82 OntvangershuisAssen, keldertrap met gezicht in de keuken. Dit is op zijn allervroegst een 17de eeuws product van de wel bijzonder slechte sociale omstandigheden in de veenkoloniën. Het oudste boerderijtype bestaat niet meer. Uit bronnen blijkt dat dit net als in Twente de vorm gehad moet hebben van een zogenaamd los hoes, waarvan in het Openluchtmuseum in Arnhem nog een goed specimen te zien is. Dit was een boerderij, waar woon- en bedrijfsgedeelte niet zijn gescheiden, zo dat dus de boer met zijn familie, de dieren en al wat er nog meer in een boerderij voorhanden is, in één ruimte verbleven. Wel zijn er in Drente vooral in het oosten nog wat voorbeelden van een verdere ontwik keling van dit type, waar namelijk een schot of muur tje is geplaatst tussen keuken en deel. De meeste van deze oude Saksische boerderijen vindt men uiteraard nog in de esdorpen, min of meer zonder plan gebouwd, rond de Brink. Deze oudste boerderijen zijn gemaakt volgens een soort vakwerk-systeem. Het geraamte van de boerderij bestaat uit een gebintenstelsel, van twee aan twee gekoppelde staanders, waarop de dakcon structie werd aangebracht. De buitenmuren zijn dik wijls laag, het dak enorm, ook al met het oog op de noodzakelijke bergruimte. Ik wil er nog even op wijzen dat dit soort van boerderijen dus wel in Drente voor komt, maar niet specifiek Drents is, er bestaat geen uitsluitend Drents type boerderijen, wat we over heb ben hoort allemaal bij het grote Saksische cultuurge bied. Een boerderij is een bedrijfsgebouw, heeft dus veel te lijden en zal ook dikwijls aan de veranderde omstandigheden en eisen des tijds worden aangepast. Hierdoor komt het, dat werkelijk heel oude boerde rijen niet bewaard zijn gebleven. De oudste die we hebben in Drente (in Limburg kennen we nog boer derijen van Romeinse oorsprong) dateren uit de 17de eeuw en dit zijn dan uitermate luxueuze exemplaren, als zodanig te herkennen aan de bakstenen muren, de vroege datering kan dan worden gemaakt aan de hand van het formaat van die baksteen, nl. zeer plat. De muren van de gewone boerderijen waren veel min der bestand tegen de tand des tijds, zij bestonden uit een raamwerk van eiken balken, waartussen een vlecht werk van twijgen, dat dan aan weerskanten met leem werd bestreken. De excursie. Assen Onze tocht zal beginnen in Assen en wel met een be zoek aan het Provinciaal Museum van Drente. Dit bestaat uit twee delen, in de eerste plaats is er de ar- chaeologische collectie, naast veel middeleeuwse za ken, goeddeels bestaand uit bodemvondsten en niet meer in gebruik zijnde kerkelijke voorwerpen. Zo zijn er nogal wat romaanse doopvonten opgesteld. Een rijke collectie, maar de presentatie voldoet niet meer aan de eisen, die wij tegenwoordig stellen, maar daar wordt aan gewerkt. In de tweede plaats is er het Ontvangershuis. Acht jaar geleden werd door de pro vincie aangekocht het gebouwencomplex Brink 5, 6 en 7, dat oorspronkelijk samen één pand heeft ge vormd, nl. het Ontvangershuis. Vroeger was het eigen dom van het Landschap, daarna werd het ambtswo ning voor de Ontvanger-Generaal van Drente en tus sen 1730 en 1791 was het daarnaast ook Prinsenhof. In 1809 is het zelfs verblijf geweest van een koning, Lodewijk Napoleon vertoefde er toen. De laatste jaren is het op werkelijk voorbeeldige wijze onder leiding OntvangershuisAssen, midden-opkamer.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 20