Het bijzondere van „De Algemeene" Bij het verbranden van een gebouw van Berlage Het op 16 februari 1963 verbrande gebouw van C. en A. Brenninkmeijer in Amsterdam werd in 1893 door H. P. Berlage ontworpen als het hoofdkantoor van de Algemeene Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente. De architect had, zoals uit een ongepubli ceerde lezing van 1889 blijkt, reeds enige jaren in de geest afscheid genomen van de algemeen geldende bouwkunst, die in een akademisch variëren van stijlen uit het verleden vastgelopen was. De toen 33- jarige Berlage keerde zich heftig of ironisch, maar immer onomwonden tegen de zondvloed van onbe grepen ornamenten, die zelfs in „het armzaligste huurhuis" nooit ontbraken, tegen de pretentieuze voorstellingen met jagers of tortelduiven in de „mooie" kamer, tegen het onpraktische meubilair en zelfs reeds tegen de door de centrale verwarming overbodig geworden huiselijke haard. Het moderne uit die jaren vond hij vervelend en hij verwachtte redding door zoeken. Hij wist nog niet hoe deze nieuwe bouwkunst er uit zou zien en kon er slechts deze bedachtzame en gezonde opmerking over ma ken: „Wanneer de nieuwe denkbeelden op geestelijk en maatschappelijk gebied zich zullen hebben bevestigd, zal de tijd van zoeken hebben geleid tot een „weten wat men wil", en er zal een kunst ontstaan, die een volkomen uiting is van het gehele moderne leven." 33 Het gebouw van C. en Azoals het jarenlang een ver trouwd en fraai element in de gevelwand van het Damrak vormde (foto Gem. Archiefdienst)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 11