115 van de stad zou vallen, en een Joods stadsbestuur zou voorstellen dit overblijfsel van vrij geringe omvang van een eertijds bestaand gebouw maar niet meer als monument te beschouwen, dan zouden niet alleen Joden, maar ook Christenen en Moslim voelen dat zoiets niet kan. Waarom? Door een gevoel voor his torische waarden, dat inderdaad niet economisch te motiveren valt. Met de verhouding tussen „krot" en „monument" ligt het anders. B. en W. van Assen kunnen toch weten dat er heel wat waardevolle ge bouwen in Nederland tot krot waren vervallen en door monumentenzorg tot nieuw leven zijn gewekt, niet alleen wat hun constructie en historische verschijning, maar ook wat hun functie betreft: als uitstekende woon- en kantoorruimten, die na aftrek van de onrendabele, gesubsidieerde begrotingstop een verant woorde investering blijken te zijn. Nog een stap verder en dan zijn wij in Wijk bij Duur stede waar, volgens „Trouw" van 27 juli, „het polder bestuur om zich de kosten van onderhoud van de oude walmuur te besparen, al het vlakliggende metselwerk van deze muur met koud asfalt heeft besmeerd, als ware het een autoweg. Het polderbestuur heeft dat juist gedaan voor dat de nieuwe lijst (waarop deze muur aan de voet van Ruysdaels' molen was opge nomen), van kracht werd". Een dergelijke handel wijze getuigt van dezelfde Droogstoppel-mentaliteit als de lezersbrief uit Den Bosch. Sinds het in werking treden van de monumentenwet is dit een misdrijf, ook voordien was het al een wandaad. „Stik in koffie en verdwijn", schreef Multatuli toen zijn creatuur afging. Helaas doen de Droogstoppels dat niet. Terugkerend naar de Dordtse ontwerplijst lezen wij in het „Dordtrechtsch Nieuwsblad" van 1 aug. „De schutting voor het gerestaureerde 17de eeuwse pand aan de oostzijde van de Grote Spuistraat is wegge nomen. Allereerst springt in het oog de rijke kleur schakering van de schoongemaakte en opnieuw ge voegde baksteen: gradaties van lichtgeel tot diepzwart in de gevelvlakken en zachtrood in de profiellijsten, kozijnen en togenRustige en gemakkelijke De winkelpui is een modeartikel geworden dat periodiek vernieuwing behoeft om modern te blijven. Het is geen eenvoudige opgave deze zakelijke verlangens in overeenstemming te brengen met de stijl van een oude gevel. Maar er zijn voorbeelden dat het mogelijk is. En zo grof als deze zaak in Leeuwarden de hiernaast afgebeelde huizen mishandeldehoeft het toch ook niet. De gevels zijn zonder enig gevoel voor hun opbouw en indeling uitgehold. Een aantrekkelijke winkelpui is het met dat al niet geworden. Het is immers een al te simpele gedachtengang wanneer men aanneemt dat een winkel er beter uitziet naarmate de ruiten groter zijn. (foto Louis van Paridon) trappen die weinig ruimte innemen geven toegang tot de verdiepingen terwijl er ook een kleine goederen lift is. Zelfs de zolder is bruikbaar gemaakt, terwijl vóór de restauratie het pand vrijwel waardeloos was en slechts de benedenruimte een sombare opslagplaats was. De eigenaar, Ary Holster en Zn, die in het naast gelegen pand zijn winkel heeft, heeft nu 200 vier kante meter meer nuttige ruimte ter beschikking. De heren Holster zijn dan ook zeer tevreden over de uitvoering van het plan van de gem. restauratie dienst en overwegen ook hun pand aan de overzijde van de straat te laten herstellen. Tevens wekken zij de eigenaars van andere huizen aan de overzijde op het schone voorbeeld te volgen: het betreft een aaneengesloten rij van gevels die alle op de Rijks monumentenlijst staan. Indien de eigenaars van dit rijtje een gezamenlijk restauratieplan zouden dóen opstellen en gelijktijdig doen uitvoeren, is dit natuur lijk veel minder kostbaar Woorden wekken, voorbeelden trekken. Beide zijn no dig. Er zijn lieden van het Droogstoppelras die al dat ge praat over historische- of architectonische waarde klets praat zullen blijven vinden. Hun voorgangers waren even hard tegen hygiënische en sociale verbeteringen. Op den duur verdween hun invloed, onder de gestage druk van het groeiende inzicht. Dat gaat niet vanzelf en de tijd dringt. Wij zouden er daarom voor willen pleiten de eigenaren en gemeentebesturen die in de komende jaren over de ontwerplijsten hun oordeel zullen moeten geven, mèt de tekst van de wetsbepalin gen en de strafrechtelijke consequenties van over treding, ook een handige, goed geïllustreerde brochure toe te zenden met pakkende voorbeelden van herstel. Dan kunnen de boeren en middenstanders die nu schrikken en „monumentenzorg" als een aanslag op hun bestaan ervaren, aan de hand van concrete ge vallen, met cijfers en bedrijfseconomische gegevens toegelicht, zien dat de gewaande vrijheidsbeperking in feite een beperking van misbruiken is, en dat zij er met de hulp die hen in het algemeen belang geboden wordt, ook zakelijk op vooruit kunnen gaan. G. B. *s«*

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 29