63 en de intense gelukservaring van enkelen; twee onder ling onvergelijkbare zaken die nooit op een recht vaardige wijze tegen elkaar af te wegen zijn. Onwille keurig wordt daarbij de recreatie als een soort con sumptieartikel behandeld, waarvan productie en distributie zo hoog mogelijk worden opgevoerd uiteindelijk ten koste de recreatieobjecten zelf. Men zal, om een bruikbaar uitgangspunt te vinden, aan de andere kant moeten beginnen: bij de instand houding en verbetering van de recreatiebiedende streken en plaatsen. Dit dient voorop te staan als eerste doel van een vooruitziend recreatiebeleid, een beleid dat de sprookjeskip met de gouden eieren goed verzorgt en niet aan ondervoeding en ader latingen doet bezwijken. Een zodanige aanpak betekent allerminst dat de sociale en economische belangen achtergesteld wor den, wèl echter dat het culturele inzicht centraal wordt gesteld, in de eerste plaats als doel dat opzich- zelf van de hoogste waarde is, maar ook omdat daar door de belangen van alle groepen recreatiezoekers en van de ondernemers in het vakantiebedrijf op de lange baan op de beste en rechtvaardigste wijze wor den gediend. Uiteraard betekent het voor de laatsten ook een zekere beperking van hun winstmogelijk heden; in feite is het echter een beperking van schade lijke roofbouw. De maatregelen die zowel de Wiardi Beckmanstichting als de Economisch-Technologische Dienst in deze richting bepleiten zijn dan ook hoog nodig. Men zal echter óók een grote reserve moeten betrach ten bij het uitbreiden van bungalowparken en tenten kampen in kwetsbare natuurgebieden; voor de massa recreatie, waarvan de schadelijke gevolgen bepaald niet verdoezeld mogen worden, zijn eigen nieuwe ruimten nodig. Dat zulks tot een verrijking van de natuur kan leiden bewijst het Amsterdamse Bos, waar de grote „trekpleisters": roeibaan, speel- en zonne weiden etc., dicht bij de ingang liggen en de stilte zoekers wat verderop het hunne krijgen, zelfs op zon dagen. In deze richting zal nog véél moeten gebeuren; dat daarvoor in Nederland tal van mogelijkheden aan wezig zijn toont het inspirerende plan van de A.N.W.B. voor een toeristische groene zone tussen Amsterdam en Rotterdam. Veel duidelijker nog tekent zich deze hiërarchie der waarden af in de steden. Hierover zegt het rapport „Behalve musea bezitten de drie westelijke provincies vele andere monumenten van geschiedenis en kunstwaarbij te denken valt aan monumentale gebouwen (kerken, kastelen, raadhuizen, hofjes etc.) bouwwerken (stads poorten, molens etc.) en gedenktekens. In een groot aantal gevallen echter is de rijkdom van plaatsen en steden aan deze monumenten nog te weinig bekend, te slecht verzorgd of te zeer verspreid om vreemdelingen in aanmerkelijke aantallen te trekken. Op elk van deze punten zijn nog belangrijke verbeteringen aan te bren gen zonder dat hierdoor direct voor een overmatige belangstelling gevreesd behoeft te worden. Voor zover de belangstelling te meten is blijkt dat in het bijzonder de monumenten waarvan het bouwkundig aspect prevaleert (monumentale kerkgebouwen b.v.) in toe nemende mate bezocht worden." (blz. 63). En in de samenvatting lezen wij (blz. n) „onder de attractie- punten in de drie westelijke provincies zijn de musea zeer talrijk. Van de 175 musea haalt echter minder dan 1/4 deel, 10.000 of meer bezoekers per jaar. Uit een oogpunt van vreemdelingenverkeer bezien zou het aanbeveling, verdienen deze en andere oude monu menten van geschiedenis en kunst voor zover mogelijk te concentreren. Aan die plaatsen en streken waar thans reeds sprake is van een concentratie van deze monu menten zou bij restauratie en conservering voorrang verleend moeten worden." Veel meer kan men in deze uitvoerige studie niet vinden over de functie van de monumenten in het vreemdelingenverkeer, zelfs niet in de afzonderlijke paragraaf over Amsterdam, waar wel de grote zakelijke tentoonstellingen, de musea, Artis, Schiphol en de rondvaarten vermeld worden, maar niet datgene wat Amsterdam van andere hoofd steden onderscheidt: het unieke karakter en de sfeer van de binnenstad als geheel, en dat is toch iets waar ook de gehaaste zakenman uit het buitenland die niet aan museumbezoek of bezichtiging van kerkgebouwen toekomt, een indruk van meeneemt. De samenstellers van het rapport, gericht als zij zijn op de kwantiteit en op de accommodaties, zien hier wel enkele bomen (afzonderlijke monumentale gebouwen) maar niet het bos (het stedelijke karakter). Wel begrijpen zij dat van het Nederlandse landschap voor buitenlanders alleen het strand en in beperkte mate de watersportgebieden aantrekkelijk zijn bossen, heuvels en heiden vindt men in alle Europese landen groter en indrukwekken der maar de consequentie dat voor de ontwikke ling van het economisch zo belangrijke buitenlandse toeristenbezoek aan Nederland de bescherming van de historische stadskernen de eerste, onmisbare voorwaar de vormt, dat wordt nauwelijks aangeduid. Het moet toch duidelijk zijn dat er onder de als monument be schouwde gebouwen in Nederland maar weinige zijn het Paleis 'op de Dam is er een van die individueel even belangrijk van architectuur zijn als de kathedra len, paleizen en kastelen in Frankrijk, Italië of Duits land. Het bijzondere van de Nederlandse steden, van Amsterdam in de eerste plaats, is de veelheid van ge lijkwaardige fraaie woonhuizen die zich rondom de enkele dominerende kerkelijke en wereldlijke monu menten in een harmonische stedelijke aanleg voegen. Voor Heemschutters is dat een sinds jaar en dag be kend beginsel, voor de deskundigen op het gebied van vreemdelingenverkeer blijkbaar nog niet. Des te meer klemmen de opmerkingen in het rapport dat de rijkdom aan monumenten te weinig bekend en te slecht ver zorgd is en dat aan plaatsen die een concentratie van monumenten bezitten, voorrang bij restauratie ver leend zou moeten worden terwille van het vreem delingenverkeer. Zelfs de samenstellers van dit rapport die de recreatie primair economisch en sociaal bekijken en de niet in bezoekcijfers of inkomsten berekenbare (slot op pagina 76)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 13