Oorlogsschade en vredesschade Vele malen heeft de secretaris van de Bond Heem schut er in dit blad op gewezen dat de begrotings posten voor monumentenzorgsubsidie achterblijven bij de reeële behoefte. De waardering voor de gestage stijging der beschikbare bedragen gaat samen met cle zorgwekkende wetenschap dat twee andere cur ven nog sneller stijgen, namelijk die van de bouw kosten en clie van de in acute bouwvalligheid om slaande-verwaarlozing bij een groeiend aantal waar devolle gebouwen. Nu is er wel geen gebied waarop cle overheid zich direct of middels subsidies indirect beweegt, dat géén aanleiding tot wensen geelt. Of het nu gaat om onderwijs of sociale zaken, om wegenaanleg of om het loonpeil, altijd zullen de clirect-betrokkenen tekortkomingen kunnen- aanwijs zen die alleen door hogere overheidskosten op te ■heffen zijn. Men is hier te lande eerder perfectionist dan improvisator. Maar ten aanzien van de monu mentenzorg heeft het verlangen om meer te kunnen doen toch een andere grond en een ander accent. Zolang de misschien niet zo vaak uitgesproken maar eertijds toch duidelijk aanwezige gedachte leefde dat het uiteindelijk ging om het conserveren van histo risch belangrijke gebouwen en een aantal gebouwen die als interessante stijlvoorbeelden konden gelden, kon gevoeglijk de vraag worden gesteld of het nu nodig was cle restauratie te subsidiëren van huizen waarvan het type nog door vele min of meer gave voorbeelden werd vertegenwoordigd. Nu het echter niet meer in de eerste plaats gaat om interessante stijlvoorbeelden, maar om de totaliteit van stads- en dorpsbeelden die óf herleven tot nieuwe bruikbaar heid in oude schoonheid öf vergruizeld worden (des noods met. een paar fraaie stijlvoorbeelden als we reldvreemde dwergen tussen de hoogbouw)nu krijgt het meer of minder bij monumentenzorg een beteke nis van welslagen of mislukken. In zijn elders in clit nummer vermelde rede voor de Heemschutbijeen komst op -27 april heeft ir. Meischke het beeld ge bruikt van-een zeewering in de vloed. Méér huizen in snellentempo restaureren betekent op dit moment het versterken van de zeewering. Minder restaureren 59

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 17