90 dat het ruimte biedt voor de stormachtige groei der verkeersmiddelen, met het gevolg dat de verruiming van verkeers- en parkeermogelijkheden rondom het centrum moet plaats vinden, hetgeen bij de bescheiden afmetingen van de oude kern in Breda weinig bezwaar lijk moet zijn. Dat is vervolgens het nu in de nieuwe monumentenwet vastgelegde begrip „beschermd stads en dorpsbeeld". De Haven was vroeger een onderdeel van de Mark en op deze plaats, bij de samenloop van Mark en Aa, ontstond de stad. De grachtwanden van de Haven, daterende van voor en uit de 16de eeuw, bevatten tal van monumenten. De Haven is vlakbij het Span jaardsgat gelegen en vormt daarmee ook historisch gezien, een geheel. Het Spanjaardsgat wordt ge flankeerd door de uit 1509 daterende Granaat- en Duiventorens die deel uitmaken van het roemrijke kasteel van Breda, de Koninklijke Militaire Academie. Het stadsbeeld is hier zo rijk aan architectonisch- en historisch belangrijke gebouwen, en het vormt een zo samenhangend en harmonisch complex dat wettelijke bescherming wel vanzelfsprekend lijkt. En zou dat moeten verdwijnen terwille van een parkeerterrein met een service station? Nuttige zaken ongetwijfeld, die echter ook wel elders gesitueerd kunnen worden, bijvoorbeeld door het saneren van verkrotte buurtjes zonder architectonische of stedebouwkundige betekenis! Het bestuur van de Bond Heemschut heeft de Minister met aandrang verzocht van de hem ter dienste staande bevoegdheden gebruik te maken ten einde te bereiken dat de Haven te Breda niet zal worden gedempt. Harderwijk, uitbreidingsplan Friesegracht Is het Breda'se dempingsplan oud zeer, het Harder- wijkse uitbreidings-, lees: doorbraakplan Friesegracht verscheen onverwacht. Bij nader inzien en kennisname van de toelichting welke de burgemeester en de direc teur van gemeentewerken op 17 juni jl. verschaften, bleek het evenwel zó ver achter te lopen bij de allengs groeiende inzichten over verkeer in oude stadskernen dat het ook 1933 gedateerd had kunnen zijn. De his torische binnenstad van Harderwijk eertijds een belangrijke vesting- en universiteitsstad meet slechts ±400 bij 900 m en bevat, behalve een naar verhouding aanzienlijk aantal waardevolle openbare en kerkelijke gebouwen, ook verschillende fraaie woonhuizen, voor namelijk aan de Donkerstraat. Achter deze huizen ligt een aanzienlijk complex tuinen met een fraaie boombeplanting, delen van een vroegere klooster tuin. Men zou denken dat het gemeentebestuur deze beide omstandigheden: de geringe omvang maar grote waarde der oude kern en de aanwezigheid van een onbebouwd en goed beplant terrein, dankbaar zou aangrijpen om een voetgangersdomein te schep pen waar men rustig kan winkelen, met een park in het midden, in enkele minuten bereikbaar van een ringweg met parkeergelegenheid rondom de ten dele nog bestaande wallen en grachten. Het gemeentebe stuur doet het anders: een brede verkeersstraat die forse gaten slaat in de oude straatwanden, historisch belangrijke percelen doet sneuvelen en de bovenge noemde tuinen doorsnijdt. De reden? Ziehier enkele punten uit de toelichting: „de oude kern moet geschikt gemaakt worden voor het moderne verkeer, daardoor geeft men die kern meer leven." Nu heeft het woord „leven" in het nederlands ook de betekenis van „leven maken". Bedoelt men dat het doorgaande verkeer, bestemd voor de strandboulevard en langs de doorbraak het stadje ingezogen, daar in een claxonnerende knoop vastraakt, dan wordt er inderdaad veel „leven" veroorzaakt. Maar geen zinnig mens kan verwachten dat het economische of cultu rele leven er baat bij heeft. Nog mooier is deze: „de oude stad heeft een typisch eigen, uitgesproken karakter. De doorbraak past in het stadsstramien". Het eerste is volkomen juist, dat een geheel uit de schaal vallende weg die de stad in tweeën splitst bij dat typische karakter zou passen, doet aan de wolf van Roodkapje denken. Maar er is meer: „Geen ceintuurbaan, want de oude stad is een apart deel en moet dat blijven." Vreemde logica, wil de oude stad een apart, karakteristiek deel blij ven, dan is een ceintuurbaan die al het doorgaande verkeer omleidt, een eerste eis. Volgens de toelichting „komt het stimuleren van het autoverkeer in de stads kern aan de winkelstand ten goede", en „dient aan de wens van de automobilist om overal met zijn auto te komen, tegemoet te worden gekomen". Misschien hebben sommige winkeliers een visioen van Ameri kaanse drive-in-toestanden. Dat daarvoor het Har- derwij kse centrum van 900 x 400 m alleen ruimte biedt wanneer de hele zaak; kerken, monumenten, woon huizen en driekwart van de winkelstand incluis, weggevaagd wordt is kennelijk niet in de argumentatie opgenomen. Doch stellen wij ons gerust: „het plan beoogt de integriteit van de oude stad te bewaren, deze vooral beter bereikbaar te maken en de zelf standigheid ervan te accentueren." Het bestuur van de Bond Heemschut heeft aan G.S. verzocht aan het Harderwijkse plan, voor zover dit het gebied van de oude binnenstad betreft, de goed keuring te onthouden, op grond van de overweging „dat het plan juist de integriteit en zelfstandigheid van de oude stad in hoge mate aantast. Het is een contradictio in terminis dat de integriteit zou worden bevorderd door een ingreep - doorbraak - waaraan monumentele bebouwing ten offer zou moeten vallen en een fraai tuinencomplex wordt verkaveld, en dat de zelfstandigheid zou worden bevorderd door de oude kern door deze doorbraak in twee delen te doen uit eenvallen." Zaanse Schans, kalverpolder Heemschut heeft een brief gericht aan de raden der Zaanse gemeenten waarin nogmaals grote waardering wordt uitgesproken voor het werk van de Stichting Zaanse Schans. Het is een voorbeeld van samenwerking tussen het Rijk, de Provincie en de gemeenten met de particulieren

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 28