TON KOOT Verkeer of monumenten, dat is de keus 93 Verkeers-commissaris Henry Baines van New York City weet wat verkeer is. In zijn stad gaan dagelijks een half miljoen auto's in en uit. Met het vooruit zicht dat er toch meer auto's bijkomen dan er wegen voor gebouwd kunnen worden, rest niets dan het vervoer zo goed mogelijk langs de wegen te leiden, vindt hij. Als een straat of weg nodig is om het ver keer goed te laten doorstromen, moet daar geen ruimte afgenomen worden voor parkeren, vindt hij. Dit laatste dient dan in de zijstraten te gebeuren. Éénrichtingsverkeer beveelt hij aan voor de daarvoor in aanmerking komende steden en een efficiënt ge bruik van verkeerslichten en parkeermiddelen die geld opbrengen. Hij meent, dat door de oorlog West-Duitsland (wel iswaar op ongewilde manier) van zijn monumenten manie is afgeholpen, zodat zij thans het beste auto wegensysteem van de wereld hebben! Van Londen en Rome vindt hij, dat men daar aan monumenten ziekte lijdt en dat vindt hij maar een hopeloze zaak. Monumenten of goed verkeer, is zijn mening, daar gaat het om en dan moet men zelf maar kiezen. Wij kunnen hem aanvoelen, als autorijden ons doel in het leven is, dan alles opzij voor het verkeer. Maar als het eens middel was Parkeermeter of parkeerschijf Bij de keuze tussen parkeerschijf of -meter, waarvoor thans verschillende gemeentebesturen zich gesteld zien, hebben wij geen moeilijkheid. Wij menen, dat het palenwee, waaronder ons vlakke land gebukt gaat, niet nog meer uitgebreid behoeft te worden. Dit nog afgezien van de extra belasting, die de parkeer- meters betekenen en het gewriemel met muntjes. Geen wonder, dat verschillende steden de voorkeur geven aan de parkeerschijf. Naar de A.N.W.B. meldt is de parkeerschijf in En schede al enige maanden met succes in gebruik. Acht van de tien kort-parkeerders blijken daar in het bezit van een parkeerschijf, die gratis verkrijgbaar wordt gesteld bij de parkeerwachters, op het stadhuis, het V.V.V.-kantoor, het A.N.W.B.-kantoor en het hoofd bureau van politie. Er blijkt voldoende plaats voor hen, die niet langer dan de toegestane anderhalf uur wensen te parkeren. Ook Utrecht, Leiden en Amersfoort hebben besloten, nog dit jaar parkeerzones in te stellen, waar men gratis kan parkeren met behulp van de parkeerschijf. Arnhem zal eveneens volgen, zij het dat daar ook de parkeermeter in gebruik zal worden genomen op enkele knelpunten, zoals bij station en postkantoren. Naar de Kampioen meldt wordt nog in Breda, Delft, Maastricht en Middelburg overwogen, hoe men tege moet kan komen aan de wens tot gratis parkeer gelegenheid voor de kort-parkeerders. Landschapsplan Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben een rondschrijven doen uitgaan naar de waterschappen in Gelderland. Wij achten het belangrijk genoeg om het hierbij in zijn geheel over te nemen. „Werken tot verbetering van de waterbeheersing zijn in het algemeen niet alleen in waterstaatkundig en agrarisch opzicht van belang. Integendeel, bij derge lijke werken kunnen belangen als die van de bescher ming van het landschapsschoon, de natuurbescher ming, de recreatie of de ruimtelijke ordening ten nauwste betrokken zijn. Het zal dan ook duidelijk zijn, dat wij bij de beoordeling van plannen voor dergelijke werken, welke (mede) aan ons ter goed keuring of met het verzoek om subsidie worden aan geboden, alle belangen, die bij die plannen in posi tieve of negatieve zin betrokken zijn, tegen elkaar dienen af te wegen. Teneinde ons tot deze afweging van belangen en tot een oordeel, dat alle belangen in het oog houdt, in staat te stellen, verzoeken wij u bij de inzending van bovenbedoelde plannen niet te volstaan met de civiel technische gegevens en de kosten daarvan, maar een volledig inzicht te verschaffen in hetgeen overeen komstig het plan zal worden tot stand gebracht, ge wijzigd, opgeruimd, vervangen of hersteld. Met name verzoeken wij u om een landschapsplan over te leggen, dat wil zeggen een volledig overzicht op kaart, zo nodig met toelichting, van op te ruimen, te vervangen, nieuw aan te brengen begroeiingen, houtopstanden e.d., met een opgaaf van de kosten van een en ander." Plastic Mogelijk is u een bericht ontgaan, dat wij lazen in Het Algemeen Handelsblad in een artikel over de brandverzekeringsmaatschappijen. Dit wees erop, dat 1962 een zware klap heeft toegebracht aan het ver zekeringswezen, hetgeen volgens deskundigen o.a. moet worden geweten aan het toenemend gebruik

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 7