Heemschutfunctionarissen uit het buitenland 88 fjiid-Afrika Uit Pretoria werd ons een bezoek gebracht door dr. W. H. J. Punt, directeur van de Stichting Simon van der Stel. Deze stichting stelt zich ten doel historische gebouwen te bewaren en te restaureren, onder de leu zen: „Monumentenzorg bevorder nasietrots" en „Beskerming eis bewaring". Dr. Punt zei er zich van bewust te zijn dat deze stich ting veel te laat in het leven is geroepen; pas vier jaren is men actief, maar misschien juist omdat zoveel reeds verloren is gegaan van Zuid-Afrika's fraaie erfdeel, zijn er directe successen. Zeventienhonderd leden van de stich ting brachten in deze vier jaren R. 80.000 bijeen. Reeds kon fort Nerensky in Transvaal en Koornhoop in Kaap stad in eigendom worden verkregen en gerestaureerd. Zoals dr. Punt zei: „Die Stigting Simon van der Stel ontvang alhoemeer steun vir sy doelstellings maar dit bly egter een stryd om veral stadsowerhede, van die waarde van bewaring te oortuig. Hulle sloop liewer dan om die stadsskoonheid ver latere geslachte te be waar. Hier in ons jong land word reeds net soos oorsee alles ondergeskik gestel aan die belange van motorkarverkeer en snelweë. Tog is daar vordering in die bewaringsgedagte en die Stigting het die Suid- Afrikaanse volk restourasiebewus gemaak. Etlike Kaaps-Hollandse wonings word tans of deur die Stigting, of die Regering of privaat persone gerestou- reer. Ons is nog ver agter by u Bond in wat bereik is, maar in die vier jaar van ons bestaan is reeds heel wat in Suid-Afrika gered. Vroeg aanstaande jaar word twee pragtige Kaaps-Hollandse huise, Hoop op Con- stantia en Groot Paardenvlei deur die Staat aan ons oorgedra, sodat die bates van die Stigting steeds styg." Wij waren in de gelegenheid dr. Punt tal van inlich tingen te verstrekken over .het Heemschutwerk in Ne derland, waarbij de overeenkomst in onze behoeften opmerkelijk was. Waar direkt contact uiteraard over een lange afstand moeilijk is behouden wij contact door middel van bei der publicaties. Engeland Uit Londen mochten wij bezoek ontvangen van de Vereniging met wie wij al jaren contact onderhouden: „The Society for the Preservation of Ancient Buildings'. Vertegenwoordigers daarvan namen deel aan ons in ternationaal Heemschut-congres in 1961. Eén hunner, Mr. Chettoe vergezeld van Mrs. Chettoe en de sec retaresse van de society Miss Monica Dance, kwamen de wenselijkheid bespreken om ons Heemschut-con gres te doen volgen door een internationale bijeen komst in Londen. Tezamen met voorzitter d'Ailly werden de suggesties nader uitgewerkt. De overeen komst in werkwijze tussen beide instellingen en de ondervonden moeilijkheden is ook hier opmerkelijk, het kostte dan ook weinig woorden om erover eens te zijn, dat het behoud van het karakter van bedreigde stads- en dorpscentra een der meest noodzakelijke en internationaal interessante onderwerpen van gedach- tenwisseling zou zijn. Het ligt in het voornemen het volgende internationale Heemschut-congres in Lon den te houden. TON KOOT

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 26