Telegramwisseli ng Bedreigd erfdeel voor de televisie Kort na het schrijven van onze Heemwacht werden wij verrast met de mededeling, dat een televisie-uit zending over de monumentenzorg zou plaats hebben. Dit gebeurde kort daarna en wij aanschouwden op woensdagavond 19 december onder de titel „Be dreigd Erfdeel" deze uitzending. Tot onze verbazing werd deze aangekondigd als zou zij tot stand zijn gekomen met medewerking van de Bond Heemschut. Het is niet onmogelijk, dat leden van de Bond aan deze uitzending hebben medegewerkt, maar dat de Bond als zodanig dat gedaan zou hebben is onjuist, im mers het dagelijks bestuur was hiervan geheel on kundig. Dat dit zo nadrukkelijk vermeld wordt, vindt zijn reden in het feit, dat het dagelijks bestuur zich reeds lang met deze materie bezig houdt en een geheel andere opvatting heeft over een televisie-uit zending betreffende het behoud van onze monumen ten dan in deze uitzending gepresenteerd werd. Men kan hierover kort zijn en zeggen, dat de uitzen ding niet aan haar doel heeft beantwoord naar onze mening, maar het lijkt ons correcter om er wel iets meer over te zeggen. De opzet van de uitzending, om de volkshuisvesting er bij te betrekken was zeker goed, evenals het er bij betrekken van autoiiteiten en zo bij uitstek deskun digen als: de Staatssecretaris van O.K. W., de Commissaris der Koningin in Zeeland, de directeur- generaal voor de Volkshuisvesting, de voorzitter van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg, de hoofddirecteur en directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, een samenkomst in het raad huis van Naarden, enz. Men moet erkentelijk zijn, dat zij zich bereid hebben verklaard aan een derge lijke uitzending mede te werken. Dat de uitzending toch als mislukt is te beschouwen, is niet anders te verklaren dan dat scenario en regie blijk gaven dat de stof niet beheerst werd, in het bij zonder niet door diegenen, die in de uitzending de laatste hand hadden. Wat als monument beschouwd moet worden en wat niet, en waarom niet, is niet duidelijk geworden. Eindeloos geklaag van trieste vrouwen over lekkende daken moet de niet-ingewijde wel de indruk hebben gegeven, dat een „klein monument" een verkrot huis is met een lekkend dak en dat de overheid nu maar meer geld op tafel moet leggen om dat te verbeteren. De close-ups van scheuren en verzakkingen lieten wel de vervallen toestand zien maar gaven geen beeld van de reden waarom het pand zelf als een stuk cultuur goed moet worden beschouwd, waard om behouden te blijven. Het tonen van het interieur en de verbe tering daarvan na de restauratie bleef achterwege. Men zou gedacht hebben nu juichende vrouwen te zien, maar nee. De uitlatingen van de deskundigen waren korte ver knipte zinsneden, die in groter verband wel duidelijk zullen zijn geweest, maar nu als los zand achter el- kaar aan huppelden, begeleid door treurig stemmende muziek. De grote betekenis van het gerestaureerde pand in het stads- of dorpsbeeld en de situatie welke ontstaat, wanneer men niet restaureert, maar zonder aanzien van de omgeving modern bouwt, is in het geheel niet tot haar recht gekomen. En dat is juist één van de rechtvaardigingen voor het overheidssubsidie! De fotografie kwam slecht door, met inbegrip van de sprekers binnenshuis, die kennelijk een moeilijke ogenstrijd uitvochten met het overvloedige kunst licht, dat zij te verwerken kregen. Met uitzondering van één zinnetje uit de mond van de Commissaris der Koningin in Zeeland was de gehele uitzending gespeend van geestdrift en humor. Conclusie: een wat naargeestig, rammelend geheel, waarvoor blijkbaar veel overhoop is gehaald, maar dat er niet toe geleid heeft, dat wij nu de overtuiging hebben, dat ons erfdeel bedreigd wordt en dit nu eens op een constructieve manier moet worden aangepakt. Het dagelijks bestuur van de Bond Heemschut be treurt dit, omdat het van mening is, dat een serie uit zendingen over Heemschut, het behoud van en de strijd voor de schoonheid van ons land, een boeiende reeks kan opleveren. Dit kan interessant zijn om te zien voor niet-ingewijden, overtuigend en met een gerede kans dat dit leiden zal tot beter begrip bij de massa van ons volk voor het behoud en de verbetering van de schoonheid van stad en land. Het bestuur vreest echter, dat deze uitzending daar toe niet alleen niet heeft bijgedragen, maai ons eerder een stap terug gezet heeft op de weg naar de uitvoe ring van zijn plannen. Daarmee was naar onze me ning de monumentenzorg niet gebaat. Jammer. Naar aanleiding van een krantenbericht dat de Schreiers toren, jarenlang het kantoor van de Havenmeester van Amsterdam, leeg zou komen, zond Heemschut - het was enkele dagen na Sinterklaas - het volgende telegram aan Burgemeester van Hall„Heemloos Heemschut schreit om voorrang Schreierstoren Van het stadhuis kwam het dichterlijke antwoord: „Helaas voor Heemschut halt, van Hall, van 't Huil en Co, heeft Havenclub hiervoor heel lang al uitverkoren

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1963 | | pagina 10