9 Er doen zich gevallen voor waarbij het nieuwe land schap een totaal ander uiterlijk verkrijgt dan het oorspronkelijke te zien gaf. Dit treedt b.v. op bij vol ledig open gebieden, waarin bewoning onmogelijk was door waterbezwaar of anderszins. De exploitatie van dergelijke gebieden kon slechts van soms grote afstanden plaats vinden. Bij opheffing van het water- bezwaar door cultuurtechnische maatregelen ontstaat de mogelijkheid van bewoning, waartoe boerderijver plaatsing de gelegenheid schept. Het landschappelijk karakter wijzigt zich daardoor volkomen. Als over het scheppen van nieuwe landschappen wordt gespro ken dan geldt dit zeker voor dergelijke gebieden. Ook de omvorming van vaarpolders in rijpolders is van enorme invloed op het landschapsbeeld. Van groot belang is het, dat bij dergelijke a.h.w. prin cipiële veranderingen in het landschap de nieuwe ele menten, zoals de nieuw te stichten boerderijen worden voorzien van een goede erfbeplanting. Niet alleen uit een oogpunt van doelmatigheid en van beschutting van huis en hof en het verkrijgen van een huiselijke sfeer te midden van de open ruimte, is een erfbe planting wenselijk, maar ook voor het zich voegen van de erven in het nieuw bewoonde land kan een royale beplanting niet worden gemist. De algemene betekenis van het landschapsschoon neemt ook voor de agrarische gebieden meer en meer toe. Voor de ontspanning zoekende bevolking, die in toenemende mate verstedelijkt, is het veelzijdig inge richte cultuurlandschap van eminent belang. Bij een bewuste opbouw van het landschap dient dan ook tei dege rekening worden gehouden met de re creatieve functie, die het boerenland kan vervullen. De landschapsverzorging in de ruilverkaveling kan bij de aanvang van het opstellen der plannen rekening houden met het dienstbaar maken van het toekom stige landschap voor recreatieve doeleinden als b.v. de aanleg van afzonderlijke rijwielpaden, het inrichten van picknickplaatsen, het bestemmen van terreinen voor kamperen, de aanleg van jachthavens en aanleg plaatsen, het dienstbaar maken van landbouwwegen voor recreatief vervoer en verblijf enz. De toenemende betekenis van het recreatief aantrek kelijke cultuurlandschap maakt het anderszijds nood zakelijk grote voorzichtigheid te beti achten met een radicale reconstructie van dergelijke in de huidige vorm voor ontspanning voortreffelijk geschikte landschap pen. Wat dat betreft zijn er grenzen, die niet over schreden mogen worden. De mate waarin zulke ter reinen omvorming kunnen verdragen zal met zorg moeten worden overwogen, waarbij aan het blijvend behoud van landschappelijke schoonheid de grootste aandacht moet worden gewijd. Dit stelt onze gemeen schap zeker voor problemen, want de landbouw is geen tak van bedrijf, die zich leent om in een historisch museum te worden ondergebracht. Een moeilijk punt bij het verwerkelijken van het aan diverse behoeften aangepast landschapsplan vormt nog wel eens de financiering. De kosten van het land schapsplan kunnen redelijkerwijze slechts tot op zekere hoogte door de belanghebbenden worden opgebracht. Er zijn dus bijdragen van het Ministerie van Land bouw nodig, maar ook deze zijn voor deze sector van beperkte aaid. Het landschapsplan moet zich derhalve richten op gebrekkige geldelijke mogelijk heden. De kosten, die aan het tot standbrengen van een ruilverkaveling zijn verbonden, lopen sterk uiteen al naarmate voorzieningen nodig zijn. Nu zijn deze kosten dikwijls in het geheel niet evenredig aan de kosten van de eigenlijke verbetering van de landin richting. Verkavelingen, waarin veel nieuw hout moet worden geplant ter vervanging van verloren gaand bestaand hout en verkavelingen, die veel beplantingen vergen om een bestaand onaantrekkelijk landschap te verbeteren, zijn verhoudingsgewijze duur. Dit houdt in, dat het landschapsplan in zijn opzet beperkt moet worden gehouden en niet de vorm kan worden ge geven, die het feitelijk zou moeten hebben om de mo gelijkheden tot het verkrijgen van een alleszins be vredigend nieuw landschap uit te buiten. Er worden dan belangrijke kansen gemist! Dit moet worden be treurd, nu het hoe langer hoe meer nodig wordt het cultuurlandschap dienstbaar te maken aan de recre atie in de open lucht. Het is dringend nodig, dat voor dit probleem een alles zins bevredigende oplossing wordt gevonden. Vooral ook voor de financiering van de voorzieningen, die in het bijzonder op de recreatie zijn gericht is het te genover de landbouw redelijk, dat daarbij door andere instanties geldelijke hulp wordt geboden. Slechts dan zal het mogelijk zijn de landschapsplannen tot een zodanige hoogte te ontwikkelen, dat zij aan de ter wille van het algemeen belang te stellen eisen voldoen. Ir. G. A. OVERDIJKINK In de ruilverkaveling gespaarde Kroeze-eik op de Rossümeres. Langs de in ruilverkavslingsverband verharde weg is een houtsingel aangebracht als scheiding van es en groenland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 15