21 fabriek een diepe breuk - werd over het algemeen de hoofdvorm der boerderijen wel aangehouden, maar daarnaast begon toch al spoedig een experimenteren, dat - daar het plaatsvond in een periode van architek- tonische neergang vele kwalijke sporen heeft nage laten in gebouwen, die vaak na korte tijd bedrijfs- technisch al weer verouderd waren, maar niettemin hun ontsierend bestaan tot in onze dagen wisten te rekken. o Reeds vijftig jaar geleden wierp een man als Van dei- Kloot Meiburg zich op als pleitbezorger voor een nieuwe boerderij die een verantwoorde vormgeving zou vertonen, en in Friesland, waar ik het beste thuis ben, hebben in de jaren '20 en '30 verschillende ar- chitekten zich moeite gegeven om tot nieuwe boer derijen te komen, die zouden passen in het landschap en indien mogelijk met een moderne plattegrond bij de traditioneel geworden hoofdvormen zouden aan sluiten. Ook de Friese Schoonheidskommissie heeft in die jaren geprobeerd er het beste van te maken. Dat de belangstelling voor de nieuwe Friese boerderij zich steeds meer uitbreidde vóór, in en na de bezet tingsjaren, werd door velen, die weten hoe kwetsbaar het open Friese landschap is, met vreugde en dank baarheid begroet. In de oorlogsjaren liet de Fryske Akademy door een prijsvraag de Friese architekten reeds hun gedachten bepalen omtrent na de oorlog te bouwen boerderijen en hun ontwerpen, waaronder van bouwmeesters van naam, werden ten dele opge nomen in het grote „Pleatseboek" van ir. G. J. A. Bouma, die niet moe werd (en het nog niet is!) te vechten voor een Friese boerderij (in verschillende versies), waarbij een moderne plattegrond en een van alle gemakken voorzien woongedeelte zich paren aan een vorm, waarbij het oude fraaie hoofdtype inspi rerend heeft gewerkt.1) Wie in het in 1950 uitgegeven plaatwerk „Boerderijen- bouw" de afbeeldingen van 34 nieuwgebouwde z.g. wederopbouw-boerderijen zag (uitgave van de Maat schappij tot bevordering der Bouwkunst, Bond van Nederlandsche architecten), kwam tot de ontdekking, dat blijkbaar algemeen de waarde van een streek eigen, althans architektonisch op peil staande boer derij werd ingezien. Helaas werd in datzelfde plaat werk de bijl al aan de boom gelegd door een artikel, waarvan niemand toen zal hebben bevroed, dat het de aankondiging betekende van een snelle weg-terug in de boerderijbouw die in korte jaren zou voeren tot dieptepunten als waarvan de polder de Zeevang de buitenlandse toeristen op weg naar of van Amsterdam naar het noorden thans de treurige bewijzen levert. Zij zien daar een architektonische gruwelkamer, een landschappelijke rommelzolder en (hebben wij het wel begrepen) ook kultuurtechnisch en ekonomisch een gebied, dat voor de geruilverkavelde boeren van deze speeltuin van „Utrecht" en „Wageningen" niet eens ideaal is. In dat geschrift uit rgso werd al De Friese Mij van Landbouw gaf in 1962 een prijzenwaar- dig boekje uit over doelmatig Friese boerderijen, evenals het „Pleatseboek" uitgegeven bij uitgeverij „Argus" te Amsterdam. propaganda gemaakt voor een op een landbouwten toonstelling te Eindhoven getoonde boerderij „van zeer afwijkende vorm en opzet", die geprezen werd als „een eerlijke en oprechte daad om te trachten uit de bestaande impasse te komen." Toen was men nog dermate gereserveerd, dat men eerlijk toegaf: „De bouwmassa vertoont nog niet de rust en de gesloten heid, die zo noodzakelijk is voor de harmonie met het landschap. Vooral in de oudere cultuurgebieden zal deze vorm zich moeilijk verdragen met het gegroeide en bestaande beeld." Maar nu, ruim twaalf jaar later, is er van die reserve niets meer over/Tegen woordig mag alles, als het maar goedkoop is, modern, ekonomisch, efficiënt en vooral „fleksibel". Architekten zijn niet meer nodig: in ruilverkavelingen in Fries land leuren dorpstimmerlieden - die tegenwoordig geen kunstenaars meer zijn zoals een eeuw geleden met goedkope ontwerpjes van een armoede en een triestheid, die wel zeer in strijd zijn met een gepropa geerde zelfbewuste boerestand. Gemeentebesturen worden door de standsorganisaties onder druk gezet om golfplaten en asbest en misschien straks ook nog golfkarton (dat is namelijk bijzonder fleksibel!) toe te laten. Schoonheidskommissies gaan tenslotte door de knieën. In een land, waarin steeds minder mensen hun brood in de landbouw verdienen, moeten de be lastingbetalers toelaten, dat de mooiste plekjes - de ruilverkaveling komt ook in Friesland overal: in het lommerrijke Gaasterland, het wijde waterland onder de rook van Grouw, in de heerlijke wereld van plassen en poelen rondom Akkrum - voorgoed bedorven worden door wanprodukten, die metéén slag een einde maken aan het zegenrijke werk van schoonheidskom missies, werkelijke architekten, grote organisaties op het gebied van natuur- en landschapsbescherming. En dat alles, omdat de gewijzigde eisen van het bedrijf dat zouden meebrengen. Hoe vaak is dat argument ook in het verleden niet ge hanteerd? In het „Pleatseboek" kan men allerlei be denksels zien, die dertig, veertig, vijftig jaar geleden de boeren als het nieuwste en modernste werden aan gepraat. De adviseurs, de ontwerpers en de boeren die in dat moois moesten wonen, zijn allen reeds ter ziele. Maar de onogelijke, soms ronduit belachelijke produkten van wat toen als de new look in boerderij- bouw werd beschouwd, ontsieren nóg de wijde om geving waarin ze geplaatst werden. En wat zegt ons geslacht er van Wel, het kritiseert ze als antieke rariteiten of-rare antikiteiten, maar in elk geval als hopeloos verouderde mislukkingen, waarvoor ook de boer zelf nu de neus optrekt. Hun die van Utrecht en Wageningen en helaas weldra ook van Den Haag uit (en een leger lagere gediensti gen nam ras serviel het plaatijzeren jargon over) tien jaar geleden al met (nemen wij aan) voor de boer de beste bedoelingen de verwoesting van het ons nog resterende landschapsschoon door hun afgrijselijke boerderijbouw begonnen, moet worden voorgehouden, dat de toekomst over hun produkten niet anders zal oordelen! Want als in de landbouw de toekomst zo

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 27