A 12 lottige plannen met de beken)wanneer de grote pro jecten Beneden-Dinkel (bijna klaar) - en Denekampse- veld - pas begonnen - zijn uitgevoerd, zullen de Twen tenaren, zullen de Nederlanders die aan dit stukje vaderland hun hart hebben verloren, beseffen, dat hier een onherstelbaar verlies wordt geleden. Had dit dan niet kunnen worden voorkomen Gedeeltelijk misschien: wanneer er tijdig een streek plan voor Twente tot stand was gebracht - er zou er al jaren geleden een worden opgesteld, maar pas de laatste tijd wordt er enige vaart achter gezet en: wanneer er bij de uitvoering van de ruilverkavelingen wat meer rekening was gehouden met de geaardheid van dit karakteristieke en zelfs voor kleine verande ringen al zeer gevoelige landschap. Als men de schoon heid van noordoost Twente had willen behouden, dan had men trouwens geen ruilverkavelingensprojecten van zo grote omvang moeten ontwerpen, elke ruilver kaveling brengt nu eenmaal het opofferen van hout gewas, het verharden van zandwegen, het veranderen van de waterhuishouding mee, het trekt hier alleen meer de aandacht, nietwaar heren cultuurtechnici Ja, want als uw werk gedaan is, is het ook met de be koring van het landschap gedaan Zijn er dan geen ruilverkavelingen in Twente uitge voerd waarvan wat goeds is te vertellen? O zeker. Op een persexcursie langs recreatie-objecten, onlangs georganiseerd door het ministerie van O.K. en W., werd de deelnemers de Stokkumer es bij Markelo ge toond, waar inderdaad bij de ruilverkaveling een aan trekkelijk landschap is „gemaakt". Zelfs hiervoor kunnen degenen die het vroeger daar gekend hebben, nog weinig geestdrift opbrengen - die categorie sterft trouwens op den duur wel uit - maar wanneer men het vergelijkt met wat elders in Twente op het gebied van ruilverkaveling en ontginning gebeurt, dan mag men over de Stokkumer es bepaald niet klagen. Ruilverkavelingsovereenkomsten De Vasser es! (het is blijkbaar moeilijk afscheid te ne men van Twente). Kent u dat glooiende land in de. buurt van Ootmarsum? Er is een ruilverkavelings overeenkomst voor gemaakt, de Ned. Heide Maat schappij heeft de plannen ontworpen, ook het land schapsplan, en ik houd mijn hart vast dat de prachtige houtwallen die de randen markeren, zullen worden op geruimd waarmee al weer iets essentieels aan de schoonheid van deze streek zou zijn ontnomen. Wat een ruilverkavelingsorrrertóomr/ is? Ze komt tot stand cp initiatief van de betrokken grondeigenaren of van bijv. een gemeente, een waterschap of een landbouworganisatie. De belanghebbenden geven dan opdracht óf aan de Ned. Heide Maatschappij óf aan de Grond Mij, de plannen op te stellen. De Cul tuurtechnische Dienst ontwerpt daarna een rege ling betreffende de door het Rijk te verlenen bijdrage. Zo'n ruilverkavelingsovereenkomst maakt het moge lijk relatief kleine projecten snel te realiseren - al worden ook hier de blokken al weer groter - en het aantal van deze overeenkomsten neemt de laatste jaren sterk toe. De voorzitter van de Ned. Heide Mij heeft zich zelfs al in het openbaar afgevraagd of er bij de uitvoering van meer vrijwillige ruilverkavelingen nog wel behoefte aan wettelijke ruilverkavelingen zal bestaan. Uit verklaringen van de minister van land bouw en visserij is echter wel gebleken dat deze er anders over denkt. In de memorie van toelichting op zijn hoofdstuk van de begroting-1963 heeft mr. Marijnen er op gewezen, dat de ruilverkavelings overeenkomsten additionele activiteiten zijn. Met andere woorden: ze komen pas in de tweede plaats. Wanneer het in eerste aanleg gelukt de fraaie glooiing van zo'n Twentse es te bewaren en de bijl uit de buurt te houden van de boomstoffering, dan is men er nog niet. De natuurbescherming moet ook tijdens en na de uitvoering van de ruilverkaveling op haar qui vive blijven. Het zou kunnen gebeuren, dat men tijdens het werk plotseling zand nodig had en tot af graving overging, waardoor de glooiing alsnog zou verdwijnen, het zou ook kunnen zijn, dat aanvankelijk gespaard natuurschoon na de uitvoering nog werd opgeofferd doordat boeren die het in eigendom had den, tot ontginning overgingen. Dat is bij ruilverka velingen in Twente al enige malen gebeuld! Het onlwerp-Naluurbeschermingswet Maar nu kan dan met voldoening worden aangestipt dat het op 9 juli 1962 bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp-Natüurbeschermingswet waarschijnlijk de mogelijkheid zal bieden zo iets in de toekomst te be letten. Krachtens deze wet zal de minister van O.K. en W. immers - wanneer zijn ambtgenoot van Volks huisvesting en! Bouwnijverheid het ook goed vindt - een terrein kunnen aanwijzen als beschermd natuur monument. Nieuwe sloot in de Twentse ruilverkaveling.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 18