Heemschutberichten 59 s-Gravelandlandgoed Boekesteijn. Zoals op blz 4 en 5 van deze jaargang werd bericht heeft het gemeentebestuur van 's-Graveland, na het mislukken van de poging om via artikel 20 van de wederopbouwwet de weg vrij te maken voor de bouw plannen van N.V. Philips-Duphar op „Boekesteijn", een uitbreidingsplan - in - onderdelen vastgesteld om dit doel te bereiken. Thans ligt de beslissing van G.S. voor ons. Het is teleurstellend dat het Provinciaal Be stuur, dat in 1960 nog de overwegingen liet prevaleren dat de grond waarop „Boekesteijn" is gelegen, volgens het geldende uitbreidingsplan bestemd is voor buiten plaatsen met de daarbij behorende gebouwen, tuinen, bossen en graslanden, te beschouwen als cultuurmonu menten, en dat de op deze gronden op te richten ge bouwen het landschap niet mogen storen, terwijl het geheel het karakter van een buitenplaats moet houden, nu „omgegaan" is en genoegen neemt met de verwach ting dat bij de uitbreiding van het hoofdgebouw ge streefd zal worden naar een vormgeving die zich zo veel mogelijk aanpast bij het karakter van het bestaan de gebouw en meent dat het natuurschoon daardoor niet op noemenswaardige wijze zal worden aangepast. Zelf de meest zorgvuldige poging om de nieuwe be bouwing een „aangepaste" vorm te geven kan echter het feit niet verdoezelen dat de totale oppervlakte van het gebouw volgens het plan het vijfvoudige van de huidige zal bedragen, dat er bovendien een z.g. kweek- gebouw ten zuiden van het bestaande landhuis opgericht zal worden, dat ten gevolge van het een en ander de verhouding tussen beplanting en bebou wing en daarop berust het „karakter van een bui tenplaats" op zéér noemenswaardige wijze zal wor den aangetast. Uiteraard is de Bond Heemschut bij de Kroon in beroep gegaan. Zevenaaruitbreidingsplan. Het Koninklijk Besluit waarbij beschikt wordt op de beroepen tegen de partiële herziening van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak der gemeente Zevenaar en tegen een plan tot partiële herziening van het uitbrei dingsplan in onderdelen voor de kern Zevenaar, is thans verschenen. In deze beide plannen was in aan sluiting op de kern van Zevenaar ruimte gereserveerd voor de bouw van 680 woningen, en was een aan grenzend gebied aangewezen voor stadsuitbreiding in de toekomst met een rondweg om het nieuw te bebou wen deel. Zoals uit vorige publicaties in „Heemschut" bekend mag worden geacht zou ten gevolge van het een en ander het historische landgoed Sevenaer hierdoor nauw ingesloten worden door bebouwing en van zijn agrarische bestaansmogelijkheid worden beroofd. De beroepen kwamen overigens niet alléén van de ei genaar van het Huis Sevenaer, die in zijn strijd voor het behoud van dit in velerlei opzicht zo belangrijke bezit gesteund werd door de Bond Heemschut, de Contact commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming, de Ned. Kastelenstichting en vele andere instellingen die zich inspannen voor de cultuurhistorische en land schappelijke waarden. Ook door andere appellanten was naar voren gebracht dat de geprojecteerde uit breiding een expansie beoogt die de normale verhou dingen verre zou overschrijden en niet gericht is op de gemeentelijke behoeften doch beoogde van Zevenaar een centrum van woonforensen te maken, en dit op kwalitatief zeer hoogwaardige grond die, gezien in het kader van een zich algemeen aftekenende verschuiving van land- naar tuinbouw, juist grote perspectieven biedt om van Zevenaar en omgeving een bloeiend tuinbouwcentrum te maken dat uitermate gunstig gelegen is tussen de grote bevolkingsagglomeraties van de Randstad Holland en West Duitsland. Ernstig waren ook de bezwaren tegen de wijze waarop B. en W., zich baserend op art. 20 van de wederop bouwwet, vast met de realisering van het plan waren begonnen zonder de eigenaren van aangrenzende en nabijgelegen gronden in de gelegenheid te stellen hier tegen een bezwaar kenbaar te maken. Dit laatste punt laat het K.B. uitdrukkelijk buiten beschouwing omdat „in dezen slechts dient te worden beoordeeld of aan de in het plan gelegde bestemmingen al dan niet terecht goedkeuring is verleend." In de uit- Vooraanzicht van Boekesteijn

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 9