BB na 79 Jaarverslag van de Commissie Bevordering Heemschutgedachte Ook dit verslagjaar was de aandacht van de secretaris weer in hoofdzaak gericht op de tentoonstelling „Levend Erfdeel". Door deze expositie konden in de periode van 24 oktober 1961 tot en met 24 maart 1962 in het Bouwcentrum te Rotterdam ongeveer 25.000 personen kennis nemen van het belang van een goede monumenten bescherming. Onder hen bevonden zich de deelnemers aan bijna 50 groepsbezoeken (ten dele met een bizonder karakter) Indirekt werd ook de Heemschutgedachte bevorderd door de grote aandacht die dagbladen en tijdschriften aan „Levend Erfdeel" be steedden, meer dan 450 berichten werden gelezen. Mede dankzij de grote medewerking, die van het Bureau van de Rijksinspekteur voor Roerende Monumenten en met name van het Hoofd van de afdeling Tentoonstellingen, de heer H.J.J. Ronday, werd, ondervonden, kon het plan de Tentoonstelling „Levend Erf deel" door het land te laten reizen worden verwezenlijkt. Tot van daag werd de tentoonstelling door meer dan 10.000 bezoekers in vijftien plaatsen bezocht. Op initiatief van de heer Ton Koot wordt de expositie steeds, voor /.over mogelijk met plaatselijke illustratiemateriaal uitgebreid. Mede hierdoor kan de opening van de tentoonstelling worden tot een regionale of plaatselijke manifestatie voor een zinvol behoud van ons monumentenbez.it, niet in de laatste plaats door de belangstelling van vertegenwoordigers van de pers. Een intensief kontakt werd ook onderhouden met het Bestuur van de Nederlandse jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis. Dit kontakt achten wij van veel belang voor de aanvulling van de gelederen van de Bond Heemschut en aanverwante verenigingen met grote groepen jongeren, wanneer wij willen behouden hetgeen door de oudere generatie in de achter ons liggende halve eeuw met zo veel moeite en enthousiasme is opgebouwd. In het algemeen deden wij in het verslagjaar de ervaring op, dat belangstelling voor de Heemschutgedachte bij grote groepen van de bevolking latent aanwezig is. Aan ons allen is het deze belangstel ling te mobiliseren en te aktiveren ter verkrijging van ruimere fond sen voor de Monumentenzorg. De Secretaris Mr. T. LANDHEER a en b, en deze wilde alleen het gehele complex verkopen. Op nov. 1962 was het zover: voor 14.000, Aangezien het huis nr. 14 te, ver heen was, en inwendig lezeer verminkt om nog aan restaureren te kunnen denken, en de stichting bovendien het verzoek kreeg een elders in de Jordaan, iste Laurierdwarsstraat 4, te slopen gevel te herbouwen, ontstond het hierbij af gebeelde herbouwplan voor vijf Jor- daanhuizen waarbij de gevels gere construeerd worden met hier en elders door sloop vrijgekomen materialen. Op deze wijze kan een voor het stads beeld belangrijke vernieuwing tot stand komen, waarbij heUhistorische karak ter en de bruikbaarheid voor de kun stenaarshuisvesting gelijkelijk worden gediend. Uiteraard kan dit grote werk waar voor de subsidieaanvragen in behan deling zijn, eerst in uitvoering komen als de 19de eeuwse krotwoningen in de nrs. 24a en b zijn ontruimd zodat deze percelen kunnen worden gesloopt. Van de laatste aankoop van Diogenes is weliswaar het voorlopig contract getekend op 19 juni 1969, maar het transport moet nog plaatsvinden. Hel betreft drie kleine huisjes in de Gouds bloemstraat, nrs. 79, 81 en 83, waarschijnlijk uit de 17de eeuw da terend en omstreeks 1800 verbouwd tot werkelijk unieke voorbeelden van volksbouwkunst. De huizen, die nog geen 10 m hoog zijn, verkeren in goede staat en zullen mettertijd worden ingericht voor musici, met een eetkeu- ken beneden, daarboven een grote muziekkamer en twee slaapkamertjes in de kap. Woningen voor grote gezinnen zullen het dus niet worden, daarvoor is de ruim te te beperkt, maar de grote behoefte aan woningen waar alleenstaande musici of echtparen zonder kinderen kunnen studeren zonder protesten van boven- en benedenburen, maakt het wel waar schijnlijk dat het aantal gegadigden meer dan drie zal bedragen. Dozijnen kleine huizen zouden voor dit doel aan gekocht en ingericht moeten worden!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 17