Heem schutberichten 102 Vlist, afbraak boerderij Wie het Hollandse polderland op zijn mooist wil zien, zoals dit vóór het machine-tijdperk vele genera ties landschapschilders heeft geïnspireerd, kan kiezen tussen het Gein in Noord-Holland en de Vlist in Zuid- Holland. Daar, langs en op het water, is de harmonie van land en water, begroeiing en bebouwing gaver nog dan elders. Het bericht dat de boerderij nr. io'i aan de Vlist afgebroken zou worden wegens bouw valligheid en terwille van een wegverbetering, is voor het bestuur van de Bond Heemschut dan ook aanlei ding geweest voor een adres aan de gemeenteraad van Vlist, waarin gewezen werd op het feit dat de bouw valligheid zeker niet van dien aard is dat er geen aan alle eisen der hedendaagse volkshuisvesting be antwoordend herstel mogelijk zou zijn, en dat het netwerk van moderne wegen in de streek aan de weg langs de Vlist slechts een functie voor lokaal en toe ristisch verkeer laat. Daarvoor is ruimte genoeg in de huidige situatie. Afbraak van de boerderij die een blokje moderne woningen op zeer gelukkige wijze maskeert, ware dan ook een groot verlies voor een der fraaiste landschappen van Nederland. Spijkenisse, uitbreidingsplan Hoewel het uitbreidingsplan van Spijkenisse geen betrekking heeft op het dorpscentrum, is daar toch een ontwikkeling gaande die tot resultaat zou kunnen hebben dat het oude dorpskarakter teloor gaat zon der dat er een bevredigend architectonisch geheel voor in de plaats komt. Verschillende aspecten hier van zijn genoemd in het artikel over Spijkenisse in ons mei-nummer (blz. 66-67). Het bestuur van de Bond Heemschut heeft een adres gericht aan de gemeente raad waarin met name gepleit wordt voor behoud van de boerderij „Hoogwerf", die nu de omgeving bebouwd is en wordt, een goede bestemming zou kunnen krijgen als Horeca-bedrijf. Maarssen, Doornburgh In het „Kunstreisboek voor Nederland" lezen wij dat Maarssen, aan de rechteroever van de Vecht, een ononderbroken bebouwing met verschillende oude, meest 18de eeuwse huizen bezit, voorts een aantal bui tenplaatsen waarvan de belangrijkste is de Doornburgh, „zeer deftig en fraai in het hout gelegen huis uit de 17de eeuw, gemoderniseerd in 1721. Sierlijk hek aan de Vecht. In de loop der 20ste eeuw verfraaid met onderdelen van monumenten van elders afkomstig. Sinds 1958 R.K. pensionaat." Het zou toch wel heel erg zijn wanneer aan deze beschrijving in een volgende druk van het kunstreisboek toegevoegd zou moeten worden. „Enkele jaren later grondig bedorven door de situering van een massaal kloostergebouw ter groot te van 50 x 80 m in de onmiddellijke omgeving van de Vechtoever, waardoor niet alleen het park en het huis ontluisterd werden maar aan het gehele land schap van de Vechtzoom onherstelbare schade werd toegebracht." Toch dreigt dit te gebeuren wanneer dit plan wordt „doorgedrukt" en de veel minder schadelijke oplossing van een situering in de achter in het park gelegen moestuin niet wordt aanvaard. Aangezien op de terreinen de zg. „meldingsplicht" rust heeft het bestuur van de Bond Heemschut zich terzake tot de Rijksdienst voor het Nationale Plan gewend. Eindhoven, verplaatsing boerderij De uitbreiding van de snelgroeiende industrieplaats Eindhoven vraagt uiteraard aanzienlijke stukken landelijk gebied. Gewoonlijk verdwijnt dan alles wat aan het landschap zijn bekoring gaf. Een bijzonder aantrekkelijk voorbeeld van deze landelijke bouw kunst is het huis Eckartseweg 11 dat aan de realise ring van het uitbreidingsplan ten offer zqu vallen, ware het niet dat Burgemeester en Wethouders een uitweg hadden gevonden door toepassing van art. 20 van de Wederopbouwwet ten einde het oude boer derijtje elders te herbouwen. Het zal nu herrijzen aan de Loostraat in Tongelre, met slechts geringe wijzigingen in de gevel van het bijgebouw. Het bestuur van de Bond Heemschut, terzake om advies gevraagd door de Commissie voor Gemeentelijke Uitbreidingsplannen van de provincie Noord-Brabant, heeft zijn instemming met dit plan betuigd. In het algemeen is verplaatsing van gebouwen een hachelijke zaak. In gevallen als deze, waar de keuze gemaakt moet worden tussen „total loss" en her bouw in een omgeving die wat de plaatselijke en landschappelijke gesteldheid sterk met de oorspron kelijke overeenkomt, zal ieder wel overtuigd zijn van de wenselijkheid deze oplossing te kiezen. G. B. Eindhoven, Eckartseweg 12. (foto Chr. F. van der Vlis)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 16