Nieuwe leden 23 ringen die er sinds het eerste basisplan in zijn aan gebracht, nog op tal van punten hoogst aanvechtbaar blijft, is nog in ons oktobernummer 1961 vermeld. Het bestuur van de Bond Heemschut heeft G. S. dan ook met klem verzocht: A ten aanzien van de demping van de Spuihaven te overwegen dit deel uit het plan te doen lichten, en aan te bevelen dit opnieuw in studie te nemen; B ten aanzien van het overige deel een ge voeliger stedebouwkundige benadering aan te bevelen. Weesp, Brugwachtershuisje Bij de Lange Vechtbrug in Weesp staat nog altijd het voormalige brugwachtershuisje, niet meer blin kend wit geschilderd zoals vroeger, vervallen en verveloos, ook niet op de voorlopige monumentenlijst vermeld omdat het pas uit omstreeks 1860 dateert, maar ondanks dat alles een bijzonder fraai gelegen en interessant huis. Moet het gesloopt of gerestau reerd worden Het antwoord is niet zo eenvoudig als men bedenkt dat met een grondige restauratie, de fundering inbegrepen, een bedrag van ruim f 52.000,gemoeid is. Burgemeester en Wethouders hebben advies gevraagd aan de Bond Heemschut, en na een onderzoek door de commissie Stad en Dorp in Noordholland heeft het bestuur een mogelijk heid in overweging gegeven die minder kostbaar is, namelijk een consolidatie waardoor het huis voor een periode van voorlopig twintig jaar veilig zou zijn en bruikbaar als woning, informatie- of verkoop ruimte. Nadien, als de ietwat rommelige omgeving waarschijnlijk wel verbeterd zal zijn, zal een definitieve restauratie aannemelijker worden. Het huis komt namelijk zeker in aanmerking om op de thans in voor bereiding zijnde monumentenlijst opgenomen te worden en dergelijke in hun pretentieloze eenvoud zo harmonische gebouwen uit de vorige eeuw worden steeds zeldzamer en steeds hoger gewaardeerd. Wijk bij Duurstede, industrievestiging Op blz. 105 van onze vorige jaargang werd melding gemaakt van de bezwaren die het bestuur van de Bond Heemschut had ingebracht bij de gemeente- Als buitengewoon lid traden toe J. J. de Bats, 's-Gravenhage; J. L. Becker, Hilversum; W. Biesterfeld, Vierlingsbeek; K. B. A. Bodlaender, Bennekom; Godfried C. Elzenga, Utrecht; mr. E. A. Engelbrecht, Rotterdam; mej. mr. F. M. de Graaff, 's-Gravenhage; S. Hörchner, Kampen; G. Huisman jr., Melissant; mej. dr. H. Hylkema, Utrecht; mevrouw C. A. Keg, Huizen N.H.; ir. W. P.. A. J. Kempen, Geleen; mevrouw A. A. Koch-de Waard, Hilver sum; C. van Kooperen, Amsterdam; Jhr. J. P. A. van Lennep, Amsterdam; Ned. Klokkenspel Vereni ging, Rheden; Jhr. ir. A. M. van Nispen tot Panner- den, Zevenaar; Jhr. L. F. I. M. van Nispen tot Pan- raad tegen het „ontwerp tot wijziging, wijziging 1961 A van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor de ge meente Wijk bij Duurstede", omdat door de hierin geprojecteerde insteekhaven met industrieterrein het unieke riviergezicht van uit de stad en het minstens zo fraaie gezicht op de stad met de walmolen, grondig zou worden bedorven, terwijl er elders in de gemeente, namelijk aan het Amsterdam-Rijnkanaal, een gun stiger terrein voor dit doel te vinden is. Heemschut heeft zich thans tot G. S. gewend met het verzoek aan dit wijzigingsontwerp de goedkeuring te ont houden. Roermond, Louisahuis Van verschillende kanten ontving het Heemschut- bestuur verontrustende berichten over plannen die zouden bestaan om het Louisahuis, een uitermate belangrijk en historisch interessant complex van grote architectonische schoonheid, zodanig te verbouwen dat het op de voorlopige monumentenlijst vermelde complex ernstig zou worden geschaad en zelfs ten dele afgebroken dreigt te worden. Heemschut heeft hierover zijn bezorgdheid ter kennis gebracht van B. en W. en om nadere inlichtingen verzocht. Purmerend, Where Nu G.S. ten langen leste het fatale besluit van het Purmerendse Gemeentebestuur de Where te dempen, toch hebben goedgekeurd na dit in 1959 te hebben tegengehouden is de Bond Heemschut, evenals de Vereniging „Hendrick de Keyser" bij de Kroon in beroep gegaan. Hoewel de demping op de bekende wijze is voorbereid door verwaarlozing van kaden, bruggen en bebouwing, is dit water nog altijd een van de zeer weinige aantrekkelijke punten van Purmerend. Gedenkboek De uitgever heeft nog een kleine voorraad exemplaren van het gedenkboek „Strijd om schoonheid". Wie het nog hebben wil moet zich haasten zijn bestelling aan een boekhandel op te geven. G. B. nerden, Scheveningen; Jvr. M. C. J. van Nispen tot Pannerden, Zevenaar; ir. D. Noordhof, Nuenen; A. Oosthoek, Amsterdam; mej. A. A. den Ouden, Soest; mr. A. A. H. M. Plochg, Arnhem; dr. J. Roos, 's-Gravenhage; dr. ir. M. J. van Tussenbroek, Haar lem; mr. C. M. van de Velde, Luxemburg; dr. W. Vinkhuyzen, Voorburg; mr. A. F. X. E. J. Vos de Wael, Roermond; ir. D. Vreugdenhil, Velp; Dames Willems, Zevenaar; mr. Joh. G. C. Zijnen, Ooster beek. Als gewoon lid traden toe: Culturele Raad Zuid-Holland, Delft; Openbare Bibliotheek der gemeente Rheden, Velp; Vereeniging tot Instandhouding van Oude Gebouwen te Middel burg.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1962 | | pagina 9