D Sllji Jaarverslagen ffl ca ra 1 1 lloj rrrafl m 70 Diogenes' eersteling, iste Tuin dwarsstraat ig, werd in mei igöo voor f 4000,gekocht. Het iyde eeuwse huisje was wegens bouwvallig heid ontruimd. De restauratie begon in maart ig6i en was in december voltooid. Gevel, kap, vloeren, trappen, binnenwanden en leidingen werden vernieuwd. De kosten bedroegen ruim f 5o.ooo,waarvan ca. 3/i door diverse subsidies werd opgevangen. Thans bevat het een beeldhouwers atelier met een bescheiden woonac- commodatie beneden, en boven een woning met schildersatelier in de kap. Ook de tweede aankoop, Nieuwe Le- liestr. g8, kostte f 4000,Het huisje had jaren leeggeslaan en was nog bouwvalliger dan het vorige. De restauratie, bijna herbouw, heeft ruim f 65.000,gekost. De subsidieverhouding was J0°/0. van het rijk, go van de gemeente, J0°/0 van de provincie,f r 5.000, uit het fonds woningonttrekking. De drie flatjes worden bewoond door een studente aan de Rijksacademie, een actrice en een schilderes. 52 ste Jaarverslag van de Secretaris In dit 52ste jaarverslag van de werkzaamheden van de Bond Heem schut willen wij niet nalaten, opnieuw uiting te geven aan onze dankbaarheid, dat Nederland thans een echte Monumentenwet be zit en deze hanteert, óók aan onze voldoening, dat reeds lang van overheidswege subsidies voor de restauratie van monumenten wor den verstrekt en daarbij niet alleen rekening wordt gehouden met de grote monumenten, de openbare gebouwen, maar ook met de kleine, de woon- en pakhuizen, e.d. Tot volstrekte geruststelling en tevredenheid over de gang van za ken op dit gebied geeft, tot onze spijt, dit beleid nog géén aanleiding. Als eerste voorbeeld moge genoemd worden de bescherming van stads- en dorpsgezichten. Terwijl de Monumentenwet voorziet in de bescherming van stads en dorpsgezichten, hebben wij de indruk, dat dit aspect van de Wet nog onvoldoende van de grond komt. Hoe kan het anders, dat ons nog bij voortduring verontrustende berichten bereiken van aantas tingen van stads- en dorpsgezichten? Is er onvoldoende contact tus sen de hogere en lagere overheid? Kent men de zienswijze en het be leid.van de hogere overheid onvoldoende? Grijpt de hogere overheid niet in? Wij noemen als voorbeelden: de voortdurende dempingen in de stad Groningen, die van het laatste stuk Levendaal te Leiden, de Kerk- ringgracht te Fijnaart, de voorgenomen dempingen van de Spuiha- ven te Dordrecht, de Where te Purmerencl (onder mededeling van de Minister van Binnenlandse Zaken, dat hij deze dempingen be treurt!) die van de haven te Breda, van de pittoreske Kooltuin te Alkmaar, maar ook de bouw van een hoge torenflat te Naarden, de voorgenomen sloping van het zo mooi gelegen uit 1592 daterende kasteeltje De Oliphant te Heenvliet, de verdwijning van waardevol le boerderijen in Westland, de voorgenomen doorbraak bij de Lat- jesbrug te Amsterdem. Dit zijn enige voorbeelden van ernstige gevallen, de honderden min der ernstige gevallen kan Heemschut zelfs niet behandelen, omdat dit boven zijn werkkracht uitgaat. Als tweede voorbeeld noemen wij het Rijkssubsidie voor monumen ten. Misschien herinnert men zich de mededeling van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in de Rijksbegroting van het 'dienstjaar 1951, waarin werd gezegd, dat de door de zorgelijke stand van 's lands financiën geboden soberheid het hem niet mogelijk maakte om nu een groter subsidiebedrag voor de restauratie van monumenten aan te vragen dan 2 miljoen, waaraan Zijne Excel lentie toevoegde, dat er inderdaad op het gebied van de restauraties, niet het minst door oorlogsschade, een zeer grote achterstand was ontstaan. In het commentaar daarop wezen wij op de noodzakelijkheid om dit bedrag te verhogen tot 5 miljoen, een reële wens, die ook in de Staten-Generaal weerklank vond. Het mocht niet zo zijn, Nu, 12 jaar later, kunnen wij en vele insiders met ons slechts de ver zuchting uiten: was het toen maar 5 miljoen geworden, dan was de penny-wijsheid niet zo pouncl-fool geworden. Die 5 miljoen kwam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 8