De kerk van Rolde De Bakenessergracht herleeft J Heemschuts collectebus f 103 Dat deze rubriek anderhalf jaar heeft ontbroken vindt bepaald niet zijn oorzaak in een overvloed van geldmiddelen bij de vele activiteiten die op het door Heemschut bestreken gebied plaatsvinden en bar nodig zijn. Het is veeleer de beduchtheid dat wij door te vaak een bijdrage te vragen bij sommigen de re actie oproepen: dat vervelende gebedel; ik betaal al zóveel contributies! Hierop hoorden wij onlangs het treffende antwoord: dan kan deze er nog wel bij. De leden van onze Bond die onlangs met hun intro- ducé's de Heemschutdag in Drente bijwoonden zijn op hun tocht langs Rolde gekomen en hebben daar de restauratie van de N.H. Kerk gezien. De hierbij gereproduceerde foto dateert van oktober 1961. Het werk is inmiddels een stuk verder, maar het kost veel tijd en veel geld vóór een gothische kerk de ge volgen van vaak eeuwenlange verwaarlozing weer te boven is. Dat de subsidieregeling voor kerkgebou wen bepaald niet karig is in verhouding tot bv. woonhuizen, is bekend. Ware het anders, dan zou geen kerkelijke gemeenschap in staat zijn de kostbare bouwwerken, die meestal uit openbare middelen zijn gesticht, overeind te houden. Het percentage der restauratiekosten dat de kerkgenootschappen zelf moeten opbrengen is dus laag, maar de bedragen zijn desondanks zeer aanzienlijk. Wanneer men in aanmerking neemt dat de Hervormde gemeente van Rolde bepaald geen miljonairsdorp uit ca. 500 gezinnen bestaat, en dat zij tezamen al f 28.000, hebben opgebracht, gemiddeld f 56 per gezin, dan blijkt hieruit een bereidheid om mee te helpen (foto Monumentenzorg) die alle respect verdient. Er moet nu nog ongeveer f 15.000,bij elkaar komen om het eigen aandeel in de restauratie te kunnen betalen. Misschien zijn er toch enkele Heemschutleden die, na het fraaie dorpskerkje gezien te hebben, denken: deze bijdrage kan er dit jaar nog wel bij. Het gironummer is dan 810880 ten name van de Boerenleenbank te Rolde met de vermelding „restauratie kerk". G.B. fwaar omstreden is de Bakenessergracht in Haarlem geweest. In 1938 kwam het zelfs tot een voorstel van B W. om tot demping over te gaan. De argumenten waren: werk verschaffing, verkeersader, stank. Er rees verzet. De raad wees tenslotte het dempingsplan af en voteerde geld voor het herstel der kademuren. De oorlog kwam en het herstel bleef uit. In ig5i verscheen er opnieuw een post op de be groting voor restauratie der kademuren. Acht jaar bleef de Bakenessergracht een slepend conflict. Dempen of niet dem pen? De omgeving leed aan toenemende verkrotting, het water stonk, het verkeer meed de smalle walkanten. Toen in ig5g eindelijk het besluit viel om tot herstel en verbetering over te gaan, was nog lang niet iedereen overtuigd. Inmiddels zijn de bruggen en de kademuren hersteld, waarbij aan de zuidzijde de rijbaan iets werd verbreed, er zijn nieuwe bomen geplant, de huisriolen lozen niet meer in de gracht wat wonder dat het stonk! maar op het centrale riolerings stelsel. Hiermee is de oudste Haarlemmer gracht, gegraven in de 13de eeuw als slotgracht van een grafelijk verblijf, weer tot leven gekomen. Want inmiddels is het stedebouw- kundige plan voor Haarlem verschenen dat de historisch zo bijzonder belangrijke maar ontstellend vervallen Begijnen- buurtgebouwd ter plaatse van het oudste verblijf der Hol landse graven, tot revalidatiegebied verklaart. Het herstel van de Bakenessergracht, dat op i5 augustus jl. met uitbundige feestelijkheid door het stadsbestuur en de buurtbewoners werd gevierd, vormt daarom het begin van een genezingsproces. Het zal jaren duren en veel geld kosten, zoals elke sanering van een verkrotte buurt veel kost. Maar het resultaat belooft dan ook een vreugde voor stadgenoot en vreemdeling te worden. En dat is nu juist wat niemand gelooft en met reden! van ae oude stadswijken waar de grachten gedempt worden en de oude bebouwing plaats maakt voor bedrijfsgebouwen. Het Bakenessergracht-feest van i5 tot 18 augustus wijst erop dat het begrip voor deze dingen toch veld wint, alle baat zuchtige en kortzichtige obstructie ten spijt. Een gelukwens van Heemschutzijde aan degenen die zich, in en buiten het Haarlemse bestuursapparaat, voor het herstel van de Bake nessergracht hebben ingespannen! G.B

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 17