,v - De Contact-Commissie voor Natuur en Landschapsbescherming er-V1-fjÉ 5 Het doel van de Bond Heemschut „te waken voor de schoonheid van Nederland" wordt uiteraard ook door vele anderen nagestreefd, door particulieren in hun eigen kring en door velerlei organisaties. Er zijn dan mensen die gauw over versnippering van krachten spreken, en dromen van overkoepelende organen. Men kan het ook anders zien, en zich verheugen over de veelzijdigheid en veelvormigheid van deze activi teiten die ten slotte uit een gelijkgerichte belangstelling ontspruiten, en die juist door hun verschillen in or- ganisatoiische opzet in staat zijn een beter gericht antwoord op verschillende vragen te geven dan zulks door een centraal lichaam mogelijk zou zijn. Wel schept de voor ons land zo kenmerkende veelheid van organisaties de noodzaak om van elkanders ac tiviteiten op de hoogte te zijn en om zo breed mogelijk samen te werken. Een voorbeeld van coördinatie biedt de Bond Heem schut zelf, waarbij thans, als gewone leden, 235 ver enigingen en andere lichamen die een deel van de Heemschutgedachte nastreven, zijn aangesloten. Een ander voorbeeld is de Contact-Commissie voor Na tuur- en Landschapsbescherming, waarmee Heem schut geregeld samenwerkt. In dit nummer van ons blad wordt in het bijzonder aandacht besteed aan vraagstukken die eveneens, direct of indirect, tot het werkterrein der Contact- Commissie behoren. Aangezien wij aannemen dat niet alle lezers van Heemschut ook geabonneerd zijn op het uitstekend verzorgde tijdschrift „Natuur en Landschap", dat vier maal per jaar door de Contact-Commissie wordt uitgegeven, en behalve actuele punten van natuur bescherming ook allerlei natuurwetenschappelijke ar tikelen bevat, is het wellicht dienstig in ons blad iets over deze verwante organisatie mede te delen. Zoals vele instellingen die later als onmisbaar en van zelfsprekend worden beschouwd, is de Contact- Commissie ontstaan om aan een acute bedreiging het hoofd te bieden. Dat was het in 1932 gelanceerde plan van de Mij. tot verkoop van elektrische stroom der Staatsmijnen om in het boven-Geuldal een tweetal stuwbekkens aan te leggen. Deze aanslag op een der mooiste en uit wetenschappelijk oogpunt waardevolste Nederlandse landschapsformaties bracht de vertegen woordigers van een 1 i-tal organisaties bijeen, zodat op 4 juni 1932 de Contact-Commissie kon worden opge richt. Behalve de plannen voor het Geuldal - die ge lukkig geen doorgang vonden - was de ontginning van „woeste gronden" als werkverschaffingsobject in die jaren een groot gevaar voor het natuurschoon. Na een aantal jaren kreeg de Contact-Commissie, V - -■» •x. "V- v_ 'x, Hevig is de strijd om het natuurmonument „De Beer", dat door de natuur beschermers verdedigd wordt tegen de opdringende industrie. in de eerste plaats door de steun van de A.N.W.B. en de Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten, een eigen bureau. Een belangrijk werk was, naast de ac ties voor bepaalde bedreigde gebieden, de inventarisa tie van terreinen met een interessante vegetatie. Met medewerking van de grote natuurbeschermer dr. Jac. P. Thijsse verscheen in 1939 het rapport „Het voornaamste natuurschoon in Nederland", dat een documentatie over 747 terreinen bevat, en als basis heeft gediend voor de in 1941 ingestelde Rijksdienst voor het Nationale Plan om de natuurgebieden aan te wijzen waardoor de meldingsplicht van voorge nomen werken geldt. Na de oorlog werd het bureau overgebracht naar Amsterdam, en kreeg het een plaats in het aan alle natuurbeschermers bekende huis van mr. P. G. van Tienhoven, Herengracht 540, waar verschillende van de door de vroegere bewoner ge stichte organisaties gehuisvest zijn. Het tijdschrift ver scheen voor het eerst in 1946, en verschillende werk groepen, o.a. voor de Zuiderzeepolders, voor de cul tuurlandschappen, voor de Biesbosch en de Delta plannen, verzetten in overleg en samenwerking met vele bestuursorganen een enorm stuk werk waarvan de buitenstaander zelden weet heeft, maar dat een heilzame invloed uitoefent. Dat de Contact-Commissie, waarvan het ledental inmiddels gegroeid is tot 100 aangesloten organisaties, bij dit interne overleg haar strijdvaardigheid in het openbaar niet verloor, weten de lezers van „Natuur en Landschap" en kan ten overvloede blijken uit enkele citaten die in dit Heem schutnummer zijn opgenomen. G. B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 11