Strijd tegen de vernieling in Frankrijk •58 In 'de „le Figaro" van 30 april, 1963 stond een artikel van Rolf Lemoine waaruit wij het volgende citeren. „De grote zaal van de Unesco meer dan duizend plaatsen was niet groot genoeg om alle minder dan dertigjarigen te bevatten die een voardracht kwamen bijwonen over de restauratie van oude stads wijken. Zittend, op de treden en de balustrade of oók slaande hebben de laatst ge komenen naar de sprekers geluisterd. Deze bijeenkomstdie onder de hoge bescherming was gesteld van minister Malraux en lüerd voorgezeten door dé héér Henri Puget, lid van de Raad van Stale, was georganiseerd door de ingenieurs, studerende aan de Ecole speciale des tra'vaux publics, en door de Federation nationale dés associations d'ëlèves des grandes Ecoles. Het is de eerste van een reeks openbare manifestaties die bedoeld 'zijn om de wil tot uitdrukking te brengen die thans de studenten hebben om de oude sladsioij- ken weef té rehabiliteren en hun geestelijke en kunst zinnige waarde te doen terugkrijgen. In 'vele provinciesteden bevat hel haft van de agglo meratie een oude wijk die een bijzóndere betekenis heeft voor de geschiedenis der stad. De stralen zijn er' nauw, de huizen oud. en zonder comfort, over hét algemeen door een zeer bescheiden, bevolking be woond. Deze wijken worden dóór talrijke stedé- bouiukundigen beschomud als zieke plekken waarvan men de steden moet bevrijden. Tot nu toe was het beleid van het ministerie van bouiunijverheid en van vele gemeenten erop gericht deze buurten met de grond gelijk te maken en nieuw 'op te bouwen. In sommige steden is deze vernieuwing gerealiseerd zonder protest van de bevolking,, maar het gebrek aan geldmiddelen heeft belet dat de „operatie bull dozer" overal tot een goed einde is gebracht. Dat is zeer gelukkig omdat een nieuwe werkwijze ertoe leidt het stedebouwkundige probleem van de oude tüijken opnieuw te beschouwen. Deze mogen niet aan de slopers worden prijsgegeven. Hun verwoes ting is een verminking, een geestelijke amputatie, want zij zijn de behoeders van een deel van de ziel der stad. Welnu, de moderne techniek maakt het mogelijk om het herstel van deze historische ensembles uit te voeren. De operatie 'bestaat uit het consolideren van de gevels 'langs de straat terwijl men deze inthct laat,.en het aanleggen van tuinen in de binnenhoven nadat deze bevrijd zijn van hinderlijke bouwsels. Binnen het oude omhulsel kunnen vervolgens mo derne en comfortabele appartementen ingericht ivor- den, wat nog allerminst grote weelde beduidt. In feite zijn vernieuwde woningen de enige waarin men het woongerief geleidelijk kan aanbrengen, het geen mogelijk maakt, minder bemiddelde bewoners ter plaatse te laten. De verbetering van hun levens- Het kasteel van Dussen (N.Br.) in 1944 en thans. De kelder verdieping dateert uit de 14de eeuw, de bovenbouw uit de 15de en 17de eeuw. In 1924 bijna voor sloop verkocht. Nu ingericht tot raadhuis. Foto's Rijksdienst voor de Monumen tenzorg.'- Standaard'staat vervolgens een vergroting van hun 'welzijn tóe. Het is deze rëhdbilitatiegedachle, die de in het Unescogeböuw verzamelde studenten warm hebben ondersteund. De heren René Jullian, hoogleraar aan de Sorbonne, en Tournier, directeur van de Compag nie nationale du Rhónè, hebben hun luelsprehend- heid ten dienst van deze bijeenkomst gesteld en re denen uiteengezet die'pleiten voor respect voor de historische'ensembles. De heer Claude Charpentier, architecl-stédébouwkundige, heeft tenslotte uitleg ge geven bij lichtbeelden in kleur over het plan tót be scherming van „buurt III" dat hij "uitgeiuerkt heeft met'de heer Albèrt Lapradc, mernbre dé l'Institut. Het plan tót „inwendige schoonmaak" van 'deze 'buiirt, begrensd door de boulevard Saint-Gerrnain, de boulevard Saint-Michel, de rue 'des Berhardins en de S'eincj is "goedgekeurd door de gemeenteraad van Parijs nadat een próéf genomen ivas met het pand rue de la Tournelle nr. 63, dat dreigde in te storten. Hersteld, gerehabiliteerd, is hel hu een aantrekkelijk huis met alle woongerief, en het tueer in deze staat brengen' heeft 30minder-gekost dem het optrekken van een niéuw gebouw. Het procédé is dus juist en 'rendabel. Desondanks worden nog talrijke historische wijken in Frankrijk rnët afbraak be'dreigd, en, de tegenstan ders der rehabilitatie beweren steeds dat het „ie duur is". Flet is nodig dat de openbare mening doordron gen wordt van dit gevaar en zichzoals de studen ten doen, verzet legen de'zè zinloze slopingen" B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 16