110 Het blok 15de-eeuwse zeemanshuizen in zijn huidige staat. van Marghera met zijn eigen haven, en de oude tuin bouwers- en vissersnederzettingen op de verschillende laguneneilanden zijn stedebouwkundig gezond. In het kader van de grote functieverschuivingen en openbare werken die in de gemeente uitgevoerd moeten worden levert de sectie Venetië van „Italia Nostra" een belangrijk aandeel in het studiewerk en de vorming der richtinggevende ideeën. De in felle oppositie begonnen actie „Italia Nostra verdedigt Venetië" is als een constructieve bijdrage aanvaard. In het boekje „Venetië vandaag, tien eeuwen ge schiedenis ten opzichte van de moderne stedebouw" Het beroemde uitzicht over hel Canal Grande vanaf de Rialtobrug. dat de hierboven genoemde tentoonstelling begeleidde en waaraan het grootste deel der in dit artikel ver werkte gegevens is ontleend, vindt men behalve van grondige kennis van zaken getuigende beschouwingen ook enkele studieprojecten voor afzonderlijke bouw blokken. Een daarvan betreft een complex 15de eeuwse huizen die eertijds als beloning ter beschikking werden gesteld van zeelieden die zich bijzonder ver dienstelijk hadden gemaakt jegens de republiek. Thans zijn er 459 bewoners samengeperst in 120 aparte- menten, waarvan er 35 op de begane grond gelegen zijn in hygiënisch ontoelaatbare omstandigheden. Het studieproject toont aan dat men door de begane grond te ontruimen de oorspronkelijke indeling weer kan herstellen. Aangezien juist dit blok bedreigd werd door een barbaars plan om de oude bebouwing te vervangen door een modern stationsgebouw voor scheepvaartlijnen, stelde „Italia Nostra" vast dat men ook deze inderdaad noodzakelijke voorziening uit stekend zou kunnen huisvesten in het historisch zo waardevolle bouwwerk. Het oude Venetië, zo betoogt „Italia Nostra", vormt een zo harmonisch en gevoelig geheel dat verande ringen met de grootste zorg en liefde bestudeerden voorbereid moeten worden. Doch er is heel wat dat om verandering vraagt. Verplaatsing van de industrie naar het vasteland zou het mogelijk maken blokken slechte vorige-eeuwse arbeiderswoningen te slopen. Daardoor kan ruimte worden geschapen voor lage moderne scholen, parkjes en sportvelden, zaken die in Venetië vrijwel geheel ontbreken. De scholen zijn thans grotendeels gehuisvest in oude paleizen die daarvoor ongeschikt zijn, maar die wel na een des kundige restauratie zeer representatieve zetels kunnen worden van bestuursorganen. De bouwverordening, daterend uit 1911 en herzien in 1929, is zo vaag en onduidelijk dat de bouwspeculanten telkens door de mazen van het net kruipen; doeltreffende voorschrif ten zijn nodig om met name het voortwoekeren van de verhoging der bouwmassa's tegen te gaan. De restau ratieactiviteit dient geïntensiveerd te worden, vooral, ten aanzien van de huizenblokken die niet tot de monumenten van de eerste rang behoren, maar die na een grondige herstelbeurt aantrekkelijke woningen kunnen opleveren. Aldus „Italia Nostra". In hetzelfde boekje vinden wij ook, in vijf punten samengevat, het standpunt van de verantwoordelijke wethouder, prof. Agostino Zanon Dal Bo. Deze

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 24