van isse tigen het vermoeden dat de welstandscommissie ter plaatse geen rekening hield met een karaktervolle dorpstraat. Verbouwingen, met de nodige reserve be naderd en bestudeerd, hadden een sfeervol winkel centrum kunnen doen ontstaan, dat ongetwijfeld mee had kunnen spelen in „groot Spijkenisse". De burgemeester moge dan tijdens een toespraak het volgende hebben aangehaald: „De Voorstraat in Spijkenisse zal een aanloopstraat naar het nieuwe stadscentrum worden, een soort Rotterdamse Kruis kade". De tijd zal echter leren of deze profetie in fei te niet zal betekenen, dat deze „Kruiskade" voor de hier reeds jaren lang gevestigde middenstand een „kruisweg" zal worden, leidende naar het dode spoor. Als een ander sprekend voorbeeld van de wijze, waar op men in Spijkenisse bij voorbaat uitgaat van een situatie waarbij het oude reeds werd afgeschreven, moet worden genoemd de aanleg van een zwem badcomplex nabij de fraaie boerderij „de Hoogwerf". Deze op ideale afstand van een verkeersweg gelegen boerderij had toch wel een waardiger plaats verdient, dan haar. thans werd toebedeeld. Ook hier komen weer die wonderlijke tegenstellingen aan het licht, die zich in deze boeiend bruisende ge meenschap steeds openbaren. Daar is enerzijds de waarde die het gemeentebestuur aan de historie van deze boerderij heeft toegekend door er grote stads wijken naar te vernoemen: Hoogwerf noorcl en Hoog werf zuid. Anderzijds wordt de stem vernomen, die zegt: „een bulldozer er tegen," en „dit is hier de ideale plaats voor bungalows".. Maar de liefhebber kijkt naar de fraaie vorm van dit op een soort terp gelegen monument. Hij ziet het jaartal aan de muurankers: 1764. Op de monumenten lijst zal hij de Hoogwerf echter niet aantreffen. De vrees is dan ook niet ongegrond dat ook de Hoog werf zal moeten wijken voor een „plan". Wederom rijst de vraag: „Hadden de heren planologen ook hier niet dit kostelijke monument mee kunnen laten spe len als een charmant samenspel tussen oud en nieuw?" Ach, natuurlijk ligt de fout bij de man, die destijds vergat om deze hoeve op de Rijkslijst te plaatsen. Maar waren er dan geen mensen in Spijkenisse om protest aan te tekenen tegen de bouw van het zwem bad direct in de omgeving van de Hoogwerf? Deze vergissing is des te betreurenswaardiger, waar de Hoogwerf juist gelegen is bezijden de invalspoort voor de eilanden Voorne en Putten! Temidden van een bescheiden krans weilanden zou deze boerderij bijvoorbeeld als „kinderboerderij in een park" voor Spijkenisse van betekenis kunnen zijn. Tevens zou clit aantrekkingskracht uitoefenen op de tienduizenden, die vooral 's zomers hier langs trek ken! Aldus zou deze „stad" een bezienswaardigheid gekregen hebben, die de band met het agrarische ver leden levend had gehouden. Hoe dan ook, de wijze waarop men in Spijkenisse met de oude dingen omspringt zij een teken aan de wand voor diegenen, die belast zijn met het wel standstoezicht over de andere dorpen en stadjes op deze zo snel veranderende eilanden. J-K. 67 Weinig geslaagde plaats van het zwembad bij de boerderij.' (foto's J. v. d. Berg). W I.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 25