fJTÜP* E=E£] 75 stand gekomen onder de supervisie van de heer Van der Vlis. Voor zitter en secretaris, vergezeld van de voorzitter van onze centrale commissie voor Stacl en Dorp hadden een gesprek met B. W. van Amersfoort, inzake de plannen van dit college in de binnenstad van Amersfoort. Dit contact is ongetwijfeld van beide zijden op prijs gesteld en heeft verhelderend gewerkt. Verbaasd was ons bestuur over de beslissing van de Kroon ten aanzien van de demping van de Where, de stadsgracht van het al zo geschonden Purmerend. Men is haast geneigd aan een misverstand te denken. Het is vrijwel het enige fraaie stadsbeeld dat Purmerend nog bezit. Hier gaat men het enige kind met het badwater weggooien. Wij vertrouwen het ge meentebestuur zijn ouclerplicht nog te kunnen bijbrengen. De bemoeienissen van Heemschut met de oude herberg de Haring- buys te Boernendaal hebben tot onze teleurstelling nog niet tot een geheel bevredigende oplossing geleid, hoezeer die ook gewenst is in een gemeente met zo weinig behouden gebleven historische monumenten. Het gemeentebestuur van jisp wercl geadviseerd de aanleg van een duiker in de wegsloot aldaar niet te laten doorgaan, maar ter plaatse een brug te doen bouwen. De zo karakteristieke Voorstraat te Voorscholen kon gespaard blijven voor een toekomst als verkeersader. Ondanks protesten kon echter de bouw van een torenflat 'te Naarden niet worden voorkomen. Heemschut heeft ook zijn stem doen horen tegen de voorgenomen bouw van een groot mo dern kantoorgebouw aan het Buitenhof te s-Gravenhagedat in de plaats zou moeten komen van o.m. een goed 18de-eeuws huis. Ook heeft Heemschut opnieuw geprotesteerd tegen de nog steeds drei gende afbraak van het kasteeltje de Oliphant te Heenvliet, een parel die voor de zwijnen dreigt te worpen geworpen. Een zeer door wrocht adres werd gezonden aan cle gemeenteraad van Leeuwar den, in nauwe samenwerking met het Fries Genootschap, bezwaren werden gemaakt tegen enkele onderdelen van het structuurplan en wijzigingen voorgesteld, die het karakter van cle stad niet zouden aantasten. Ook werd geadresseerd tegen het wel zeer veel omvat tende en ingrijpende uitbreidingsplan van de gemeente Weesperhar- spel, waarin vooral de bijzonder ongelukkige tracering van een ka naal dwars door het Gein werd bestreden. De jarenlange strijd om de mooie haven van Breda schijnt beslecht. Reeds in 1951 werd, op aandrang van Heemschut en het plaatselijk Binnenstadscomité, de goedkeuring van Gedeputeerde Staten onthouden aan een plan tot demping. Na 'thans waardering te hebben geuit voor de langdurige acties tot behoud van de haven, zoals die door Heemschut werden gevoerd, besloot de gemeenteraad toch opnieuw tot demping, hetgeen de gelegenheid zal bieden tot de bouw van een ondergrondse garage. Hoewel dit besluit anders zou doen verwachten, verklaarde de bur gemeester, dat College en diensten er voortdurend voor zullen wa ken, clat er geen stadsschoon onnodig verloren gaat of schade wordt aangedaan. Voor een stad, die zojuist is toegetreden tot de keten van Oranjesteden een verstandige belofte. Maar waarom gaat die belof te pas morgen in en niet gasteren? Voorts kwam ons bestuur op tegen een plan van de Utrechtse ge meenteraad om een deel van de singels voor scheepvaartverkeer te sluiten, aangezien hierin een aanloop tot demping werd gezien. Heemschut gaat niet zonder wijsheid zijn 53-ste levensjaar in. Tenslotte heeft Heemschut een lans gebroken voor de gevel van C. A aan het Damrak te Amsterdam, een vroege en karakteristieke Berlagegevel, helaas besloot het gemeentebestuur anders. Mogelijk is het u, toehoorder en lezer van dit 52ste jaarverslag van Heemschut duidelijk geworden, dat onze Bond een harde maar eer lijke strijd voert voor het behoud van de schoonheid van Nederland. Voor een huis in de Jordaan heeft Egelantiersgracht nr. 15, daterend uit ca. 1725, een wel zeer statig voorkomen:- drie ramen breed en met twee stoepen. Voor de dienst Bouw en Woningtoezicht was het echter al sinds jaren een zorgenkindvanwege het overbevolkte en gevaarlijk bouw vallige achterhuis. .Na lang onderhan delen daalde de prijs lotf 15.000, Aangezien Diogenes dit bedrag niet ter beschikking had, werd een overeen komst getroffen met de Kon. Ned. Honkbalbond die de koopsom schonk en na de restauratie zijn kantoor op de beletage zal vestigen. Dan kunnen de kelder, twee verdiepingen en een ruime zolder ingericht worden voor de doeleinden van Diogenes, hetgeen minstens twee woningen en een schil dersatelier oplevert. Het achterhuis zal slechts laag en in lichte constructie herbouwd kunnen worden in verband met de komende Jordaansanering. De koop werd gesloten op 5 jan. 1565, het restauratieplan, begroot op f 145.400,— werd dit voorjaar in gediend, in juni voteerde de gemeente raad de subsidie. Het begin der werk zaamheden wacht thans op de ont ruiming van de drie woningen. De bouwvallige toestand gedoogt echter geen lang uitstel meer.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 13