7 nieuw ruilverkavelingsbeleid, de zogenaamde „ruil verkaveling nieuwe stijl". De ontwikkelingen in de landbouw hebben het oorspronkelijke accent van de eigendomsruil verlegd naar de vorming van een aan de tijd aangepaste nieuwe structuur van grotere agrarische gebieden, waarbij het werken met moderne middelen mogelijk is. In deze wet kreeg ook het land schapsplan zijn wettelijke basis. De groei van de ruilverkavelingen in oppervlakte, die zich veelal over verschillende gemeenten uitstrekt, maakt, alvorens een ruilverkaveling in stemming komt, een nauwgezette studie van alle facetten, waarop de ruilverkaveling invloed oefent, nodig. Ook voor de verzorging van de landschappelijke en na tuurwetenschappelijke belangen in de toekomstige ruilverkaveling worden mede in verband met andere verwante facetten een zo bevredigend mogelijke op lossing gezocht, waarbij van de adviezen van de Na tuurwetenschappelijke Commissie uit de Natuurbe- schermingsraad en sinds enkele jaren ook die van de Landschapscommissie van deze Raad, een dankbaar gebruik wordt gemaakt. Er gaat overleg met tal van instanties en bespreking van de plannen met voorbe reidingscommissies vooraf. Ter visie legging van de plannen in verschillende stadia van de procedure en behandeling ervan op voorlichtingsvergaderingen, maakt dat beslissingen eerst na rijp beraad kunnen worden genomen. De vraag rijst of deze wijze van voorbereiding een waarborg vormt voor een bevredigend landschap in de toekomst, waarbij het behoud van de waardevolle bestaande landschappelijke elementen en de natuur wetenschappelijke belangrijke terreinen verzekerd is. Zoals in het begin reeds werd opgemerkt maakt het In de ruilverkaveling Beneden-Dinkelonverbeterd gedeelte van de Dinkel. (foto's bij dit artikel van de schrijver) een groot verschil in welke gebieden ruilverkaveling plaats vindt. De wijziging van de opzet van de ruil verkaveling leidt, vooral door de aanmerkelijk grotere omvang van de objecten, ongetwijfeld tot een strak landschapspatroon. Landbouwkundig is het ideaal daarbij te komen tot rechte perceelsgrenzen, rechte ontwateringssloten, zo recht mogelijke wegen. Er zijn verschillende gebieden, die dit wel verdragen kunnen en waar met een goede zorg voor de weder opbouw van het nieuwe landschap bevredigende op lossingen kunnen tot stand worden gebracht. Er zijn echter andere landschappen, die verstrakking- moeilijk verdragen, zonder aan het oorspronkelijke landschapsbeeld geweld te doen. Het handhaven van waardevolle landschapselementen levert veelal be zwaren op door de plaats, die zij gaan innemen in het nieuwe landschap. Vooral als het houtwallen betreft, die een grillig beloop hebben en bovendien kleinere percelen omsluiten, is het handhaven ervan op enigs zins ruimere schaal dikwijls uitgesloten. Indien ter wille van de nieuwe kavelvorm veel hout moet worden opgeruimd kan slechts door nieuwe in plant herstel plaats vinden, zij het dan ook dat, wil de ruilverkaveling aan zijn doel beantwoorden, een veel ruimer landschap zal ontstaan dan het oorspronkelijke te zien gaf. Deze verruiming behoeft niet steeds als een grote achteruitgang gezien te worden, maar het is in het algemeen kostbaar oude houtsingels op te ruimen en nieuwe ervoor in de plaats te stellen. Hier komt dan nog bij, dat het jaren duurt alvorens het nieuw geplante het aantrekkelijke verkrijgt van het opgeruimde oude hout. Bovendien zal zich dit veel gelijkmatiger voordoen doordat slechts geringe leef tijdsverschillen ontstaan. Van hetzelfde punt gezien, doch 180° gedraaid: verbeterd gedeelte van de Dinkel, als verbinding van de Oude Dinkel met het omleidings kanaal, dat mede ter wille van het behoud van het fraaaists gedeelte van de Dinkel, werd gegraven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 13