De panden Koestraat 7 en 9 (hier onder) en Bethaniënstraat 5 (op de volgende pagina boven), zijn nog niet zo bouwvallig dat zij wegens instor tingsgevaar spoedig ontruimd zullen worden. De restauratie zal dus nog wel enkele jaren op zich. laten wachten tot de woningen, die beslist onvolwaar dig zijn, door normale opschuiving of anderszins leegkomen. Dit maakt deze bezittingen bepaald niet minder waar devol. De huizen Koestraat 7 en g, bekend door de fraai gesneden deur- kalven met de voorstellingen geloof en „hoop"werden de Stichting in de zomer ig6i aangeboden. Het Prins Bernhard Fonds bleek bereid voor een belangrijk deel van de benodigde f 24.500,subsidie te verlenen zodat in jan. ig62 tot aankoop kon worden overgegaan. Toen deze panden in 1736 ter plaatse van de gesloopte rectorswoning van de Latijnse School werden gebouwd, waren de Koestraat en de evenwijdig lopende Barndesteeg en Bethaniënstraat alle gerooid op de terreinen der vroegere Franciscaner- en Bethaniënkloosters wel niet meer zo deftig als in de 17de eeuw, maar vormden zij toch nog een gedegen burgerwijk. Thans is de Koestraat een van de vuilste straten van Amster dam, vooral omdat een voddensorteer- derij de straat als werkplaats ge bruikt. Nu echter de Ver. „Hendrick de Keyser" hier het Wijnkopersgilde- huis heeft gerestaureerd waar een in teressant museum is gevestigd, en De enkeling moet in zo'n strijd wel een machteloos gevoel krijgen, maar de bundeling van enkelingen zou veel kunnen bereiken. Daar streven wij naar. Als elk lid in ons midden twee andere personen weet te overtuigen, dat zij mee moeten doen, heeft de Bond Heem schut de bredere: grondslag van 10.000 leden, die hij nodig heeft om meer efficiënt .te kunnen werken. Dat is geen heksentoer bij een vijfdaagse werkweek, mogelijk zelfs minder dan het samenstellen van dit jaarverslag, dat u overigens vreugdevol en met hoop voor de toekomst werd uitgebracht. TON KOOT Secretaris van de Bond Heemschut Jaarverslag van de Commissie Stad en Dorp Centrale Commissie: In samenstelling van de uit twaalf leden bestaande commissie werd geen wijziging gebracht. De voorzitter, tevens lid van het Algemeen Bestuur van de Bond, vertegenwoordigde de commissie bij verschillende gelegenheden. Mutaties in de provinciale commissies: In de commissie Noordholland bedankten de heren Ir. D. K. van Meurs en F. C. Vorstman. In de commissie werd benoemd de heet Ir. D.A. Arkenbout. In dé commissie Zuid-Hollancl werd in de vacature, ontstaan door het bedanken voor het lidmaatschap van de heer H.W. Herwig, Mr. J .H. Stegeman benoemd. De heer P.W Heggen bedankte als licl van de commissie Limburg, zijn plaats werd ingenomen door de heer P. H. Boersema. Jaarverslagen en notulen: Door zeven commissies is over het algelopen jaar een jaarver slag uitgebracht. Hieruit komt weer duidelijk het verschil in acti viteit tussen de diverse provincies naar voren. Het zijn nog steeds de provincies FrieslandDrente en Zeeland, waar de commissies helaas zeer weinig of niet functionneren. Ook de commissie Groningen was ditmaal door gebrek aan activiteit niet in staat een jaarverslag te verzorgen. Zoals uit de aan de Centrale Commissie toegezonden notulen blijkt, vergaderden de commissies Noord-Holland en Brabant twee maal, Zuidholland eenmaal en Limburg driemaal. De commissie Limburg is voornemens om in haar vergaderingen, die zo mogelijk steeds in een andere plaats worden gehouden, des kundigen te vragen voor het geven van voorlichting over de betrok ken gemeente, om na afloop van de vergadering ,ter plaatse geza menlijk enkele monumenten te gaan bezichtigen. Uit de jaarverslagen en notulen blijkt duidelijk welke ernstige en vaak ingrijpende zaken aan de orde worden gesteld. De veelal uit voerige en gedocumenteerde rapporten die aan het Hoofdbestuur worden uitgebracht, vormen steeds weer het materiaal aan de hand waarvan het bestuur eventuele rekesten en bezwaarschriften opstelt. De voorzitter en de secretaris van de commissie Noord-Brabant zullen zitting nemen in de in te stellen Provinciale Monumentencom missie. 76

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 14