zicht gaat de vergelijking met een zeewering op: in de kritieke situatie hangt de beslissing af van een zekere hoeveelheid méér, een rij zandzakken kan de doorslag geven. Men moet er bij de versterking van de weerstandskracht van een oude stadskern tegen de gevaren van de conjunctuurvloed rekening mee houden dat de „zware gevallen'' in het begin komen, ch'e zijn duur en weinig rendabel. Maar als het tempo van het herstel eenmaal het tempo van het verval gaat overtreffen, dan verandert het klimaat en komen de betere kopers en bewoners. Het restaureren wordt alleen economisch verantwoord als dit tempo wordt bereikt. Met spanning wacht men dan op het moment dat het gaat „aanslaan" zoals bij het aanmaken van de kachel. In Amersfoort is dat het eerst gebeurd. Maar er is wel reden tot bezorgdheid dat het nu niet verflauwt en afzakt. Daarop volgde Amsterdam. Hier staan twee opvattingen tegenover elkaar: aan de ene kant het hoopvolle geluid van degenen die allerwege de tekenen van herstel zien en die zijn er aan de andere kant zij die constateren dat het alge mene aspect in grote delen van de binnenstad steeds hayelozer..en bouwvalliger wordt wat, gezien het aantal panden dat gestut moet worden, eveneens on miskenbaar is. Deze symptomen die wijzen op het plotseling acuut worden van jarenlang slepend ver val doen inderdaad de klemmende vraag rijzen of het in Amsterdam wel hard genoeg gaat. Om in Amsterdam de meergenoemde vloed in bedwang te houden is het zeker nodig dat de wil tot herstel dui delijker wordt gemanifesteerd. Er bestaat behoefte aan een „gebaar", aan een extra inspanning om door de bouwvalligheid heen te breken. In dit verband ver wees ook ir.-Meischke naar het plan om de Jan Roo- denpoortstoren te herbouwen; een plan dat volgens strenge restauratie-principe's nauwelijks verdedigd kan worden, maar desondanks zo bijzonder aantrek kelijk is en bovenal een overtuigende uitspraak van geloof in de binnenstad zou inhouden! N Verder moet Haarlem genoemd worden waar de restauratieactivifeitgoedopgang komt, en Dordrecht dat hevig in de discussies gestaan heeft door zijn sa neringsplan, maar nu toch een hoopvol begin heeft ge maakt 'met de restauratiewerkzaamheden. Een school voorbeeld blijft het Maastrichtse Stokstraatplan, in een buurt die door zijn ligging, zijn sociaal en bouw kundig verval tot de allermoeilijkste van ons land be hoorde. De uitvoering van het plan loopt redelijk; de herstel- kosten zijn weliswaar hoger dan men eerst 'had ge dacht, maar de bruikbaarheid der gereedgekomen panden overtreft éveneens de verwachtingen. Een onverwacht gunstig resultaat is bovendien dat de re generatie van de Stokstraatbuurt een stimulerende uitwerking heeft op de omliggende straten. Daar wordt op het ogenblik weer hersteld en geïnvesteerd, men heeft er vertrouwen gekregen in de toekomst. Eri dat is essentieel. Wij staan, zo besloot ir. Meischke, aan het begin van een enorme nieuwe opgave in de oude binnensteden. Men moet zich daarbij niet laten afschrikken door de aanvankelijke moeilijkheden en tegenslagen. De bin nensteden zullen economisch weer volledig bruik baar kunnen zijn met handhaving van hun oude cel- lenstructuur. Daardoor zullen de eerste financiële te genslagen worden gecompenseerd. De tweede helft van de weg zal beter begaanbaar blijken dan de eer ste. ""'-l De voorzitter dankte de heer Meischke voor zijn op wekkende en moedgevende woorden. Hij wilde er echter voor waarschuwen dat men van overheidswege niet te spoedig moet overgaan tot een vermindering der subsidienormen. De situatie voor de huiseigenaar die wil restaureren is moeilijk; het voor zijn rekening komende deel der kosten is vaak nauwelijks op te brengen. Met het oog hierop heeft het bestuur van de Bond Heemschut besloten een fonds te stichten dat in dergelijke gevallen hulp verlenen kan door voorfinanciering of credieten op aantrekkelijke voor waarden. Mr. d'Ailly sprak de hoop uit dat dit fonds spoedig krachtig genoeg zal zijn om een belangrijke bijdrage in de restauratiewerkzaamheden te kunnen leveren. Met een door het gemeentebestuur aangeboden rondvaart werd 's middags deze bijeenkomst be sloten. G. B. Excursie Noord-Holland De Commissie Stad en Dorp in Noord-Holland organiseert een excursie voor de Noórclholland- se leden en hun gezinnen op zaterdag 6 juli 1963 naar de duinstreek. Het punt van vertrek is het Stationsplein te Beverwijk. Gereden wordt met autobussen over de Van Oldenborghweg van Wijk aan Zee naar Eg- mond aan de Hoef, door prachtig duingebied van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland. Te Egmond aan de Hoef wordt een bezoek ge bracht aan de ruïne van het slot en aan de nog te restaureren Elervormde Kerk In Bergen wordt een koffiemaaltijd gebruikt, waarna de gerestaureerde Hervormde Kerk .wordt bezichtigd. Daarna wordt met de auto- bussen een tocht gemaakt door de Schoorlse Staatsduinen. Dit beboste gebied is uniek in ons land. Het eindpunt van de tocht is weer Beverwijk. De Noordhollandse leden ontvangen een nade re, uitvoerige convocatie met aangifte-formu lier. Leden buiten Noord-Holland kunnen die con- •vocatie aanvragen bij de administrateur van de Bond Heemschut. 57

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 15