60 voerige motivering van het K.B. worden zowel de op zet van het uitbreidingsplan als de argumenten van de appellanten tot op zekere hoogte gebillijkt. Overwegende (o.m.) dat het plan in onderdelen, waar in zoals uit het bovenoverwogene blijkt, op niet on juiste wijze met een mogelijke verdere ontwikkeling van Zevenaar rekening is gehouden en hetwelk ander zijds medebrengt dat aan het landgoed Sevenaer, waarvan het historisch waardevolle kasteel met om liggende grond in ieder geval behouden blijft, slechts een beperkt gedeelte moet worden onttrokken, aan vaardbaar moet worden geacht, dat, wat voorts het plan in hoofdzaak betreft, omtrent de toekomstige ont wikkeling van Zevenaar niet zodanige zekerheid be- dat staat het gerechtvaardigd zou zijn, ondanks daarbij betrokken agrarische en andere bovengenoemde be langen, een zo ruim gebied voor stadsuitbreiding op te nemen als thans is geschiedt en het in dit opzicht van belang is de omstandigheden zoals deze zich in de toe komst voorkomen, af te wachten, hebben goedgevonden en verstaan met vernietiging voor zoveel nodig van het bestreden besluit van Gedeputeerde Staten van Gelderland, als nog goedkeuring te onthouden aan het op de kaart rood omlijnde gedeelte en het plan in hoofdzaak Voor de verdedigers van het Huis Sevenaer betekent deze uitspraak wel geen volledige overwinning omdat de bebouwing ten oosten van het bos van het Juvenaat voortgang mag vinden, maar toch een belangrijke vooruitgang t.o. van het besluit van G.S. Er blijven echter nog verschillende punten onbeslist, onder meer wat de uitbreiding van de Turmac-fabrieken betreft. De strijd in Zevenaar is nog niet ten einde. Bakel, dorpskern In de gemeente Bakel en Milheeze in Brabant wordt een saneringsplan voorbereid dat beoogt door de oude dorpskern van Bakel een grote verkeersweg te leggen. Hiervoor zouden de bomen gekapt en de oude ge bouwen gesloopt moeten worden, zodat het neerkomt op een radicale vernieuwing. Het Bestuur van de Bond Heemschut is van mening dat de dorpskern van Bakel in zijn huidige vorm be waard dient te blijven, aangezien het hier een van de fraaiste vormen van oude dorpsaanleg betreft die de provincie rijk is, zodat de kern van Bakel zeker in aan merking komt beschermd te worden volgens art. 20 van de nieuwe monumentenwet betreffende beschermde stads- en dorpsgezichten. Heemschut heeft zich daarom tot G.S. gewend met het verzoek aan dit saneringsplan de goedkeuring te willen onthouden en te laten onderzoeken of de ge projecteerde verkeersweg ook om het dorp heengeleid kan worden. Heiloo, natuurgebied Tussen Alkmaar en Heiloo ligt een natuur- en recre atiegebied van grote waarde, gevormd door het na tuurmonument het Heilooërbos en de landgoederen „Nijenburgh" en „Cranenbroeck". Het thans ter visie liggende streekplan Noord Kennemerland bevat ech ter een westelijke aftakking van de rijksweg nr. 9 die hieraan grote schade zou toebrengen. Het Bestuur van de Bond Heemschut heeft hiertegen bezwaar gemaakt bij G.S. en er met klem op aange drongen de nieuwe wegen zo te traceren dat het na tuurmonument en de landgoederen gespaard blijven. Heelsum, bouw flatwoningen Met grote bezorgdheid heeft het bestuur van de Bond Heemschut kennis genomen van de plannen voor 80 flatwoningen op het terrein van de voormalige papier fabriek Pannekoek te Heelsum, waardoor het fraaie uit zicht van de straatweg op het dal van de Heelsumer- beek en op de Noordberg verloren zou gaan. Het is begrijpelijk dat met name de middenstand ter plaatse gaarne de vestiging van een aantal gegoede in woners zou zien, maar aan de bescherming van het natuurschoon zijn toch ook economische belangen verbonden. Heemschut heeft het College van B. en W. verzocht de plannen zodanig te wijzigen dat het na tuurschoon niet zal worden aangetast. Schaarsbergen Ook in Schaarsbergen (gemeente Arnhem) zijn veront rustende bouwplannen namelijk voor een verzorgings fiat van elf etages aan de Kemperbergerweg, in een nog landelijke omgeving. De uitzichten over het Warnsbornse Jachdhuis zouden hierdoor teloorgaan, terwijl bovendien de vraag rijst of een dergelijke flat gebouw voor bejaarden in de onmiddellijke omgeving- van een populaire uitspanning als „Rust Wat" gesitu eerd zou moeten worden. Heemschut heeft er bij B. en W. op aangedrongen dit bouwplan niet goed te keuren. Dordrecht, saneringsplan De strijd tegen het saneringsplan van Dordrecht is in een volgend stadium gekomen doordat het bestuur van de Bond Heemschut in beroep is gegaan tegen een be sluit van G.S. van Zuid-Holland om goedkeuring te hechten aan twee raadsbesluiten van Dordrecht be treffende een bouwverbod voor een aantal percelen en perceelsgedeelten gelegen in het plan tot sanering van de binnenstad, en betreffende de vaststelling van bij zondere rooilijnen voor een gedeelte van de binnenstad. Vreemd genoeg waren in de brief van G.S. waarin dit besluit werd medegedeeld geen overwegingen voor het besluit vermeld; deze zouden volgen bij nadere be sluiten voor de regeling van het gebruik van de gronden en het gebruik van de bebouwing. Heemschut heeft zich dus genoopt gezien in het beroep op de Kroon aan te voeren dat de gevolgde methode van Gedeputeerde Staten tegen algemeen geldende rechtsbeginselen ingaat. G.B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 10