'ffl •i BB te j=]l 74 De ^andhoek, gelegen aan het uiteinde van het Realeneiland en eigenlijk meer bij het havengebied dan bij de binnen stad behorend, is in een jaar of tien het paradepaardje ven de stadsherstel- gedachte geworden. De 14 uitgewoon de krotten in een uithoek veranderden de een na de ander in fraai gerestau reerde ij de eeuwse huizen die ook door hun rustige ligging vlakbij het IJ zeer in trek zijn. „Hendrick de Keyser"Stadsherstel en verschillende particulieren bezitten hier thans hui- Zen. Het laatste pand dat verlaten en vervallen op een nieuwe bestemming wachtte, behoorde toe aan de British American Tobacco Company. Het was een zeer genereus gebaar van de directie toen zij besloot dit pand Zandhoek nr. 10, bekend als het huis van Jacob Olie, aan de Stichting Diogenes te geven. Tijdens een receptie in Arti et Amicitiae, 24 mei 1962, werd het geschenk door Diogenes met grote erkentelijkheid aanvaard. In middels is het restauratieplan ont worpen en zijn de subsidies verleend. Het werk, begroot op f 8g.ooo, kan nu beginnen. Het huis zal een ruime bovenwoning met een zolder atelier bevatten en een kleine flat be neden, waar nog aantrekkelijke in terieur-elementen uit 1805 bewaard zijn, waaronder een beschilderd hou ten plafond. R. Meischke. In een samenvattend woord wees voorzitter d'AilIv op de betekenis van actieve binnenstads-comité's overal waal stads- en dorpskernen zijn, waard om in haar karakter behouden te blijven. Daarnaast deelde de voorzitter mede, dat er een Heem schutfonds in oprichting is, met de bestemming om eigenaren van kleine panden, die voor restauratie in aanmerking komen, door leningen bij te staan, als deze op de normale wijze de restauratie niet kunnen verwezenlijken. Dit zal, zoals men zal begrijpen een fonds moeten worden van behoorlijke betekenis. Op deze plaats mag daarom vooral opgewekt worden om aan dit fonds financieel bij te dragen, om Heemschut de middelen te verschaffen om het werk te volbrengen. Ook suggesties om bronnen aan te boren voor dit doel zijn welkom. De Heemschutdag 1962 was gewijd aan de Zaanstreek, in het bijzon der aan de Zaanse Schans. Niet minder dan tien bussen en vijf rondvaartboten werden gevuld met de 480 deelnemers aan deze dag. Leggen organisaties als hiervoor genoemd al veel beslag op ons bu reau, daarnaast moesten de dagelijkse zaken behartigd worden. Een voorlopige overwinning werd geboekt inzake Hattern, waar een: doorb-raakplan, mede op grond van door Eleemschut naar voren ge brachte bezwaren, niet werd goedgekeurd door Gedeputeerde Sta ten. In Zevenaar werd een Pyrrhus-overwinning behaald, omdat althans een deel van de (overigens sterke) Heemschutargumenten dooi de Kroon bij haar beslissing werden overgenomen. De starre hou ding van het gemeentebestuur van Zevenaar wijst op het beramen, van nieuwe plannen, die geen rekening houden met het door ons. voorgestane behoud van het landgoed, hetwelk wij een meer alge meen belang achten dan dat gemeentebestuur meent. Hoezeer wij het op gang komen van de woonhuis-restauratie in Dor drecht kunnen waarderen, toch blijven wij de voorgenomen demping van de Spuihaven stedebouwkundig en esthetisch onjuist vinden. Ter zake heeft ons bestuur zich tot de Kroon gewend. De situatie rond de Zaanse Schans ontwikkelt zich in minder gun stige zin dan wij gehoopt hadden, omdat een deel van de Kalver- polder, waarin dit reservaat, dat zozeer ruimte behoeft, is gele gen, dreigt bebouwd te worden. Heemschut kwam ook in verweer tegen de voorgenomen demping van de Nieuwkoopse wetering te Nieuwkoop; een beslissing is daar nog niet gevallen. De uitbouw van de laboratoria op het landgoed Boekesteyn in 's-Graveland is voor ons aanleiding geweest ons tot de Kroon te richten. De gemeenteraad van Bakel (N.B.) werd geadviseerd de geprojecteer de verkeersweg om het dorp te leiden in plaats van dwars er door. Na informatie bleek, dat de dreiging van bebouwing in de tuinen van de buitenplaats Doornburgh te Maarssen, voor het ogenblik is af gewend. Mede dankzij de bemoeiingen van Eleemschut zullen de ver bouwingen aan het historische complex „Het Louisa-huis" te Roer mond uitgevoerd worden in nauwe samenwerking met de Rijks dienst voor de Monumentenzorg. B. W. van 's-Hertogenbosch zijn tenslotte gezwicht voor een storm van protesten, waaronder uiteraard die van Heemschut, tegen de bouw van een honderd meter hoge torenflat voor het Provinciaal Bestuur in het centrum van de stad, hetgeen het fraaie silhouet met de Sint Jan kwalijk zou beïnvloeden. Er wordt een plaats ge zocht waar een dergelijk gebouw minder storend zal werken. Ondanks de protesten kon helaas de stadsboerderij te Rijssen niet voor sloop wórden behoed. Met teleurstellingen ook nam het bestuur kennis van het besluit van de gemeenteraad van Fijnaart om de Kerkringgracht aldaar te dempen. Enthousiast was men daaren tegen voor het nieuwe structuurplan van de stad Haarlem.nog tot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 12