18 De wateroverlast langs de Dinkel zal na de ruilverkavelingen verdwenen zijn: de schoonheid van het landschap ook! „Maar toch, in het bijzonder de laatste jaren, geken merkt door aanzienlijke regenval, komen telkens weer klachten over wateroverlast in de omgeving van Mep- pel en andere laaggelegen streken. Ook uit Overijssel en Gelderland, waar men elders bijv. in de droge zomer van 1959, de schadelijke gevolgen van water tekort ondervindt. Dan klinkt de roep om voorziening in de nood, wordt een beroep gedaan op de overheid gedaan om steun maatregelen. Ook dit is een euvel dat niet bestendigd behoeft en mag blijven. In dergelijke probleemge bieden pleegt de Maatschappij in eerste instantie een voorlichtende en adviserende taak, een van haar doel stellingen, te verrichten. Het komt er daarbij op aan alle belanghebbenden; overheid, waterschapsbesturen, organisaties en ook particulieren, te doordringen van de wenselijkheid de zaken doeltreffend aan te pakken, tegenstrijdige belangen, die zich vaak zo nadrukkelijk doen gelden, met elkaar in overeenstemming te bren gen en tot samenwerking op te wekken. Een taak, die veel geduld, inzicht en tact vei eist. Men moet dik wijls een diepgeworteld conservatisme en tegenzin om met oude verhoudingen te breken overwinnen. Is dat eenmaal bereikt, dan worden plannen ontwor pen, wat niet altijd wil zeggen dat de Maatschappij deze ook zelf uitvoert." „De ruilverkavelingen in Twente eisen een hoge tol van het natuur- en landschapsschoon. Het op aanvaardbare wijze uitvoeren van ruilverkavelingen in een harmonisch oud cul tuurlandschap als dat van Twente blijkt steeds weer een onmogelijke opgave te zijn. Zelfs met de beste ambtelijke voor bereiding kan men niet voorkomen dat het karakter van het coulissenlanaschap in zijn kern wordt aangetast. In gebieden als Twente zou ruilverkaveling eigenlijk slechts op beperkte schaal kunnen plaatsvinden en voor zover het gebeurt zou het noodzakelijk te verwachten verlies aan landschapsschoon moeten worden gecompenseerd door een genereus opgezet land schapsplan. Helaas zijn wat dit laatste betreft de financiële mogelijkheden uiterst beperkt. Dat wreekt zich thans inTwenle. Bepaald onaanvaardbaar vinden wij het, dat ondanks de ge wijzigde inzichten in de verhouding tussen landbouw en na tuurbescherming en ondanks de duidelijke regeringsuitspraak dat ontginning van woeste gronden tot het uiterste zal worden beperkt, in ig6i-ig62 in het gebied van de ruilverkaveling beneden-Dinkel toch nog grote complexen woeste grond zijn ontgonnen. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat hier met veel overheidsgeld naar verluidt kostte deze ontginning circa f gooo,per hectaresubmarginale land bouwgrond wordt geschapen, waarop dan weer tegen een te hoge kostprijs gesubdidieerde melk wordt geproduceerd. Aan deze onzinnige sitiatie moet nu toch werkelijk eens een einde komen!" „Matuurbescherming ig6i-ig62"blz34

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 24