ffi i nm 77 In Overijsel, waar de provinciale commissie reeds geruime tijd nauw samenwerkt met de Schoonheidscommissie van de provincie, bestaan ook plannen tot instelling van een monumentencommissie, waarbij de commissie Stad en Dorp nauw zal zijn betrokken. Tentoonstelling Levend Erfdeel: Na de sluiting van de tentoonstelling „Levend Erfdeel" te Rot terdam is deze tentoonstelling een rondreis door het land begon nen. Tot nu itoe werden zoveel mogelijk de provinciale commis sies ingeschakeld bij de organisatie en de verzorging van de tentoon stelling in de verschillende steden. Sanering Binnensteden: Op de in December te Amsterdam gehouden vergadering over „stadskernen" waren verscheidene commissies vertegenwoordigd. Heemschut en de monumentenwet: Nu de nieuwe Monumentenwet in werking getreden is, blijkt de activiteit van verscheidene provinciale commissies zich steeds meer te richten op de monumenten en de bescherming daarvan. Er dient hier geconstateerd te worden dat door deze ontwikkeling het gevaar kan optreden dat de doelstelling van de Bond: „te waken voor de schoonheid van Nederland, en mede te werken aan het behoud en de bescherming van de bestaande en het scheppen van nieuwe schoonheid", op minder algemene wijze wordt benaderd. De Secretaris C. J. BARDET Jaarverslag van de Commissie ,,De weg in het Landschap" W.I.L. Het zijn in de loop van haar dertigjarig bestaan vrijwel steeds de zelfde onderwerpen geweest, waarmede de Commissie „De Weg in het Landschap" W.I.L. zich heeft bezig gehouden. Het gaat nog altijd om de ontsieringen van het landschapsbeeld in de vorm van opslagplaatsen van autowrakken, naargeestige wegbe- geleiding door de eindeloze palenrijen van telefoon- en laagspan- ningsleidingen, wegreconstructies waarbij de beplantingen sneuve len zonder dat zij door nieuwe worden vervangen, lintbebouwing met dien verstande dat het thans de industrievestigingen zijn die de ze rol vervullen, de vuilstortingen, papier en ander afval in de wegbermen, ontsierende reclames op panden bij de ingangen van landelijke gemeenten, zandafgravingen die het landschapsbeeld ver storen en aantasten. Het moet onze Commissie van 't hart dat de resultaten van al haar vertogen en activiteiten uiterst gering, om niet te zeggen prac- tisch nihil zijn gebleven. De toerist, de vacantieganger of recreatiezoekende, maar in feite een ieder die zich verplaatst, beleeft het landelijk aspect van ons gebied voor het grootste deel van de weg uit. Het zijn vooral de weg zelf en zijn onmiddellijke omgeving die bijdragen tot de totale in druk van het land en naarmate de aantasting van de wegen en van het aangrenzende landschap voortschrijden en minder aandacht wordt geschonken aan de functie die beplantingen vervullen als maskering van veel ongerechtigheid en als sfeerscheppende derde dimensie, zal het landschappelijk aanzien van ons land in een snel Diogenes de daar recht tegenover liggende panden 7 en g bezit, benevens de panden 34 en 36 die in restauratie zijn, bestaat de mogelijkheid van een geleidelijk herstel in deze buurt vol belangrijke monumenten. In dit ver band was het stichtingsbestuur bij zonder erkentelijk jegens een belang stellende stadgenote die het door een aanzienlijke gift mogelijk maakte het smalle aantrekkelijke huisje Betha- niënstraat 5 te verwerven voor een bedrag van f6300,Deze aankoop kwam in dec. 1362 tot stand, waar door het bezit van Diogenes in de straatjes tussen Kloveniersburgwal en 0.f_. Achterburgwal steeg tot 6 panden, een in de Barndesteeg, vier in de Koestraat en een in de Bethanien- straat. Tegelijk met Bethaniënstraat 5 werd het dubbele huis Weteringstraat 16I18 aangekocht voor f 12.300,de twee-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 15