26 deze kennis geven. Zodra een nieuwe stedebouw- kundige opzet voor de dorpskern en onmiddellijke omgeving in ontwerp is gereed gekomen, zal aan de ter-inzage-legging daarvan de nodige bekendheid worden gegeven." Naarden, torenflat Tevergeefs was echter het bezwaar dat Heemschut bij het gemeentebestuur van Naarden inbracht tegen de bouw van een torenflat. De raad was van mening dat de torenflat uit aesthetisch oogpunt een zeer ver zorgde indruk zal maken en zal worden gebouwd temidden van dé Naardense villawijken. Van schen ding van natuurschoon kan daarom naar het oordeel van de raad geen sprake zijn. Wij kunnen verwijzen naar hetgeen in het vorige en in dit Heemschutnummer wordt betoogd over het bouwen van torenflats. Het is vreemd dat men dergelijke projecten nog altijd zo beperkt en geïso leerd ziet. In ons vlakke land doet zich het effect van een hoog gebouw tientallen kilometers in de omtrek gevoelen, en dat betekent in dit geval dat het Naardermeer binnen deze cirkel valt! feisl, Bosch en Duin Tegen het uitbreidingsplan in onderdelen (partiële herziening „Bosch en Duin") van de gemeente Zeist zijn vele bezwaren ingediend, o.a. door de Bond Heemschut. Deze bezwaren richtten zich in de eerste plaats tegen de ontworpen hoge flatgebouwen en wel op grond van o.a. de volgende overwegingen: het karakter van het villadorp zou volledig te niet gedaan worden; de flatbouw zou detoneren in de landelijke omgeving; er zou veel natuurschoon verdwijnen; aan het ten bate van de flatbewoners ontworpen park in de vorm van groenstroken bestaat in de fraaie omgeving geen behoefte; in verband met de talrijke rusthuizen, herstellingsoorden e.d. dient de intensiteit der bebouwing lager te worden gesteld dan in dit plan; het is niet verantwoord in de nabijheid het vliegveld Soesterberg hoogbouw (variërend van 22 tot 28 meter) tot stand te brengen, welke omstandig heid ten slotte voor de toekomstige bewoners van deze flatgebouwen zelf de meeste geluidshinder en andere bezwaren zou meebrengen. In een niet minder dan 44 pagina's tellend stuk motiveren Gedeputeerde Staten hun besluit dat aangezien vele van deze bezwaren gegrond moeten worden geacht aan dit plan geen goedkeuring wordt verleend. Dat is goed nieuws. Men vraagt zich echter wel af of aan de uitbreidingsplannen die de gemeentebesturen volgens de wet moeten vaststellen, wel altijd vol doende aandacht wordt besteed. Een stedebouw- kundige moet bezwaren zoals nu zijn ingebracht en door G.S. gegrond werden verklaard, tevoren toch onderkend en gewogen hebben. Dat is tenslotte zijn vak. Toevalligerwijs waren in dit geval de be woners van de villawijk op hun qui vive en in staat hun argumenten helder naar voren te brengen. De gemeenteraad heeft het plan desondanks aanvaard. Gelukkig kennen wij in Nederland het beroepsrecht op G.S. en in hoogste instantie op de Kroon. Daar door kunnen soms ernstige vergissingen worden gecorrigeerd Bloemendaal, „de Haringbuys" Degenen die reeds langere tijd lid van de Bond Heem schut zijn, herinneren zich waarschijnlijk dat het huis „de Haringbuys" te Bloemendaal destijds na veel inspanning behouden kon blijven door de rij banen van de grote weg te splitsen, zodat de oude herberg op een soort verkeerseiland kwam te staan. Een op den duur bevredigende oplossing was dit uiteraard niet, temeer omdat het sindsdien sterk toe genomen verkeer toch een verruiming van de weg naar het strand nodig maakt. Hoe het nieuwe tracé lopen zal staat nog niet vast, evenmin als het tijdstip waarop de Provincie met dit werk zal kunnen be ginnen. Dat het gemeentebestuur van Bloemendaal in deze onzekere situatie toch opnieuw de sloping van de Haringbuys heeft overwogen om tenminste op dit punt op korte termijn wat meer ruimte te krijgen, is begrijpelijk. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft gadviseerd thans niet tot definitieve beslissingen over te gaan. Het betreft immers niet slechts een leegstaand huis, omsloten door druk bereden wegen, dat nu een sta in de weg vormt voor het verkeer, maar- een pand dat eeuwenlang dit punt in de gemeente heeft gekenmerkt, dat een interessant stuk geschiede nis representeert, en dat zelfs nu nog in zijn een voudige maar nobele opbouw een aantrekkelijk rustpunt in het verkeersgewoel betekent. De gemeente Bloemendaal is niet rijk aan historische monumenten, en bezit ook geen ander voorbeeld van een zo gaaf, eenvoudig burgerhuis als dit. Sloping zou het ver dwijnen van een karakteristiek punt en daarmee een vervlakking van het geheel betekenen, terwijl ook een grondige en dus kostbare restauratie nog niet raadzaam zou zijn omdat het toekomstige tracé van de weg nog niet vaststaat. In de huidige situatie zou het aanbeveling verdienen een aantal consolide ringswerkzaamheden uit te voeren en het gebouw een tijdelijke bestemming te geven als bergplaats, jeugdhuis of iets dergelijks. Wanneer de nieuwe weg geprojectëerd zal zijn die waarschijnlijk een gun stiger situatie van de Haringbuys zal meebrengen ware een definitieve restauratie en een herstel van de oorspronkelijke functie als herberg te overwegen. Hattemdoorbraak stadskern Een jaar geleden verscheen in dit blad een niet bepaald bewonderend artikel over de plannen van het Hattemse gemeentebestuur. De bezwaren van Heemschut golden in de eerste plaats de beoogde doorbraak door het kleine stadje, vervolgens de ge projecteerde uitbreidingen die het fraaie gezicht op Hattem zouden bederven. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben Heemschut niet-ontvankelijk verklaard (wat vaker gebeurt), maar wel de goed-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 32