Ruil verkaveling „herschept" het Nederlandse landschap 11 Een Drentse beekdie door de ruilverkaveling verdwijnen zal. „Dit jaar werd ruim 50.000 ha gestemd." Aldus in het jaarverslag 1961 van de Centrale Cultuur technische Commissie en de Centrale Cultuurtechni sche Dienst het onderschrift in vakjargon bij een typische foto: een tafel met verspreid liggende stem biljetten en op die tafel een paar handen, stevige boe renhanden, waarvan de eigenaar blijkbaar bezig is zijn stem uit te brengen, de rechterhand die een ballpoint omklemt, bevindt zich onder het woordje „tegen". De foto is zo pakkend omdat ze onderstreept dat ruilver kaveling een menselijke aangelegenheid is en niet al leen een zaak van ambtenaren en diensten. Andere cijfers, ontleend aan hetzelfde verslag: Gereedgekomen in 1961 153.290 ha, in uitvoering 307.490 ha, aangevangen 1.203.300 ha. Uit deze cijfers blijkt wel duidelijk, dat de ruilver kavelingen in ons land een geweldige omvang hebben aangenomen. In de plaats van de eenvoudige kavel ruil uit vroeger jaren, waarmee werd beoogd de boeren van het soms zeer verspreid liggen van hun gronden af te helpen en hen door ruiling en samenvoeging in staat te stellen een omslachtige werkwijze te vervangen door een meer efficiënte, zijri verbeteringsplannen voor gehele streken gekomen. Ruilverkaveling is allengs geworden: het samengaan van financiële en technische hulp bij de herinrichting van landbouwgebieden, met een nieuwe vormgeving van het landschap'en - zo mogelijk - het behoud van natuurterreinen. De gevol gen voor het uiterlijk van ons land zijn immens. Soms voltrekt zich een ruilverkaveling zonder veel schade toe te brengen aan het natuurschoon, in enkele geval len is de nieuwe „make up" zelfs duidelijk een ver fraaiing, maar helaas. juist in onze meest karakte ristieke streken gaat door het „op de schop nemen" veel moois verloren. Ondanks de kunstmatige net heid, de verzorgdheid die wordt bereikt, ja, zelfs ondanks een vormgeving die duidelijk van visie ge- .tuigt bij de ontwerper van het - in de Ruilverkave- lingswet-1954 verplicht gestelde - landschapsplan, krijgen wij die schoonheid niet terug. De Centrale Cultuurtechnische Commissie zal dat natuurlijk niet met ronde woorden toegeven, maar zij stelt in het reeds genoemde jaarverslag toch vast: „In sommige gevallen wijkt het nieuwe landschap ondanks uitge breide beplantingsmaatregelen aanzienlijk af van het vroegere. Zo trekt bijv. op de met houtgewas gestof feerde gronden van oostelijk Nederland de reconstruc tie van het landschap eerder de aandacht dan in de poldergebieden van het westen." De natuurliefheb ber die dit leest, denkt aan de oude harmonische land schappen van Twente en de Gelderse Achterhoek en vindt dat „de aandacht trekken" maar eufemistisch uitgedrukt! Er is in Twente al veel karakteristieks op lanschappelijk gebied verloren gegaan (en boven de Geldei se Achterhoek hangt de dreiging van de nood-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 17