De gedaanteverwisseling De Spijkenissenaren zijn er tenslotte wel aan gewend geraakt. Buitenstaanders zeggen, dat het niet anders kon. Maar wie na jaren wederom dit dorp bezoekt waant zich als een vreemdeling in Jeruzalem. Hij zal ge waar worden dat de koorts van de grote stad de bevol king heeft aangetast. Het valt hem op dat industrie en middenstand actief bezig zijn om de laatste resten van een dorpsgemeenschap te ontwrichten. Een operatie die niet alleen gesteund maar zelfs gestimu leerd wordt door een voortvarend gemeentebestuur, dat fanatiek de blikken gericht houdt.op de teller van de bevolkingsaanwas. Hoe hoger het aantal toeren (1 jan. 1958 telde het dorp 3500 inwoners, augustus 1962 meer dan 8300) draait, des te gemak kelijker is het om grote straten te projecteren dwars door de oude dorpskern, dwars door een oude haven, een oud pand of oude boerderij. .Wie deze veranderingen in en rondom Spijkenisse op de voet heeft gevolgd, weet dat de huidige verwarring in het oude dorp het gevolg is van een onstuimige ontwikkeling in het Botlekgebied. Een beweging, opgevangen door enkele ondernemende dorpelingen, die-daarbij', zich in korte tijd.een positie verworven hebben, welke ontegenzeglijk respect afdwingt. Een scherpzinnig toeschouwer zal het echter niet ont gaan, dat men in Spijkenisse druk doende is om de band met het verleden te verbreken. Het zal niet lang meer duren of het nageslacht zal slechts aan de hand van enkele prentbriefkaarten en summiere gegevens over de plaatselijke geschiedenis, meegedeeld in het gemeentelijke voorlichtingsorgaan „Groei", het oude dorp nog kunnen reconstrueren. Zonder in de fout te vervallen van het te veel ideali seren van de goede oude tijd, moet toch de vraag wor den gesteld of men in Spijkenisse.de zaken niet al te radicaal heeft aangepakt. Een blik op de huidige plat tegrond toont ons een uitgebreid wegenstelsel. Groen- gordels ontbreken er gelukkig niet. Maar met het oude dijkdorp en het schilderachtige haventje wisten de adviseurs inzake „stadsuitbreiding Spijkenisse" geen raad. Al het oude moet verdwijnen. En daarom is er reeds, zo veel verdwenen. Helaas... eerst nu kan aan de hand van het verkregene geconstateerd worden of de sanering van Spijkenisse als winst kan worden beschouwd. Het nog niet lang geleden gedempte Spui geeft ons een karakterloze situatie te-zien zonder enig relief. De 66 Verdwijnend dorp en naderende stad (Hoogvliet).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 24