Stichting „Paard en Karos" Heemschut's leden- presenteren zich XXIII Nationaal Rijtuigmuseum Nienoord 85 De tegenwoordige bezoeker van de Nienoord in het Groningse dorp Leek ontdekt, verzonken in de vege tatie van reusachtige beuken en linden, een bescheiden wit gepleisterd landhuis, oprijzend uit de grachten. Twee eeuwen geleden was het omgekeerd: het toen veel grotere slot domineerde over de omgeving van zijn park met geschoren hagen en bomen. Het oude huis brandde in 1846 ten halve af en werd in 188590 vervangen door het huidige, dat sinds 1958 als rijtuigmuseum in gebruik is. De zomerexpositie van dit jaar kent het voorrecht de Gouden Koets te mogen exposeren, het meest bekende rijtuig in Nederland, het laatste grote voorbeeld van Nederlandse rijtuigbouw. Omstreeks 1 september zal de koets terug gaan naar de Koninklijke Stallen om op Prinsjesdag weer in de stoet te rijden. Van het juist genoemde oude slot zijn verschillende onderdelen bewaard en zij verlenen aan de plaats een groot deel van haar charme. Men betreedt het borgterrein door een gebeeldhouwde zandstenen poort uit 1708, die binnenkort gerestaureerd zal worden om de loodrechte stand te herstellen. Ter weerszijden staan de bronzen kanonnen Nienort en Vredewolt, zo geheten naar de erfbezittingen van het Huis, ge goten door Petrus Overney in 1676. In het huis zelf bevinden zich een paar zandstenen deuromlijstingen, twee schouwen, schilderingen, en betimmeringen, die uit het oude slot zijn gered en weer aangebracht. Op het dak een antieke windvaan en een bronzen luidklokje. In de zuidelijke tuin vindt men dan nog de schelpen grot, een tuinkoepel, die inwendig geheel is versierd met een mozaiek van schelpen en stukjes marmer. Verschillende legenden hebben zich in de loop der eeuwen om dit bouwsel geweven. Dit is er een: oud tijds diende het de slotheer als schatkamer en het was volgepakt met goud, zilver en juwelen in kisten en koffers. Natuurlijk had niemand er toegang, maar een Nienoordingang. (Foto R. H. Herwig). kindermeisje wist listig binnen te dringen. Natuurlijk werd ook zij betrapt en toen veroordeeld om zo lang in de donkere ruimte gevangen te blijven tot zij de wanden met deze bizarre decoratie zou hebben ge vuld. Na twintig jaren was zij gereed met de arbeid, maar nog op de dag van haar vrijlating zakte zij ineen en stierf van emotie. Een gekroond spiegelmonogram met de initialen van de toenmalige borgheer dateert de grot rond 1700. De Nienoord werd gesticht in 1525 door Jonker Wig- bold van Ewsum. Het geslacht Ewsum, of Ewesma-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 23