uit 1935 'C m i 101 I In het gedenkboek dat in 193 5 over Leeuwarden verscheen lezen wij op blz280-281: Ten gevolge van de eischen welke dat verkeer te land ging stellen werden achtereen volgens verschillende grachten gedempt, o.a. in 1884. de Eewal en het Heerenwaltje, waardoor een gedeelte van den loop der oude Ee verdweende gracht, loopende van de Tuinen langs Turfmarkt, Tweebaksmarkt en Zwitsersch Waltje naar de Waeze in 1894. In den loop der laatste kwarteeuw werd gelukkig meer en meer het besef levendig, dat aan die dempingswoede paal en perk dient te worden gesteld en niet alle oud stedenschoon, vaak noodeloos, aan het verkeer ten offer mag worden gebracht. Sinds ook de stedenbouwers van oordeel zijn, dat het niet alleen niet nood zakelijk, maar zelfs niet gewenscht is om het hoofdverkeer door de oude binnenstad te blijven leiden en de ervaring heeft uitgewezen dat ook de zakenman er niet mede gediend is om het doorgaande verkeer waaronder het zware vrachtverkeer langs zijn winkel te krijgen, zoekt men de oplossing veel meer in het omleggen van dat verkeer langs ruime ringwegen. Dat niet de breede verkeerswegen doch de intieme nauwe straten der oude stad als winkelstraten verre de voorkeur verdienen, wordt echter door de belanghebbenden veelal nog te weinig ingezien. De gedempte grachten hebben trouwens zoowel hier als elders, weinig tot de stadsverfraaiing bijgedragen. Had het grachtsbeeld de eigenschap de vaak zeer uiteenlopende onder- deelen tot een harmonisch geheel te vereenigen, bij de gedempte gracht ontstaat een wanverhouding tusschen bebouwing en straatbreedte en treden plaatselijke aesthetische gebreken wel Zeer schrijnend naar voren. Het is dan ook te hopen, dat de in 1920 plaats gevonden hebbende aanval in grootschen stijl op het voortbestaan van de Tuinen, welke aanval geluk kig kon worden afgeslagen, in het algemeen niet herhaald zal worden en het gevaar voor dempen van de ons nog over blijvende grachten, welke zoowel aesthetisch als historisch tot de belangrijkste behooren, welke Leeuwarden heeft bezeten, blijvend geweken zal blijken te zijn Dit werd in 1935 geschreven door de directeur van Openbare Werken. Bijna dertig jaar later bevat het voorgestelde struc tuurplan toch weer dempingen, en toch weer verkeersdoor- braken in de intieme binnenstadsstraten waarvan de winkel functie zich sindsdien verder ontwikkeld heeft. De sindsdien verder gerijpte inzichten over de noodzaak van voetgangersge bieden zijn nog altijd niet diep genoeg doorgedrongen. De fraaie gevel die in 1635 voor Dirk Albertsz uit Deventer gebouwd werd in de St. Jacobsstraat vormt met zijn statige en eenvoudige buren een hoogtepunt in de historische woonhuis-architectuur van Leeuwarden. Maar ook het eenvoudige hofje aan de Nieuwe Buren dat nu dichtgetim merd staat te verrotten zou na grondig herstel zowel uitstekend bruikbaar voor bejaardenhuisvesting als aantrekkelijk in het stadsbeeld kunnen zijn. (foto's 1 tjm 8 Louis van Paridon).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 15