Torenflats in het landschap 23 was bezet. Zij voelden echter dat, hoewel een eerlijk modern gebouw nauwelijks zichtbaar zou zijn van buiten het terrein en van het huis uit afgeschermd zou worden door de bestaande bomen, het beter zou zijn wanneer dit zou overgaan in zijn milde landelijke omgeving. Hun besluit, dat waarschijnlijk hielp om een bouwvergunning te krijgen voor iets wat veel weg heeft van een industriegebouw in het hart van het landschap, werd gevolgd door geslaagde wind- proeven met de vinnen en door visuele experimenten met een één verdieping hoog model van het gebouw. John Barton, die belast is met het werk, zegt dat het vinnensysteem de arbeidsomstandigheden voor de wetenschappelijke werkers zal verbeteren. Het zal niet slechts het zonlicht breken, maar ook de mensen binnen een meer bevredigend en verdeeld uitzicht verschaffen. Zij zullen in feite niet het gevoel hebben in een glazen doos te werken." Tot zover het artikel dat in verband met het Heem schutstandpunt ten aanzien van hoogbouw in een milieu dat door zijn hetzij stedelijk, hetzij landelijk karakter hiermee niet strookt, wel interessante per spectieven opent. In ons vorige nummer wees de architect C. W. Schaling op de zeer grote bezwaren die de hoge gebouwen meebrengen voor de omgeving. In een historisch gegroeid en waardevol stadsbeeld spreken deze gevaren wel het sterkst door vernieling van het silhouet, maar ook langs stadsparken of sin gels wordt het genoegen van de „hooggeplaatste" bewoners of gebruikers bereikt ten koste van omwo nenden en voorbijgangers. In een landelijk milieu liggen de verhoudingen weer anders. De verkeers- en parkeermoeilijkheden die in een stad worden veroor zaakt of versterkt door de sterke toeneming van de be hoefte aan straatoppervlak rondom torenflats, vallen daar wel mee, en ook de aantasting van de „privacy" antuony colbert In een Engelse krant vonden we het volgende verhaal, geschreven door Kenneth J. Robinson. „Een acht verdiepingen hoog blok van gewapend be ton, staal en glas, dat nu verrijst in de moestuin van een landhuis in Hampshire, wordt beschouwd als het eerste gebouw dat speciaal ontworpen werd om te ver vagen in een zelf-gemaakte „nevel" en te harmoniëren met de landelijke omgeving. Het nevelige effect van dit laboratorium voor computer onderzoek te Hursley Park bij Winchester zal een op tische illusie zijn die wordt teweeggebracht door 637 verticale vinnen van versterkt matglas, haaks op het gebouw. Het laboratorium dat met kantoren 442.000 pond kost, wordt gebouwd voor de Amerikaanse firma I.B.M., die haar ontwerpers de eis stelt: „alles moet bij elkaar passen." Hun Britse architecten, Farmer en Dark, behoorden niet tot het soort dat dan besluit het nieuwe gebouw aan te passen bij het gedeeltelijk 18de eeuwse huis dat reeds door de staf van de I.B.M.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 29