De Zaanstreek 65 wapen, in rood en wit, is in vieren gedeeld en vertoont tweemaal twee klimmende leeuwen, naar elkaar toe- De Zaan, niet meer dan 12 km lang, is geworden tot de hartader van een van Nederlands belangrijkste industriegebieden, en al eeuwen is dit zo; al heeft de moderne ontwikkeling veel van het oude door mecha nisatie etc. te niet gedaan, er is hier nog heel veel moois te zien. Hoe mooi moet in de 17de en 18de eeuw deze streek geweest zijn; het wijde land, de typische Zaanse houten huizen, meest groen geverfd, en de meer dan duizend molens in vol bedrijf. Op 15 september dus zullen de leden en genodigden van de Bond Heemschut de Zaanse Schans en de gehele Zaanstreek bezoeken. Men zal eerst vanuit Zaandam, een nog jonge stad, in het begin van de vorige eeuw ontstaan door het samenvoegen van Oost en West Zaan, per boot een indruk kunnen krij gen van de beide oevers van deze druk bevaren rivier. Van hieruit heeft men wel een heel goed uitzicht op de bebouwing aan weerszijden. Daar vallen, al was het maar door hun grootte, natuurlijk in de eerste plaats de fabrieken op, maar voor de Heemschutter zijn er toch nog andere en voor hem interessanter dingen te zien, zoals het doorkijkje langs het luchthuis nog in Zaandam zelf, hout uiteraard, zoals dat hier hoort, en met de grote luifels, waardoor het mogelijk was ook in de regen droog te blijven als er buiten iets was te doen. Iets verderop komen we, vanuit Zaandam links, aan de onovertroffen Gortershoek, een nog goeddeels on bedorven ensemble Zaanse huizen; en wat doen die het prachtig aan het water! Aan de overzijde hiervan is dan de Zaanse Schans. Veel staat hier nog niet, maar als we bedenken dat als dit gebied bebouwd is, we hier weer een compleet Zaans dorp zullen kunnen zien, met zijn groene houten huizen met het mooie snijwerk, wit afgelijnd, en de molens, niet als dode monumenten maar in gebruik, dan moeten we toch wel onder de in druk komen van wat hier door de Stichting Zaans Schoon wordt verricht. In Zaandijk gaan we aan land en bezoeken dan ver der per bus de dorpen en dorpjes van de Zaanstreek. Daar is allereerst Zaandijk zelf, de gracht is in de jaren 20 helaas gedempt, maar veel huizen staan er nog. Door de activiteit van Zaans Schoon komt er zelfs nog meer bij. Zo is onlangs door Prof. Bijhouwer hier op een braak liggend stukje land een Zaanse tuin in gericht, geometrisch van aanleg, met heerlijke beel den; o.a. een kostelijk pedante Pruisische grenadier houdt hier weer de wacht, en aan de ingang staat een trompetterende engel, naar oud model gemaakt door de heer Brucker uit Koog aan de Zaan. Hiernaasthet %aanse tuintje te Zaandijk. Maar ook hoe mooi is dit miniatuurparkje gelegen, met zijn wijde uitzicht over het water. Er is meer te zien in Zaandijk, een prachtige beeldentuin met 18de eeuwse beelden op sokkels van hardsteen, het Zaanse museum met een collectie meubelen, dikwijls beschil derd de bevolking van de Zaanstreek is van West- friese origine en de mode van de beschilderde meubels kwam langs de Friese kust van het Friese land (Hinde lopen!) naar Noord-holland, tot aan de Zaan. Ook het huis zelf is typisch voor de streek, compleet met Zaan- kamer, de lokale variant van de theekoepel en geheel in stijl gehouden. Van de gevels in Zaandijk moge ik vooral wijzen op het prachtige „Koopmanshuys d' Mol". Boven het snijraam is het gedateerd 1795, maar de ornamentiek van het geheel is nog in de stijl van Lodewijk XVI, de strenge) symmetrie, de guirlan des en de strikjes, alles is nog in de stijl die een 25 jaar eerder in Frankrijk populair was en hier een nabloei beleefde. Deze late Louis Seize stijl trouwens is blijk baar zeer populair geweest in deze streek, we zullen hem nog in veel plaatsen ontmoeten. Na Zaandijk Koog aan de Zaan. Hier staat het enige molenmuseum in het land, dat vroeger zoveel van deze gebouwen kende. Het is, alweer, ingericht in een oud Zaans huis en herbergt een unieke verzameling molen modellen, terwijl ook een beelden snijder, Brucker, hier zijn atelier heeft en handen te kort komt om aan alle opdrachten voor restauraties etc. te voldoen. Ook de oliemolen „het Pink", een van de oudste van dit soort, gebouwd in 1620 en in 1939 gerestaureerd staat in Koog en is ingericht als dependance van het museum, en is, ook in vol bedrijf, te bezichtigen. Na Koog is Westzaan aan de beurt. Een nog vol komen landelijk dorp, met veel oude Zaanse boerde rijen langs het water afgewisseld met wat moderns. Van dit landelijk dorp is vooral de sfeer heel belangrijk. Rustig, wijd en welvarend is de indruk van de steedse bezoeker. Maar er is toch meer dan dat alleen. West zaan nl. heeft drie belangrijke monumenten: in de eer ste'plaats is daar de Vermaning der Friese Doopsge zinden aan het Zuid. Een houten kerk, daterend uit ï73i, waarvan de sobere maar fraaie meubilering nog geheel intact is. Vooral de vloer is in onze tijd een merk waardigheid geworden, deze wordt nl. nog dagelijks met zand bestrooid, geharkt en zeer zorgvuldig bijge houden, hetgeen een heel bijzonder effect geeft. Het tweede grote monument is weer een kerk, nl. de Nederlands Hervormde. Een groot bakstenen gebouw met als datum 1740. De plattegrond heeft een kruis vorm, in de binnenhoeken waarvan kwartcirkels zijn geschoven. In elk der vier topgevels twee rondboog vensters; de oostelijke heeft pilasters en zandstenen ver sieringen met het gemeentewapen in de top. Dit

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 15