bedoelde ontwikkeling zieh op chaotische wijze bui ten ons om voltrekt, hetgeen ongetwijfeld zou leiden tot een ongemotiveerde verpaupering van bepaalde delen der gemeente en tot een onherstelbaar verlies van culturele waarden waaraan welhaast elke oude stad en zeker Haarlem in zo ruime mate rijk is. Wij zijn er ons van bewust het zij nog eens nadrukkelijk gesteld dat in de hiervoor ontvouw de plannen misgrepen (en wellicht zelfs ernstige) zullen schuilen. Wij achten deze echter onvermijde lijk en wel om de eenvoudige reden dat voor een juiste visie omtrent de maatregelen welke de toe komst eigenlijk van ons vergt, een soort helder ziendheid nodig zou zijn, welke niet voor de nor male mens is weggelegd." Dit voorbehoud, deze voorzichtigheid is zeker ge boden, bij een dergelijk structuurplan. Het uitgangs punt is onweerlegbaar: zonder plan dat verkeerswe gen projecteerd, bestemmingen vastlegt en grote sa neringsmaatregelen in het uitzicht stelt, kan men met zekerheid aannemen dat het algemene ziekte proces der oude stadskernen, zich manifesterend in verstikking door het verkeer, verstening door onjuist gesitueerde cityvorming en verrotting door sociaal en bouwkundig verval, tot onherstelbare verliezen en een uiteindelijk onbruikbaar centrum voeren zal. Met een plan dat enerzijds vast en vooruitziend ge noeg is om krachtige maatregelen op lange termijn door te voeren, maar dat anderzijds soepel genoeg is om onderdelen die nu door sommigen noodzakelijk worden geacht, maar binnen enkele jaren misgrepen zouden kunnen blijken, tijdig te herzien, is het mo gelijk het ziekteproces in een genezingsproces te doen verkeren. Haarlem, zo stelt de nota, lag tot het begin van deze eeuw aan een driesprong: noord-zuid de oude weg over de zandstrook binnen de duinen, naar het oosten de weg naar Amsterdam. De driesprong is een vier- 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 21