Restauraties in Haarlem 71 In 1565 besloten de Haarlemse St.-Jansridders, dat zij de konijnenberg in hun tuin zouden afschaffen, en de konijntjes zouden overbrengen naar hun boerderij buiten de stad, omdat zij het zojuist voltooide nieuwe hoofdgebouw van de comman derij dreigden te ondergraven. De konijntjes waren betrekkelijk onschuldig, veel ernstiger werd de bedreiging die drie jaar later zou optreden: de opstand tegen het Spaanse bewind en de daar uit voortvloeiende verwikkelingen. Haarlem legde beslag op de St.-Janscommanderij, de rechten van de Soevereine Orde als zelfstandige mogendheid door alle landen erkend!) mis kennend. Het beslag had een lange diplomatieke nasleep, die eindigde met de uitkering van een schadevergoeding, enkele tientallen jaren later. De kerk werd voor de Hervormde eredienst ingericht het poortje uit 1628 getuigt ervan), de tuinen verkaveld en bebouwd, het hoofdgebouw verkocht en tot woonhuis bestemd. In de 18de eeuw werd het verbouwd: de vijf trapgevels gesloopt en ver vangen door een rechte lijst, van de vijftien traveeën werden er zes afgebroken, en de rest tot een elegant woonhuis ingericht, met fraaie betimmeringen, twee sierlijke trappenhuizen, terwijl één vertrek geschilderde behangsels verkreeg. In 1865 werd de JVed. Herv. Diaconie erin gevestigd. Thans zal het als hoofdgebouw deel gaan uitmaken.van een verpleeg huis voor ouden van dagen van deze Diaconie. Het werd te dien einde door architect H. W. van Kempen met veel zorg gerestau reerd en verbouwd, waarbij het interieur werd gespaard en hersteld. De Diaconie droeg voorts zorg voor stijlvolle inrich ting van de oude vertrekken. Aannemer: Broertjes Bouwbedrijf N.V., Haarlem).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 21