83 Zuidlaren, Laarwoud. van de directeur G. K. Helbers teruggebracht tot zijn 18de-eeuw.se glorie. Er staan prachtige meubels, zo veel mogelijk van Drentse herkomst, maar het belang rijkste is toch wel de totaliteit van deze zeer voorname Drentse behuizing. Er is wel gevraagd of de ingetogen luxe van dit huis wel past in Drente, dat toch de repu tatie heeft arm te zijn. Dit moge; dan waar zijn voor de dagloners en misschien ook voor de keuterboertjes, het was zeker niet waar voor het patriciaat. Dat kende wel degelijk welstand. Rolde Een oud Drents dorp, waar nog veel overblijfselen zijn van zeer vroege bewoning. Zo zijn er op de Esch twee bijzonder fraaie hunebedden achter het koor van de kerk en een tumuliveld van grotendeels onderzochte en herstelde grafheuvels. Deze grafheuvels bestrijken een bijzonder lange periode en dateren uit respectie velijk steen-, brons-, en ijzertijd. Ook is er in Rolde één nog niet onderzocht veld met grafheuvels. Voor we Rolde binnenrijden komen we door een bos, waar in de Balloër kuil zich bevindt. Dit is een herinnering aan de oude rechtsplaats van Balloo. De hervormde kerk van Rolde is een laat-gothisch 15de eeuws ge bouw, waarvan het koor op het ogenblik in restauratie is. De toren van deze kerk is een vrij fors exemplaar van de typisch Drentse soort. In het algemeen ken merken deze torens zich door een betrekkelijk lage ingangspartij, waarboven het lichaam van de toren in meestal drie delen is geleed. Elke zijde van elke geleding heeft één diepe, grote spitsboognis. De preek stoel in deze kerk is van een ietwat provinciaalse barok en dateert uit 1677. Gieten In het aardige Drentse brinkdorp Gieten staan geen monumenten van betekenis, maar het is een goed voorbeeld van een vroeg Drents dorp. 'uidlaren Van Gieten gaat de tocht naar Zuidlaren, één van de ruimst aangelegde dorpen in deze streek, met een aan tal beplante brinken, soms nog met brandvijvers. Deze brandvijvers of dobben werden in geval van brand gebruikt als reservoir bij de blussingswerkzaam- heden. De kerk in dit dorp heeft een toren uit het be gin van de 14de eeuw, maar werd evenals het con temporaine schip sterk verbouwd. Het koor, bijzonder

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 21