I L! [•liïif" lifei II Nakaarten Contributie 1963 Bij het ter perse gaan van dit nummer werd bekend dat alle pleidooien van architecten en heemschut ters voor handhaving van Berlage's gevel vruchte loos zijn geweest. Hoewel het vuur de natuursteen merkwaardigerwijs nauwelijks had aangetast en er dus uit veiligheidsoverwegingen geen aanleiding was tot sloping, hebben B. en W. laten weten het een onredelijke eis te achten wanneer het nieuw te bou wen winkelpand aangepast zou moeten worden aan de nog bestaande gevel. Op het eerste gezicht lijkt dit standpunt van B. en W. niet onredelijk. Is het echter wel zo? Om met Pascal te spreken: le coeur a ses saisons que la raison ne connait point. Meestal vertalen argument en tegen-argument overwegingen des harten in termen van de rede. Zijn deze evenwel in het geding gebracht, dan is men als redelijk mens verplicht het één tegen het ander af te wegen en, desnoods a contre coeur, het zwaarste te laten gel den. Dat is niet gebeurd. Daarvoor zou, alvorens een besluit te nemen, de architect nagegaan moeten heb ben of het door C. A. op te stellen minimum program van eisen om de bouw rendabel te maken, gerealiseerd zou kunnen worden achter de Berlage- gevel. Ware dit na grondig onderzoek onmogelijk gebleken, en zou de overheid dan tóch, zonder enige compensatie te bieden, de eis stellen de gevel te handhaven, d&n pas zou over een onredelijke eis gesproken kunnen worden. Het is immers geen zaak van redelijkheid, maar van 20ste-eeuws architectonisch principe dat de vorm voortvloeit uit de functie, zodat een winkelpand anno 1963 een geheel ander gezicht moet hebben dan een winkelpand anno 1903. Het is, helaas, een zaak van simpele visuele ervaring dat het naoorlogse gezicht der grootwinkelbedrijven niet meer de archi tectonische kwaliteit en de kunstzinnige detaillering vertoont, die Berlage in 1893 en 1903 daaraan wèl wist te geven. „Het nieuwe gebouw zal een sieraad voor de stad zijn", zo is er optimistisch verklaard. Deze uitspraak hoort evenmin tot het gebied der rede, maar op het terrein der propaganda. Inder daad, het hart heeft zijn redenen die de rede niet kent. Maar eveneens geldt: „waar uw schat is, daar is ook uw hart" (Matt. 6 20)hetzij bij de schoon heid, hetzij bij de economie, desnoods ten koste van de schoonheid. En in dat geval neemt de drogreden de plaats van de rede in. G. B. Mogen wij de leden die hun con tributie over het lopende jaar nog niet hebben voldaan, verzoeken dit vóór I mei te willen doen. Na die datum zullen de kwitanties uitgaan, verhoogd met 50 ct in cassokosten. 35 Het Gebouw van de „Algemeene"voor de grote uitbreiding van 1903 (foto: Gem. Archiefdienst)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 13